Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Николова: Европейската тематика се интерпретира по избор и се използва удобно

Александър Малинов: За европейските ни партньори е очевидно, че България заема позиция на руски троянски кон

В Брюксел лидерите обсъждат подкрепата на ЕС за Украйна, икономиката, енергетиката и миграцията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За европейските ни партньори е ясно, че България заема позиция на руски троянски кон. Това заяви пред БНР Александър Малинов, магистър по източноевропейски изследвания в Университета в Амстердам. Той обясни  пред БНР,  че споразумението за обща европейска доставка на боеприпаси не е единствено за подпомагане на украинската армия.

„Работи в няколко направления. Най-важното е помощта за Украйна в момента, но друго е попълване на националните запаси на участващите в него страни.  Ако съдим от действията на президента и на служебното правителство, те не интересуват от тези сделки, които цяла Европа прави, особено източноевропейските държави, с доставяне на по-старо съветско въоръжение, което би могло по-бързо да бъде утилизирано от украинската армия и в замяна на да се получи модерно западно въоръжение, най-вероятно президентът не иска и попълване на собствените ни запаси от боеприпаси“.

Александър Малинов

Анализаторът смята, че Румен Радев се опитва да влезе в обувките на Бойко Борисов.

„Започва да се кара на журналисти и да бяга от неудобни въпроси. Дали ще му се получи, зависи от това каква реакция ще има от журналистическата гилдия“.

„Фактът, че България членува в Международния наказателен съд, а Радев каза, че въпроса за потенциалния арест на Путин е безсмислен, е поредния начин, по който той изолира България и показва, че международните договори могат да бъдат заобиколени“, заяви още Малинов.

Според него има „градация и повишаване на агресията в позицията на Радев“.

„Русия е обвинена в геноцид и най-тежки престъпления. Жертви на тази агресия са и етнически българи в Украйна. Има затворени български училища там от руските власти“

За момента посоките, в които вървят България и ЕС, са различни, посочи той. 

"Европа изгражда международния ред, при който ще бъде по-обединена и подготвена да посрещне предизвикателствата в сферата на сигурността. България не се включва. За европейските ни партньори е очевидно, че страната ни заема позиция на руски троянски кон"

Европейският съюз потвърди подкрепата си за Украйна на последния Европейски съвет. България обаче няма да участва в общата поръчка на Европейската агенция по отбрана за 155-милиметрови снаряди. Президентът Радев заяви, че се ангажираме "само със снаряди, които могат да отидат в наши партньори и съюзници, ако те поискат от нас, но не и с Украйна“

Той посочи още, че България е част от общата политическа рамка за подкрепа на Украйна.

„Но всеки, който иска индивидуално да участва в доставката на тези един милион снаряди, като обща поръчка за Украйна, отива в Европейската агенция по отбрана и там сключва споразумение“

Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова обясни, че 22 страни членки на ЕС, плюс Норвегия, се включват в поръчката.

„Към тях се присъедини и Унгария. Засега извън проекта  са само още 4, освен нашата-Латвия, Ирландия, Дания и Словения. Джозеп Борел каза, че при някои може да има забавяне заради процедурни правила. Нищо чудно накрая да останем сами

Пискова цитира и текст със заключения на европейските лидери за Украйна:

„Като се вземат предвид интересите в областта на сигурността и отбраната на всички държави от ЕС, Европейският съвет приветства постигнатото споразумение спешно да бъдат доставени  артилерийски боеприпаси и муниции на Украйна, и ако бъдат поискани, ракети. Това може да стане чрез съвместна поръчка и чрез мобилизиране на съответните средства, в това число и от Европейския механизъм в подкрепа на мира“.

„Този механизъм се издържа от вноските на неговите членки", посочи тя и зададе въпроса: Как тогава твърдим, че не помагаме на Украйна?“

Антоанета Николова

Кореспондентът на Нова телевизия в Брюксел Антоанета Николова хвърли повече светлина около зададения от нея въпрос към президента Радев, с който прикова общественото внимание. Тя се поинтересува дали ако Владимир Путин пристигне в България, ще бъде арестуван, както изисква решението на Международния наказателен съд.

„Отношенията между държавите членки на ЕС и Русия не са такива, че да предполагат посещение на президента на Руската федерация, така че въпросът ви към момента е безсмислен“, отговори Радев.

Николова обясни пред БНР, че е свикнала с такъв тип отношение.

Ако това нещо ме плаши, значи трябва да си сменя занаята. Преди да задам въпроса си, аз се позовах на европейския документ на лидерите, гласуван и от България, в който те заемат много силна позиция по въпроса и се ангажират да търсят всякаква съдебна отговорност от властите в Кремъл, включително и създаване на Международен съд за престъпленията на Русия в Украйна, както и с изпълняването на заповедта за арест. Нашата работа е да направим ясни тези неща и да продължим да търсим отговори от властимащите“.

Тя потвърди, че е провела няколко телефонни разговора с прессекретаря на президента.

„От Нова телевизия му предложихме му право на отговор. Аз просто си свърших работата. Един европейски кореспондент в Брюксел има за задача не само да преразказва какво говори съответния национален лидер, а най-вече да дава контекст на това, което се случва. Ако просто преразкажем думите му, ние оправдаваме квалификациите, че само държим микрофон“.

Въпреки че са минали почти две десетилетия откакто България е член на ЕС  и имахме европейско председателство, за политиците очевидно е сложно да боравят с европейската тема, отбеляза още Антоанета Николова.

„За обществото тя е още по-сложна. Така се оставя възможност да бъде интерпретирана по избор и използвана удобно. Европейските договори са ясни. Който разбира от тях, има моралната отговорност да ги поясни, за да не остави място за интерпретации. Хвалим се когато са ни подкрепили за опазване на външната граница и този документ има тежест, а няма тежест, когато сме подкрепили военна помощ за Украйна. Не виждам защо трябва да има избирателен подход към това какво са тези документи и да се губим в една лексика-дали е политическа рамка, дали е обвързващ и т.н. Те дават насоката за политиката по сигурността на ЕС“

Цялото интервю на Ирина Недева с Антоанета Николова, Ангелина Пискова и Александър Малинов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойци на ЮНИФИЛ край границата с Израел, 27 октомври 2022 г.

ООН предупреди за реален риск от засилване на конфликта между Израел и "Хизбула"

Съществува "съвсем реален" риск грешна преценка по южната граница на Ливан да предизвика по-широкомащабен конфликт между "Хизбула" и израелските въоръжени сили, предупредиха днес двама служители на ООН в Ливан, цитирани от Ройтерс. Специалният координатор на ООН за Ливан Жанин Хенис-Пласхерт и ръководителят на мироопазващите сили на ООН в..

публикувано на 16.06.24 в 09:31

Започват Дни на водородната електромобилност

По улиците на София, Пазарджик и Стара Загора през идващите дни ще премине демонстрационен водороден електрически автобус и първата водородна електрическа кола в България. Това съобщават от Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия. Официалното откриване на инициативата Дни на водородната електромобилност ще се..

публикувано на 16.06.24 в 09:08

"Жива история" в ловешкия парк "Стратеш"

Сдружение "Васил Левски - Апостола" организира днес от 10 ч. в ловешкия парк "Стратеш" образователни и спортни занимания за ученици с цел популяризирането, съхраняването и развитието на националните традиции. Посетителите ще имат възможност да си припомнят бележити дати, оставили трайна диря в историята на България, поясни Албена Йончева от..

публикувано на 16.06.24 в 09:01
Джамия Баня Баши в София

Мюсюлманите празнуват Курбан байрам

Започна Курбан байрам за мюсюлманите. Празникът продължава до 19-и юни. Това е най-големият мюсюлмански празник и е в памет на пророка Ибрахим, който е бил готов да пожертва сина си, за да покаже отдадеността и вярата си към Аллах. Младите искат прошка от по-възрастните. Мюсюлманите правят всичко възможно да помогнат на всички хора, без..

публикувано на 16.06.24 в 08:42

Най-малко 10 ранени при стрелба край аквапарк в Детройт

Най-малко 10 души, сред които и деца, бяха простреляни в крайградски аквапарк в района на Детройт в САЩ, предадоха световните агенции. Оръжието на стрелбата е намерено на мястото на инцидента, съобщиха от полицията. Нападателят е мъж, който слязъл от автомобил пред водния парк "Брукланд плаза" в  Рочестър Хилс, в щата Мичиган и произвел около 30..

публикувано на 16.06.24 в 08:34
Франсоа Оланд и Еманюел Макрон

Бившият френски президент Франсоа Оланд ще се кандидатира за депутат

Бившият президент на Франция Франсоа Оланд ще се кандидатира за депутатско място в Националното събрание - долната камара на френския парламент, предаде ДПА. "Крайната десница никога не е била толкова близо до властта. В нашата страна има политическо объркване", заяви 69-годишният бивш президент социалист. С оглед на сериозността на ситуацията Оланд..

публикувано на 16.06.24 в 08:23

Главчев: България остава ангажирана със силния отговор на НАТО и ЕС на руска военна агресия срещу Украйна

"България остава изцяло ангажирана със силния и единен отговор на НАТО, ЕС и международната демократична общност на руска военна агресия срещу Украйна". Това написа служебният премиер Димитър Главчев в страницата на Министерския съвет във Фейсбук. Главчев участва в започналата вчера двудневна първа среща на върха за мир в Украйна в..

публикувано на 16.06.24 в 07:44