Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Николова: Европейската тематика се интерпретира по избор и се използва удобно

Александър Малинов: За европейските ни партньори е очевидно, че България заема позиция на руски троянски кон

В Брюксел лидерите обсъждат подкрепата на ЕС за Украйна, икономиката, енергетиката и миграцията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
За европейските ни партньори е ясно, че България заема позиция на руски троянски кон. Това заяви пред БНР Александър Малинов, магистър по източноевропейски изследвания в Университета в Амстердам. Той обясни  пред БНР,  че споразумението за обща европейска доставка на боеприпаси не е единствено за подпомагане на украинската армия.

„Работи в няколко направления. Най-важното е помощта за Украйна в момента, но друго е попълване на националните запаси на участващите в него страни.  Ако съдим от действията на президента и на служебното правителство, те не интересуват от тези сделки, които цяла Европа прави, особено източноевропейските държави, с доставяне на по-старо съветско въоръжение, което би могло по-бързо да бъде утилизирано от украинската армия и в замяна на да се получи модерно западно въоръжение, най-вероятно президентът не иска и попълване на собствените ни запаси от боеприпаси“.

Александър Малинов

Анализаторът смята, че Румен Радев се опитва да влезе в обувките на Бойко Борисов.

„Започва да се кара на журналисти и да бяга от неудобни въпроси. Дали ще му се получи, зависи от това каква реакция ще има от журналистическата гилдия“.

„Фактът, че България членува в Международния наказателен съд, а Радев каза, че въпроса за потенциалния арест на Путин е безсмислен, е поредния начин, по който той изолира България и показва, че международните договори могат да бъдат заобиколени“, заяви още Малинов.

Според него има „градация и повишаване на агресията в позицията на Радев“.

„Русия е обвинена в геноцид и най-тежки престъпления. Жертви на тази агресия са и етнически българи в Украйна. Има затворени български училища там от руските власти“

За момента посоките, в които вървят България и ЕС, са различни, посочи той. 

"Европа изгражда международния ред, при който ще бъде по-обединена и подготвена да посрещне предизвикателствата в сферата на сигурността. България не се включва. За европейските ни партньори е очевидно, че страната ни заема позиция на руски троянски кон"

Европейският съюз потвърди подкрепата си за Украйна на последния Европейски съвет. България обаче няма да участва в общата поръчка на Европейската агенция по отбрана за 155-милиметрови снаряди. Президентът Радев заяви, че се ангажираме "само със снаряди, които могат да отидат в наши партньори и съюзници, ако те поискат от нас, но не и с Украйна“

Той посочи още, че България е част от общата политическа рамка за подкрепа на Украйна.

„Но всеки, който иска индивидуално да участва в доставката на тези един милион снаряди, като обща поръчка за Украйна, отива в Европейската агенция по отбрана и там сключва споразумение“

Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова обясни, че 22 страни членки на ЕС, плюс Норвегия, се включват в поръчката.

„Към тях се присъедини и Унгария. Засега извън проекта  са само още 4, освен нашата-Латвия, Ирландия, Дания и Словения. Джозеп Борел каза, че при някои може да има забавяне заради процедурни правила. Нищо чудно накрая да останем сами

Пискова цитира и текст със заключения на европейските лидери за Украйна:

„Като се вземат предвид интересите в областта на сигурността и отбраната на всички държави от ЕС, Европейският съвет приветства постигнатото споразумение спешно да бъдат доставени  артилерийски боеприпаси и муниции на Украйна, и ако бъдат поискани, ракети. Това може да стане чрез съвместна поръчка и чрез мобилизиране на съответните средства, в това число и от Европейския механизъм в подкрепа на мира“.

„Този механизъм се издържа от вноските на неговите членки", посочи тя и зададе въпроса: Как тогава твърдим, че не помагаме на Украйна?“

Антоанета Николова

Кореспондентът на Нова телевизия в Брюксел Антоанета Николова хвърли повече светлина около зададения от нея въпрос към президента Радев, с който прикова общественото внимание. Тя се поинтересува дали ако Владимир Путин пристигне в България, ще бъде арестуван, както изисква решението на Международния наказателен съд.

„Отношенията между държавите членки на ЕС и Русия не са такива, че да предполагат посещение на президента на Руската федерация, така че въпросът ви към момента е безсмислен“, отговори Радев.

Николова обясни пред БНР, че е свикнала с такъв тип отношение.

Ако това нещо ме плаши, значи трябва да си сменя занаята. Преди да задам въпроса си, аз се позовах на европейския документ на лидерите, гласуван и от България, в който те заемат много силна позиция по въпроса и се ангажират да търсят всякаква съдебна отговорност от властите в Кремъл, включително и създаване на Международен съд за престъпленията на Русия в Украйна, както и с изпълняването на заповедта за арест. Нашата работа е да направим ясни тези неща и да продължим да търсим отговори от властимащите“.

Тя потвърди, че е провела няколко телефонни разговора с прессекретаря на президента.

„От Нова телевизия му предложихме му право на отговор. Аз просто си свърших работата. Един европейски кореспондент в Брюксел има за задача не само да преразказва какво говори съответния национален лидер, а най-вече да дава контекст на това, което се случва. Ако просто преразкажем думите му, ние оправдаваме квалификациите, че само държим микрофон“.

Въпреки че са минали почти две десетилетия откакто България е член на ЕС  и имахме европейско председателство, за политиците очевидно е сложно да боравят с европейската тема, отбеляза още Антоанета Николова.

„За обществото тя е още по-сложна. Така се оставя възможност да бъде интерпретирана по избор и използвана удобно. Европейските договори са ясни. Който разбира от тях, има моралната отговорност да ги поясни, за да не остави място за интерпретации. Хвалим се когато са ни подкрепили за опазване на външната граница и този документ има тежест, а няма тежест, когато сме подкрепили военна помощ за Украйна. Не виждам защо трябва да има избирателен подход към това какво са тези документи и да се губим в една лексика-дали е политическа рамка, дали е обвързващ и т.н. Те дават насоката за политиката по сигурността на ЕС“

Цялото интервю на Ирина Недева с Антоанета Николова, Ангелина Пискова и Александър Малинов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тино Хрупала, съпредседател на

"Алтернатива за Германия" ще търси съюз с други партии, включително "Възраждане"

Федералният изпълнителен комитет на германската крайнодясна партия "Алтернатива за Германия“ единодушно реши да препоръча на партийната конференция през следващия уикенд партията да напусне европейската партия "Идентичност и демокрация". От "Алтернатива за Германия“ заявиха също, че ще търсят ново обединение с крайнодесни партии, сред които и българската..

публикувано на 24.06.24 в 15:43

В Плевен подеха кампания срещу електрическите тротинетки в пешеходни зони

В Плевен подеха кампания срещу придвижването с електрически тротинетки в централната пешеходна зона и на забранените други места, определени с Наредба на Общинския съвет.  По време на съвместна акция с полицията са проверени 230 лица, предимно тийнейджъри на възраст до 17 години.  Превенцията приключи и сега за всяко нарушение ще се налагат..

публикувано на 24.06.24 в 15:13
Християн Мицкоски

Мицкоски заяви, че докато е премиер, българите няма да бъдат вписани в конституцията на РСМ

Избраният късно снощи за премиер на Република Северна Македония Християн Мицкоски прие длъжността от служебния министър-председател на страната Талат Джафери. Мицкоски заяви, че промените в Конституцията, с които българите трябва да бъдат вписани в нея, няма да бъдат приети, докато той е на поста. Парламентът на РСМ гласува новото правителство на..

публикувано на 24.06.24 в 15:05

Съюз на военноинвалидите: Военната подготовка да е задължителна, но не наборна служба в казарма

Военна подготовка трябва да е задължителна, но не трябва да е в рамките на наборна казарма. Това казаха от Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите. От Съюза отново припомниха, че редица законови промени пречат техни членове да получават по-високи пенсии.  Според председателя на Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите..

публикувано на 24.06.24 в 14:45

Черешовата реколта в Кюстендилско пред провал

Черешовата реколта в Кюстендилско е пред провал поради липса на изкупуване и трудно наемане на берачи, казаха земеделски производители от района.  При прибирани в предишни години около 7000 тона череши сега няма да се наберат и 5000 тона от плододаващи около 20 000 декара масиви, прогнозира дългогодишният директор на Института по земеделие в..

публикувано на 24.06.24 в 14:37
Мария Симеонова

Мария Симеонова: Отношенията на Тръмп с някои европейски лидери могат да подкопаят единството на ЕС

" Притеснителното за европейците е  възможността да се институционализира сътрудничеството между лидери като Доналд Тръмп и Виктор Орбан или Качински и т.н., в Европа. Този национализъм, за който говори Тръмп в САЩ, да се институционализира и в отношенията му с някои европейски лидери. Това е опасно, защото,  ако Тръмп се настани в Белия дом и..

публикувано на 24.06.24 в 14:24
Отляво надясно: Кирил Петков, Румен Радев, Николай Денков

ПП-ДБ потвърди пред президента, че остава в опозиция

Президентът Румен Радев се срещна представители на коалицията "Продължаваме промяната- Демократична България". Това е третият разговор на държавния глава в рамките на консултациите с парламентарно представените партии. "Лесно е да се свали правителство, трудно е ново да се направи. ГЕРБ получи 6 пъти мандати, това е 7-ият и нито един път не успя..

публикувано на 24.06.24 в 14:16