Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преговори за зона за сигурност около Запорожката АЕЦ

АЕЦ "Запорожие"
Снимка: REUTERS

Преговорите за създаване на зона за сигурност около Запорожката атомна електроцентрала в Украйна не са "без напредък". Оценката е на генералния директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, който е в Украйна.

В Запорожката атомна електроцентрала продължават да работят украинци, но съоръжението е под контрол на руските сили почти от началото на войната.

 "Сигурността на централата е в пряка зависимост от продължаващите военни действия", подчерта Рафаел Гроси. След като се срещна с украинския пезидент Володимир Зеленски той допълни, че скоро ще посети и Москва и ще продължи обсъждането на "различни възможности" за гарантиране на сигурността на централата.

"Коригираме предложенията, които поставихме на масата и вярвам, че някаква форма на защита на централата е възможна. Може би не точно изграждане на зона за сигурност, а по-скоро наръчник за работа на хората в централата", обясни Рафаел Гроси.

По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че безопасността на атомната електроцентрала в Запорожие не може да бъде гарантирана, докато руските войски не я напуснат. Русия държи като "заложник" най-голямата атомна централа на Украйна и я използва за радиационно изнудване, подчерта украинският президент:

"Никой друг терорист не е достигал такова дъно в цинизма си както го прави Русия. Държането на атомна електроцентрала като заложник повече от година е най-лошото нещо, което може да се случи в историята на европейския, а и в световния сектор на ядрената енергетика", каза Зеленски, който посети два града в северната част на страната, за да отпразнува отвоюването им преди година.

В Източна Украйна битката за Бахмут продължава. Според командващия украинските сухопътни сили Олександър Сирски за Москва Бахмут е важен за да установи пълен контрол над Донбаския регион. В Украйна вече са пристигнали 18 танка "Леопард 2" от Германия и близо 40 бойни машини на пехотата "Мардер".

Франция съобщи, че удвоява доставките на 155 милиметрови снаряди за Украйна. Министърът на отбраната Себастиен Лекорню посочи още, че Париж възнамерява да увеличи и фонда, позволяващ на Киев да купува френско оръжие. А Литва обяви, че предвижда над 750 милиона евро за закупуването на ново въоръжение, в това число системи за противовъздушна отбрана и дронове. Правителството на Литва планира съвместни поръчки със съседните балтийски държави Латвия и Естония, за да укрепят заедно източния фланг на НАТО, се казва в съобщение на министерството на отбраната във Вилнюс.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станимир Михайлов

КС образува дело за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на НЗОК

Конституционният съд образува дело по искане на депутати за обявяване за противоконституционно на решението на 49-тото Народното събрание, с което на 17 април беше прекратен предсрочно мандатът на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир  Михайлов. В жалбата си вносителите питат "възможно ли е парламентът да освободи някой,..

публикувано на 14.05.24 в 13:56

Търговията със суровини между ЕС и останалия свят е намаляла до 165 млрд. евро през 2023 г.

Общата стойност на търговията със суровини между Европейския съюз и останалия свят е възлизала на 165 милиарда евро през 2023 г. Вносът в ЕС (97 милиарда евро) е надвишавал износът (68 милиарда евро), което е довело до дефицит от 29 милиарда евро при търговията със суровини между ЕС и трети страни. Това сочат най-новите данни на Евростат, публикувани..

публикувано на 14.05.24 в 13:48

Съветът на ЕС прие пакта за миграцията

Съветът на ЕС прие целия пакт за миграцията и убежището. Всички 10 законодателни акта в него бяха гласувани с квалифицирано мнозинство. Европарламентът гласува ключова реформа за убежището и миграцията По този начин се дава зелена светлина на знакови промени в миграционната политика и предоставянето на убежище, с които ще се затегне..

публикувано на 14.05.24 в 13:43
Румяна Стоилова

Проф. Румяна Стоилова: По-голямото доверие на хората в социалните медии показва разочарование от институциите

Недоверието към институциите и разочарованието от демокрацията са по-големи в целия регион на Централна и Източна Европа, включително Гърция и Италия. Това е червена лампичка и трябват повече усилия, за да се преодолее тази ситуация. Това препоръча проф. Румяна Стоилова, председател на Българската асоциация на социологическите..

публикувано на 14.05.24 в 13:37

14-годишен ученик е в "Пирогов" в кома след алкохолно отравяне

14-годишен ученик, изпаднал в кома, е бил приет в токсикологията на "Пирогов" тази сутрин, потвърдиха за БНР от болницата. Момчето е с алкохолно отравяне и ще остане под наблюдение за 24 часа.  От столичната Спешна помощ уточниха, че са се отзовали на сигнал за две момчета, нуждаещи се от медицинска помощ, като другият ученик не е бил хоспитализиран...

публикувано на 14.05.24 в 13:36
Володимир Зеленски с Антъни Блинкън, 14 май 2024 г.

Блинкън: Помощта идва в този сложен момент за Киев

Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви пред президента Володимир Зеленски по време на посещение в Киев днес, че част от мащабния пакет помощ от САЩ е пристигнала в Украйна и че друга е на път, което значително ще подобри ситуацията, предаде Ройтерс. Визитата на Блинкън е първата на високопоставен американец, след като Конгресът..

публикувано на 14.05.24 в 13:30
Проф. Лиляна Вълчева

Проф. Лиляна Вълчева, КНСБ : Цялата седмица ще бъдем в протестна готовност

Работещите в сферата на висшето образование излизат на протест на 20 май. Той ще се проведе от 11 часа пред министерството на финансите,  съобщиха от Национален синдикат "Висше образование и наука". "Недоволството се дължи на 3-годишни проблеми, създадени от управляващите, които лишиха системата от над 320 милиона лева", обясни пред БНР проф...

публикувано на 14.05.24 в 13:28