Вотът изглежда ще се реши с фотофиниш, важно е кого ще подкрепят решилите да гласуват в последния момент.
С тази констатация започна анализа си социологът Марчела Абрашева, регионален директор на Международната социологическа агенция "Кантар" /Kantar/.
"От няколко години поне има една немалка част от хората - между 10 и 15 %, които в последния момент решават дали ще гласуват и за кого ще гласуват. Обикновено изборът им не се колебае между противостоящи си страни, а между варианти на нещо, което те считат за близко на техните предпочитания", обясни още тя.
По думите ѝ последните дни от предизборната кампания са важни за мобилизиране на привържениците на двата големи лагера в политиката у нас през последните 2 години:
"Единият лагер е на т.нар. хартиена коалиция, а другият - идентифициращите се с промяната. Тези две страни имат различен потенциал сред колебаещите се хора. Колко от колебаещите се хора ще отидат да гласуват, това ще определи в някаква степен коя политическа формация ще е първа и дали дистанцията между първия и втори ще голяма, или малка".
Прогнозата на Абрашева е, че и след тези избори първият или вторият няма да съберат достатъчно мнозинство, за да съставят редовно правителство с мандата, който ще получат:
"И в обществото има разделение, има реални червени линии, не е само да седнат политиците и да се разберат".
Трябва да има правителство с ярка политическа физиономия и отговорности, категорично подчерта Марчела Абрашева:
"Трябва да се разберат (политическите формации) какво ще правят, но няма съгласие по това. ... Трябва да се обсъжда работещо правителство, а не какво да е. Като се състави - тогава нещата започват, а не завършват. Трябва да е работещо и траещо правителство, в противен случай не е решение".
Според нея местните избори са важни и дори по-важни от парламентарните, защото вотът за Народно събрание може да се повтори.
Интервюто на Людмила Железова с Марчела Абрашева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Военен камион е катастрофирал и затруднява движението по автомагистрала "Тракия" в посока Бургас, в района на Пазарджик. Пострадали няма, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов и обяви подробности за инцидента: "Колегите са установили, че се касае за самокатастрофирал, по първоначални данни товарен автомобил, който е с военна..
Прокуратурата иска от МВР да предприеме мерки във връзка със зачестилите случаи на насилие на обществени места, при управление на автомобили и на домашно насилие. Ръководителите на районни и окръжни прокуратури да изискват от полицията информация за всички подадени сигнали за упражнено насилие и при данни за извършено престъпление - незабавно..
В Лондон полицията за борба с тероризма арестува 6 души по подозрение за дейност, свързана със забранената въоръжена групировка Кюрдска работническа партия, наричана още ПКК, съобщи Би Би Си. Лондонската полиция съобщи, че две жени - на 59 и 31 години, и четирима мъже - на 27, 62, 56 и 23 години, са били арестувани на различни адреси в ранните часове..
Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..