Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Той не е за обща работа. Той е творец." Фотографии на младеж с аутизъм в Столичната библиотека

"През моите и твоите очи" – така се казва изложбата с фотографии, направени от младеж с аутизъм и неговия ментор, която през следващите две седмици ще гостува на Столичната библиотека. Изложбата повдига темата доколко са приобщени хората с аутизъм дни преди Световния ден за информираност за аутизма – 2 април.

"Обичам да снимам, защото това е най-добрият начин за записване на история. Фотоапаратът прави "рисунки", които след това се запазват и се любуват хората на тях", казва Севдалин Тлаченски.

Приятелите му го наричат Севди. Той е на 18 години, с аутизъм и 80 процента инвалидност според ТЕЛК. Решава да покаже на света, че останалите 20 процента са шанс. Започва да снима още докато учи в националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика в София. Обича старите високи жилищни блокове и паметниците. И не само. 

"Всичко, което може да грабне окото. Да може да бъде ползотворно за цялата култура."

Фотографиите на Севдалин и неговия ментор, журналиста Александър Николов, в съчетание със стихове на петима български поети от различни поколения можете да видите в Столичната библиотека до 12 април. Сред творците, вдъхновени от снимките, е Кристин Димитрова. Тя се е спряла на фотография на стая с глинени съдове, изработени от деца с аутизъм. 

"И си казах – всъщност, това е страшно библейска стая. Господ е създал Адам от кал, от глина, от пръст. Оттам нататък ние, хората, бидейки по някакъв начин изваяни от тази земна пръст, в тези гърнета видях, че ние сме там."

Вдъхновена за бъдещето на Севдалин е и неговата учителка по телевизионна техника.  

"Той не е за обща работа, не е за слагане и махане на брошки в някоя медия. Той е творец."

Да намерят работа на младия човек с аутизъм, се заемат от Бюрото по труда в Район Възраждане. Търсят къде да натрупа опит с фотографията и се сблъскват с пречките, които създава документът от ТЕЛК.

"Хубаво би било колегите от лекарските комисии да посочат какво могат да работят тези деца и ако тези младежи дойдат при нас, да намерим най-доброто място, на което може да се реализира, този млад човек да се представи с точните си умения", коментира Лили Тошева, която работи в бюрото по труда. 

Да възпитат хора, които могат да бъдат максимално самостоятелни и щастливи – към това се стремят родителите на деца с аутизъм, разказа Милена Кънчева, която има 30-годишен син от този спектър и е председател на фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието". 

"Много родители на такива деца с аутизъм и съответно аутистите, когато успеят да се разберат един друг правилно, това носи щастие и е голямо постижение."

Снимки: Елена Бейкова
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30