Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуждестранните туристи се завръщат в София

Снимка: Яна Боянова

Градските туристически дестинации се възстановяват много бързо след пандемията. Общинското предприятие по туризъм в София очаква възстановяване на броя на туристите спрямо периода преди нея и дори по-добри резултати през 2023 г. През миналата година броят на туристите е бил на ниво 80 на сто от тези през 2019-а. Градът разполага с хотели различна категория и 27 000 легла, като средната заетост е между 25 и 30%.

Снимка: БГНЕС

"Има значителен ръст на туристи спрямо предходните години", подчертава Людмил Пелов, директор на общинското предприятие по туризъм.

През 2022 г. ръстът е бил над 61% спрямо 2021 г. , като чуждестранните туристи са били повече от българските. 2,4 дни е средната продължителност на престоя в София.

Водещите пазари се запазват - Израел, Италия, Германия, Румъния, Турция. Връщат се туристите от Великобритания и Гърция.

Поляците пък познават България по-скоро като морска дестинация, но са проявили интерес и към София заради културата на семейния тип туризъм, сподели впечатления от скорошно изложение във Вроцлав Людмил Пелов.

След откриването на редовна линия на "Райън еър" Вроцлав – София два пъти седмично се очаква туристопотокът от Полша да се засили.

Антична Сердика съжителства с основните административни сгради в сърцето на София  Снимка: БГНЕС
Антична Сердика съжителства с основните административни сгради в сърцето на София Снимка: БГНЕС

Най-застъпена сред посетителите на София е възрастовата група 30-44 години, на младите и активни хора, следват групата до 59 години и младежите. Възрастните са най-малко.

Сред най-предпочитаните продукти са пешеходна обиколка на центъра, благоприятствана от близостта на обектите, дегустации на вина, полудневни или целодневни екскурзии до Витоша, както и еднодневни турове в рамките на деня до недалечни дестинации като Рилския манастир, пояснява Пелов.

Снимка: БГНЕС
"Хората много често помнят силно емоциите. Няма да запомнят цялата историческа информация, но ще запомнят, че са се забавлявали", казва екскурзоводът Славян Кановски. По думите му, когато някой турист се влюби в София, той препоръчва града и на други свои познати. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34