Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сигнали за проблеми с машините в 5 секции в Смолянско, една преминава само на хартия

Снимка: Румен Сарандев

97 208 са избирателите в 22-ри Многомандатен избирателен район Смолян. Имащите право на глас ще упражнят вота си в 271-а секции, постоянните са 260, подвижните са 6 и пет секции са разкрити в лечебни заведения.

Всички секции са отворени. На места има членове на комисии които не са се явили, но в момента се извършват замени.

Машинното гласуване е в 133 секции. Има постъпили обаждания обаче от страна на Секционни избирателни комисии, че има проблем с машините, каза председателят на РИК Росица Чакърова.

На много места бюлетината от машината не е разпечатана или не е отразен вотът, има произволни букви или е нагъната, накъсана или не се вижда нищо, обясни тя.

Заради такива проблеми в една от секциите в Чепеларе се преустанови гласуването с машина след решение на РИК. Там преминават изцяло на гласуване с хартиени бюлетини.

Към момента сигналите за проблеми с устройствата са общо 5 в различни секции, в различни общини. Продължават да постъпват такива сигнали, каза Чакърова.

Вече десетилетия никой политик, министър на здравеопазването или депутатите в досегашни парламенти не успяха да реанимират реформата в здравеопазването, казаха пред БНР сем. Павлина и Евелин Иванови, които са фелдшери от Рудозем с над 47 години стаж в спешния център в града. По думите им тяхната професия е по средата – между медицинска сестра и лекар. Тя е преходна категория, но изключително важна за селата. Без нея здравеопазване в региона не може да има.

"Екипът ни е фелдшер, сестра и шофьор. 6 екипа сме във филиала в Рудозем. 5 човека сме пенсионери, двама души са над 50 години", споделят те и не искат и да си представят какво ще се случва след тях.

"Професията спешен медик е за млади хора. Работещите в тази сфера трябва много бързо да се пенсионират, защото се амортизират и физически, и психически", смятат те.

Семейството настоява бъдещите народни избраници да обърнат специално внимание на спешната медицина.

"Трябва да дойде човек - много смел, много ерудиран като министър на здравеопазването. Не знам какви са му съветниците, но те са некомпетентни. Много мислят политически, не мислят икономически. Самото здравеопазване, въпреки че е много напреднало, населението е по-болно. Имам чувството, че фармацията командва медицината".

"Всеки се бори за кокала и нищо не се прави. Трябва някакъв Хан Крум да дойде".

Само в 3 филиала на смолянския център за спешна медицинска помощ има лекари. Близо 50 са фелдшерите в Смолянска област и на тях се крепи спешната помощ.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници.  Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по темата за наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 13:25