Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДПС остава първа сила в Източните Родопи въпреки спада през годините

Снимка: Ани Петрова

ДПС отново е първа политическа сила в Кърджали. Очаква се партията да вземе четири мандата, като интригата ще бъде петият – заради разпределението по системата Хеър-Ниймайер.

Въпреки че през годините има лек спад в доверието на избирателите, Движението продължава да държи първото място в политическия живот в Източните Родопи.

Според запознати с процесите у нас и в Турция, причината за успеха на ДПС е, че другите партии нямат неговата легенда, създадена още при основаването му.

"Партията на Касим Дал беше учредена през декември 2012 година. Сред учредителите беше и Корман Исмаилов, който напусна редиците на ДПС. На учредителното събрание присъства и тогавашният министър на културата Вежди Рашидов. Това присъствие беше прието като сигнал, че ГЕРБ подкрепя новата формация. През февруари 2016 година тогавашният председател на ДПС Лютви Местан, след като беше изгонен от партията от Ахмед Доган, основа нова партия. По-късно тези две партии се явиха заедно на избори, но не постигнаха желания резултат. Тези политически формации бяха надути балони от страна на Анкара. И след като на Босфора се отказаха от партиите на Дал и Местан, тези балони се спукаха", коментира журналистът Нахит Догу.

По думите на политическия наблюдател Мехмет Юмер електоратът е останал верен на ДПС от самото му създаване.

"Легендата за ДПС се изгради и се вкорени в представите на тази част от българското общество, което подкрепя с вота си ДПС. Другата причина е, че партията на Касим Дал и че партията на Лютви Местан бяха много близо и активни дейци на ДПС. След като се отделиха от Движението, те не бяха убедителни. И така не се сплоти критична маса, която да се обедини около политически идеи и да отстоява своите интереси в НС".

Дали неуспехът на новите партии не е заради нежеланието на лидерите им да останат в политиката? Въпросът задава председателят на изселническата организация "Бултюрк" Рафет Улутюрк:

"Нито Дал, нито Местан са лидери в истинския смисъл на думата. Те бяха назначени партийни служители и като им се взе столчето, започнаха да критикуват тези, които им дадоха това столче – в случая това беше Ахмед Доган. Нито Касим Дал, нито Лютви Местан не успяха да спечелят доверието на избирателите, защото са свикнали да слушат, а не да управляват. Затова хората не ги последваха".

Според Нахит Догу се задава и следващ въпрос:

"Дали наистина управляващите в Турция са искали тези партии да се превърнат в успешни политически проекти, или целта е била – ето, вижте, има го ДПС, но можем да създадем и други партии. Алтернатива на ДПС няма как да се направи, не защото всички турци в България я подкрепят, а защото тази партия е основана в период с различно разбиране в манталитета на хората, които гласуват за Движението".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отменено е бедственото положение в община Любимец и харманлийските села Доситеево, Изворово и Коларово

Отменено е бедственото положение в харманлийските села Доситеево, Изворово и Коларово, както и в община Любимец заради пожара, който се възпламени в понеделник. Огънят беше овладян и локализиран. Вече няма и опасност за хората и имуществото им, посочват от местните администрации. Призовават се гражданите да бъдат отговорни при..

обновено на 15.08.25 в 13:30
Меглена Плугчиева

Меглена Плугчиева: Искат приоритет на българското производство, но него го няма

Както е записано, в т.нар. магазини за хората ще се даде приоритет на българското производство. Прекрасно звучи, но има ли го? Сами виждаме, че го няма! Това каза пред БНР Меглена Плугчиева, вицепремиер в правителството на Сергей Станишев и бивш посланик на България в Германия, Швейцария и Черна гора.  "За да проработи една такава..

публикувано на 08.08.25 в 13:21

Евростат: Българите - трети сред 30 европейски страни по продължителност на живота в добро здраве

Българите се нареждат на трето място сред 30 европейски страни по продължителност на живота в добро здравословно състояние, показват данни на Евростат за 2023 г. Те живеят в добро здраве средно 68,6 г., като страната ни е изпреварвана по този показател от Малта и Италия. Българските жени са на второ място. Според данните през 2023 г...

публикувано на 08.08.25 в 13:03

Дейвид Лами и Джей Ди Ванс обсъждат отношенията между САЩ и Великобритания

Британският министър на външните работи Дейвид Лами ще бъде домакин днес на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс в официалната му провинциална резиденция Чивнинг Хаус в графство Кент.  Джей Ди Ванс и семейството му са във Великобритания на частна фамилна почивка. Очаква се те да прекарат по-голямата част от почивката си в Котсуолдс - един от..

публикувано на 08.08.25 в 12:58

В Плевен осигуряват чиста вода за детски градини и социални центрове

Въведена е специална организация за осигуряване на чиста вода в детските градини и центровете за социални услуги в Плевен заради водната криза в града. От общината съобщиха, че ще засилят контрола за спазването на поставените от здравната инспекция изисквания. Общината е направила допитване до всички детски и социални заведения за проблеми,..

публикувано на 08.08.25 в 12:44
Елена Поптодорова

Елена Поптодорова: Войната в Украйна ще влезе и в 2026-та година

Илюзиите, че войната в Украйна може да бъде решена само на масата на преговорите се изпаряват все повече. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ, вицепрезидент на Атлантическия клуб. Днес изтича ултиматумът, определен от Белия дом на Москва - да спре войната в Украйна или да се изправи срещу допълнителни..

публикувано на 08.08.25 в 12:15

Частично бедствено положение за хасковските села Момино и Елена

Частично бедствено положение е обявено за хасковските села Момино и Елена. Причината е пожарът, който вчера започна и още не е овладян. Обявяват частично бедствено положение в община Хасково Високите температури и силният вятър затрудняват работата на огнеборците по локализирането на огъня, който е унищожил над 1000 дка площи в землищата на..

публикувано на 08.08.25 в 12:14