"Истинската силна власт, от която се нуждае държавата, е една здрава коалиция. Правителство, което не е дразнещо от политическа гледна точка, може да очаква по-широка подкрепа, но то няма да бъде по-силно".
Това каза пред БНР политологът Цветанка Андреева.
Тя подчерта, че важният извод от тези предсрочни парламентарни избори е, че "електоратът, обществото категорично потвърди евро-атлантическия избор като ценности и политика":
"По тази тема има едно огромно мнозинство в 49-ия парламент, което може да е не просто управленско, а и конституционно мнозинство. Това може да е единственият ключ към кризата. Единствената платформа, на която да стъпят така говорените реформи. Не е възможна никаква реформа, ако има отказ от власт".
Андреева определи като реалистична поканата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към всички партии:
"Офертата беше доста реалистична, наистина има сериозно намерение да се сформира правителство. Това беше доста ясно заявено от Борисов, той каза, че ще направи правителство. Ще ми се да вярвам, че ще предложат няколко формули за кабинет и дано някоя от тях да е най-успешната, за да може да се изгради коалиция в този парламент. Макар че очакванията не са особено високи".
Според политолога Цветанка Андреева ПП и ДБ е трябвало да съгласуват позициите си, за да излязат по-силни на сцената:
"Така гледаме паралелна игра на два отделни политически субекта, което не води до консолидиращ ефект в самата коалиция. ... Основната им цел е да запазят коалицията (ПП-ДБ) до местните избори".
"Ако ПП-ДБ откажат, най-вероятно ГЕРБ няма да тръгне към политическо и ангажирано правителство, а ще мине на вариант експертно правителство", прогнозира тя.
По думите ѝ всички политици са се вторачили в местните избори и очакват там да бъде голямата им битка:
"Обществото знаем, че не София е важна. В момента Републиката е в опасност. Искаме и политиците да го осъзнаят".
Според нея е все по-отслабващо политическото влияние на президента Румен Радев:
"Той се надяваше, че през института на служебната власт ще демонстрира силна еднолична алтернатива на политическата криза, но виждаме, че не е лесно да се справяш с икономическите предизвикателства, нарастващите страхове в обществото, очакванията на отделните електорати. Той вече осъзнава, че има интерес да се отърве от реалната власт".
Интервюто на Людмила Железова с Цветанка Андреева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Частичен воден режим се въвежда в Монтанско. В чипровските села Горна Лука и Митровци вода ще има през ден, а заради сушата още четири населени места в региона са с намалено водоподаване. Вода към селата Горна Лука и Митровци се подава от един източник. След проведена среща с жителите им е решено от днес да се мине на режим, каза кметът на..
В Плевен от тази вечер ще бъде намалено налягането и ще има недостиг на вода за високите части на града. Режим на водата се въвежда и в други населени места в областта. Високите части на Плевен ще са с намалено водоподаване от 23.00 ч. до 05.00 ч. сутрин заради недостатъчния дебит на водоснабдителна група "Плевен" и невъзможност да се..
"Системата на здравеопазване лоша, защото не сме достатъчно чувствителни да погледнем нейните пороци и заедно да ги преборим". Това заяви пред БНР Десислава Николова, вестник "Капитал". Протест с искане за достойни заплати и условия на труд за младите лекари се проведе вчера-28.07, след като депутатите обсъдиха законови промени , които..
Меморандум за разбирателство и сътрудничество между Прокуратурата на Република България и КНСБ е подписан днес от президента на конфедерацията Пламен Димитров и изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов, съобщават от синдикалната централа. Двете институции ще работят заедно за разработване и прилагане на механизми за подаване и..
В Гърция седем души бяха осъдени за измами със земеделски евросубсидии. Опозицията настоява, че бивши аграрни министри също са участвали в схемата. Обвинението е за фалшифициране на документи, с които неправомерно са получени европейски субсидии. Съдът отложи за по-късно произнасянето на присъдите. Осъдените признаха вината си и в опит да..
От "Басейнова дирекция" заключиха минералния извор при Невестино при задълбочаваща се криза с питейната вода в общината и това създава огромни трудности за населението, казаха за БНР от местната управа. Изворът е с дебит 12 литра в секунда, доскоро е бил общински, но след като Общината не е могла да го отдаде на концесия, отново е държавен...
Агенцията по безопасност на храните забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от утре и е част от превантивните мерки за ограничаване на разпространението на шарка. 70 огнища на шарка по овцете и козите в област..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..