Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На изборите в Плевен за първи път използваха иновативна разработка, наречена „Управление на опашки“

адв.Ярослав Димитров - председател на РИК -Плевен
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен за първи път по време на изборите беше използвана иновативна разработка, наречена „Управление на опашки“ . Целта е да се преодолее познатото струпване на много хора и образуването на опашки при отчитане на секционните протоколи . Ярослав Димитров, председател на РИК в 15 МИР-Плевен, обясни пред БНР, че е имало леко напрежение в изборния ден и притеснение дали всичко ще протече гладко. Той  е адвокат по професия и има дългогодишен опит в изборния процес. 

"Имаше леко напрежение. Все още има видеа от изборното броене, които не са обработени и качени. Секционните комисии на територията на област Плевен се справиха с това предизвикателство по видео заснемане и излъчване. Може би имаше позитивен ефект от гледна точка на стегнатост и организираност на работата. Протоколът обаче е усложнен. Преброяването, което се осъществи, беше повече или по-малко объркано. Това водеше до едно забавяне и изнервяне. Имаше го обаче моментът на справедливостта". 

Активността в област Плевен е била една от най-ниските в Северна България-малко над 34%, обясни Ярослав Димитров . 

"Има намаление с около 3% спрямо предходните избори". 

Преференции са използвани масово, посочи още той. 

Най-важен за провеждането на избори е човешкият фактор, обясни още Димитров. 

"Опитваме се да правим обученията максимално ефективни. Най-добрият вариант би бил всички участници в секционни комисии да са преминали през обучение. Това вероятно трябва да бъде фиксирано законово. Да се създаде база данни от лица, които желаят да участват и тя да бъде използвана от партиите". 

Изборите бяха обезпечени добре организационно-технически, смята Ярослав Димитров.

"Иновативна разработка „Управление на опашки“ изведе на преден план моментът на справедливост при извикване на секционните комисии.  Вече има проявен интерес да се използва и в други области. Въпрос на желание е. Избягва се човешкият фактор". 


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК дава 50% повече пари на Кипър за справяне с миграцията

Кипър ще получи от Европейската комисия над 50% повече средства за управление на миграцията до 2027 г., в сравнение с предишния програмен период, съобщиха от вътрешното министерство. Нова финансова помощ обяви и Швейцария, която е за интеграция на мигрантите в кипърското общество и трудов пазар. Европейската комисия предоставя увеличено..

публикувано на 28.11.24 в 03:28
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58