Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краят на сензацията Санна Марин? Или просто още едни финландски избори

Снимка: Ройтерс

Влизането на Финландия в НАТО беше определено като "исторически момент" от международните медии, но реално не беше една от големите теми преди парламентарните избори в северната страна.

А след тях приключи поне засега лидерският път на добилата международна популярност Санна Марин. Премиерът от Социалдемократическата партия преведе страната си през пандемията, началото на руската война в Украйна и справянето с икономическия им ефект. В други европейски страни управленията се сменят заради високата инфлация. Във Финландия, където на годишна база тя не надвишава 10 процента, политическият профил на властта изглежда ще се промени заради големите държавни харчове.

Най-голямо одобрение, над 20 на сто, в неделя спечелиха плановете за по-консервативна финансова политика, каквито предлагат Петерри Орпо и неговата Национална коалиция. Втора сила е антиимигрантската партия "Финландците". След тях са социалдемократите. Разликата в одобрението към трите сили обаче е в рамките на един процент.

Алами/Ройтерс"Почти всички партии бяха на едно и също мнение за това, че влизането ни в НАТО е добър избор за Финландия. Понеже нямаше различни мнения по въпроса, не беше повдигнат въпросът за присъединяването ни към НАТО като част от предизборните ни кампании толкова", каза за "Събота 150" Теодора Хелимаки - докторант по политически науки от университета в Хелзинки

Агресията спрямо Украйна, дългата сухопътна граница с Русия и сложната история оправдаха пред обществото както постоянното поддържане на високи военни разходи в съвременната финландска история, така и завоя отвъд официалния неутралитет. 

По думите й повечето предизборни кампании са били центрирани около националния дълг. Вътрешната и външната сигурност на държавата също са били теми кампанията, както и околната среда от гледна точка на собственост и издръжка на горите, посочи тя. Хелимаки уточни, че във Финландия държавата има само 26% от собствеността на горите, а 60% са лична собственост:

ези, които гласуват за различните партии, имат доста силен личен интерес за това какво става с околната средаОтделно здравните и социалните региони в началото на тази година започнаха своята работа. Това беше една дългоочаквана, но и много сложна промяна". 

Говорим за преструктуриране на системата за социални услуги, наред с това за повишаването на размера на националния дълг до 73 процента от този на брутния вътрешен продукт - резултат от политиките на премиера-социалдемократ Санна Марин.

Санна Марин/ ЕПА/БГНЕСПри встъпването си в длъжност тя стана най-младият правителствен ръководител в света и емблема на северната прогресивност - под 35, вегетарианка, отгледана от еднополова двойка, с малък политически опит. Впоследствие доби международна известност и чрез парти видеоклиповете на нея и нейни приятели. За финландците сегашният им премиер е противоречива личност.

"Тя доста наблягаше на своя личен имидж. Нейното силно присъствие примерно в Инстаграм беше нещо, което особено младите хора виждаха като позитивна черта в нея. Една политическа фигура, която не само стои някъде далече. В същото време се откроява и като личност, като обикновен човек със своя личен живот. За по-младите това беше позитивно нещо. А за хората с по-консервативни виждания за това как една политическа фигура трябва да се държи в обществен план - също разделяше много мненията и затова тя се превърна в противоречива фигура", коментира Теодора Хелимаки.

Наглед фриволното поведение на Санна Марин обаче беше съвместимо с взимането на важни решения като твърдата подкрепа за Украйна и присъединяването на Финландия към НАТО, внимателното управление в условията на пандемия и категоричния ляв икономически завой чрез повишаване на социалните разходи. 

Липсата на т.нар. бюджетна дисциплина върна политиката към много силно ляво-дясно за сметка на либералконсервативно мислене, смята Хелимаки. По думите й въпреки че Социалдемократическата партия не е била първа на изборите, начинът им на говорене не е бил "чак толкова адекватен":

"Реално погледнато подкрепата им беше нараснала с 3% в сравнение с предишните избори. Санна Марин беше по-популярна в сравнение с 2019 г. Не бих казала съвсем, че те изгубиха, но популярността им не беше толкова висока колкото на двете опозиционни партии". 

Най-грубо казано, в голямата идеологическа битка между социалдемократите и двете големи опозиционни партии - икономически консервативната Национална коалиция и антиимигрантската "Финландците" - към трите големи сили се насочиха гласоподаватели на досегашните коалиционни партньори на Марин - Лявото обединение и Зелените. Подкрепа отново загуби и "Финландски център", която преди по-малко от десетилетие беше първа политическа сила, а сега ще продължи да бъде опозиция.

И въпреки че нейната партия спечели нови 3 места в парламента, 37-годишната Санна Марин заяви, че ще се оттегли като председател на социалдемократите през септември и има намерение да е само депутат. Към момента отрича слуховете, че се готви да заеме важен пост в международна организация.

Един от запомнящите се моменти в отминалата кампания беше разгорещен телевизионен дебат и буквално сочене с пръсти между Марин и лидерката на "Финландците" Риика Пура - пряка демонстрация на либерално-консервативното противопоставяне. Най-много гласове в крайна сметка спечели Националната коалиция на бившия финансов министър Петерри Орпо, за когото най-важен е бюджетният баланс.

Сега пред Орпо и парията му предстои изборът дали да прави правителство със социалдемократите или с националистите. В тази държава широките коалиции са добре познати, но в случая и партията на Марин, и някои от по-малките сили са твърдо против какъвто и да е съюз с антиимигрантски настроените "Финландци".

Ключови за програмата на Орпо са намаленията на бюджените разходи за различни социални услуги като помощите за безработица. 

"Националната коалиция като партия стои икономически доста в дясно. Те винаги говорят за намаляване на различни социални помощи. Ако те съставят правителство заедно със социалдемократите, за тях ще бъде много трудно да успеят да намалят тези социални помощи към безработните драстично. Ще има някаква разлика, но едва ли ще бъде чак толкова драстична, че Финландия да загуби статута си на социална държава", изказа мнението си Хелимаки.

По един въпрос няма големи разминавания между повечето партии и това е влизането в НАТО и поддържането на боеспособна армия с оглед на евентуална заплаха отвъд източната граница. Според Теодора Хелимаки, това ще е по-голяма тема на следващите финландски избори, тъй като в тази страна правителството води външната и отбранителна политика в координация с държавния глава.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иракли Кобахидзе

Премиерът на Грузия: Президентът Зурабишвили трябва да напусне поста си, когато свърши мандатът ѝ

Премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе заяви, че президентът на страната Саломе Зурабишвили ще трябва да напусне поста си, когато настъпи краят на мандата ѝ по-късно този месец. По-рано тя беше категорична, че ще откаже да направи това с аргумента, че парламентът не е легитимен и няма пълномощията да избере неин приемник. Грузинският..

публикувано на 01.12.24 в 14:20
Сграда, ударена при предполагаема антитерористична операция на американските специални части в село Атма в северната провинция Идлиб, Сирия, 3 февруари 2022 г.

Сирийски и руски изтребители са поразили бунтовнически цели в Идлиб

Руски и сирийски изтребители са поразили бунтовнически цели в Идлиб, съобщи Ройтерс и отбеляза, че това е вторият ден на интензивни бомбардировки в Северна Сирия, целящи да изтласкат бунтовниците, които  завзеха по-голямата част от най-големия сирийски град Алепо вчера. Жители на Идлиб заявиха, че е бил поразен гъсто населен жилищен район в..

публикувано на 01.12.24 в 14:10

Деца без родители и деца, пострадали от домашно насилие, участваха в украсяването на елха в София

Деца без родители и деца, пострадали от домашно насилие от центрове в София, Елин Пелин и Перник се включиха в инициативата "Да украсим заедно Коледната елха".  Събитието е възможност за децата да съпреживеят заедно подготовката за предстоящите Коледни празници и да пуснат писмата си до Дядо Коледа с надеждата, че мечтите им ще се сбъднат...

публикувано на 01.12.24 в 14:00

Кипърският град Пафос e сред стоте най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г.

Кипърският град Пафос бе включен в 100-те най-зелени туристически дестинации в света за 2024-2026 г. Известният курортен център на западното крайбрежие на острова бе избран в десетото издание на конкурса на международната инициатива за зелени дестинации /Green Destinations Top 100/, съобщиха от Агенцията за развитие и насърчаване на туризма в града...

публикувано на 01.12.24 в 13:40

Полицейска операция в Кюстендил през целия декември

Полицейска операция започна в Кюстендил. Тя ще продължи през целия месец за Коледните и Новогодишните празници. Мерките се предприемат от страна на Областната дирекция, Районното управление на полицията съвместно с Общината. Акцентира се върху неправилното паркиране на моторни превозни средства в централната градска част, р айона на..

публикувано на 01.12.24 в 13:31

Армията купува ново въоръжение за около общо 40 млн. лева

Ново въоръжение за около общо 40 млн. лева ще купува Българската армия. Обществената поръчка беше обявена в средата на ноември. . Общо 40 млн. лева е стойността на поръчката. Най-много – около 17 милиона лева ще отидат за 1093 карабини. Близо 5000 пистолета калибър 9х19 ще купи армията за около 6 милиона лева. Армията търси и нови картечници,..

публикувано на 01.12.24 в 13:27