Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде след изборите?

Веселин Стойнев и Георги Проданов пред БНР

2
Георги Проданов и Веселин Стойнев
Снимка: Савина Спасова

"Повтаряме едно и също. Всичко, което се случи, е предизвестено и разрешаването на проблема можеше да се случи и в предишния парламента, например с втория мандат". 

Това каза пред БНР журналистът и политически анализатор Веселин Стойнев и прогнозира, че ще има редовно правителство.

В предаването "Неделя 150" Георги Проданов, преподавател по политически науки в НБУ, изказа мнение, че трябва да има редовно правителство и това би трябвало да се случи максимално бързо:

"Със свикването на 49-ия парламент да има яснота кой ще реализира мандата. Т.е. нещата да се случат много преди формалното учредяване на НС". 

По думите на журналиста: 

"Когато се опитваш да постигаш обещанията си - съдебна реформа, антикорупционни закони, членство в еврозоната и Шенген, трябва да го правиш в условията на възможност да постигаш поне стъпки, ако стоиш като някакъв исихаст в ъгъла и искаш светът да дойде при теб, а ти да не отидеш при него, очевидно няма да постигнеш и най-малкото от това. Това е манталитет още от 90-те години, седесарски, много вкоренен в нашата политическа култура на една идейна чистота, пък останалото да става каквото ще. Хората, които избират промяната и реформите, трябва да търсят отговорност какво постигаме - как ПП-ДБ ще накарат ГЕРБ и  ДПС да правят това, което искат, защото са го поставили на дневен ред. Да, за 10 години постигнаха поне това, че никой не може вече да избяга от темата за съдебната реформа. Сега може би можеше да постигне нещо повече с преговори за правителство, но ако го оставят на хартиената коалиция, няма нищо да постигнат, дори Изборният кодекс няма да бъде променен".

Според Георги Проданов и в новия парламент ще се повтори отклоняването на отговорността от политическите формации и търсене на прикриване зад коалиция:

"Това, което е видно в последните няколко години, е, че политическият ни елит се е консервирал, той не се променя. ... Българинът иска промяна, която никой не може да формулира и да обясни точно каква е. И то рязка и бърза промяна. Затова на всеки следващи избори може да се появи ново предложение и затова на всеки следващи избори е забравено какво се е случило на предишните".   

Веселин Стойнев подчерта, че не вярно да се твърди, че "Възраждане" е постигнала националистическия таван:

"Погледнете избирателите на "Възраждане", това вече се превръща в една народна партия. Хубаво е, че както се е насъбрала като купа сено, така може и да се срине. Просто е необходимо лидерство. ... Политиците на безотговорността трябва да имат предвид, че ако ни накарат да ходим на нови избори, те ще са заедно с референдума на "Възраждане" и тогава тя ще бъде минимум втора политическа сила. И тогава съвсем безпринципно ще трябва да отидат всички при ГЕРБ, за да не е "Възраждане". Тогава няма да има никаква програма за общи действия, а просто, за да не е "Възраждане".  

Политологът изказа съмнение, че политиците гледат на "Възраждане" като на заплаха: 

"Съдейки по това, което чухме от политическите лидери през миналата седмица (след изборите на 2-ри април - б.р.), излиза, че ние през последната една година сме живели някъде другаде. Борисов излезе със същите думи и със същия начин на говорене, както след предходните избори. И ПП-ДБ излезе със същите послания, както преди. Нещата единствено се въртят около "Възраждане", но аз не мисля, че биха могли да нараснат още много"..

Проданов предложи формула на правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ, като коалицията на промяната вземе министерствата, които са корупционни, където се разпределят порции, а останалите останат за ГЕРБ - почти по равно ще се разделят така.

"Казват ние ще легитимираме ГЕРБ, нас ни е страх от ГЕРБ, а никой не е отишъл в пряк сблъсък с Борисов, за да видим дали е така. За мен ГЕРБ е изчерпана партия", коментира той.

Веселин Стойнев изтъкна, че ПП-ДБ не са успели да убедят хората, че те са следващите, които ще управляват България, а социологическите проучвания сочат, че хората търсят точно това.

Интервюто на Диана Янкулова с Веселин Стойнев и Георги Проданов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да гледате във видеото.



По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00