Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват пролетните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон

Пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка започват във Вашингтон. Водещи теми ще бъдат финансовата подкрепа за Украйна, възможностите за избягване на рецесия и климатичните промени.

Още преди началото на пролетните срещи от Международния валутен фонд предупредиха, че перспективите пред глобалния икономически растеж през следващите пет години са най-мрачните за последните над три десетилетия. Сред водещите причини е руската война срещу Украйна, като в сряда ще се проведе специална кръгла маса за оказването на финансова подкрепа за Киев.

МВФ предвижда глобалната икономика да отбележи ръст с около 3% през втората половина на това десетилетие, тъй като по-високите лихви оказват натиск. Това е най-ниската средносрочна прогноза за растеж на институцията от 1990 г. насам.

За 2023 г. световният брутен вътрешен продукт вероятно ще нарасне с по-малко от 3%, коментира миналата седмица управляващият директор на фонда Кристалина Георгиева в традиционната си реч преди началото на пролетните срещи.

Извън икономическите последици, причинени от руската инвазия в Украйна, финансовият елит ще обсъжда и проблемите в банковата система. Специален фокус ще бъде поставен и върху борбата с климатичните промени.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Лечението на деца с тежки хронични заболявания ще бъде основната цел на "Българската Коледа"

Лечението на деца с тежки хронични заболявания ще бъде основната цел на тазгодишната "Българска Коледа". Благотворителната кампания ще бъде официално открита на първи декември в детското отделение на болница "Александровска". Държавният глава Румен Радев ще даде началото на 23 кампания, която се организира от президентската институция...

публикувано на 25.11.25 в 12:00
Дан Дрискол

САЩ водят разговори с Русия и Украйна в Абу Даби

САЩ водят тайни разговори с Русия и Украйна в Абу Даби в опит да финализират мирен план за прекратяване на войната, според "Файненшъл таймс". "Файненшъл таймс“ съобщава, че министърът на сухопътните войски на САЩ Дан Дрискол се е срещнал с руска делегация снощи, а днес Дрискол ще разговаря с началника на военното разузнаване на Украйна Кирило..

публикувано на 25.11.25 в 11:38

В Плевен продължава делото за катастрофата при която загина Сияна

В Плевен продължава делото за катастрофата край плевенското село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Близки и приятели се събраха на протест пред Съдебната зала с искане за бърз и справедлив процес. За кратко те затвориха за движение централната улица за движение "Димитър Константинов". Състав на Окръжния съд даде ход на делото за..

публикувано на 25.11.25 в 11:34

Разкриха "фабрика за бебета" на остров Крит

Полицията в Гърция разкри "фабрика за бебета" в клиника на остров Крит. Използвани са и жени от България. Бездетни семейства са плащали огромни суми за бебе. Печалбите на клиниката са над 8 милиона евро. Извършвали се е незаконни осиновявания, фиктивни инвитро процедури и донорство на яйцеклетки. Използвани са се бедни жени от Румъния,..

публикувано на 25.11.25 в 11:12

ОДМВР – Перник стартира тренировъчни занятия в училищна среда

ОДМВР – Перник стартира провеждането на поредица от учебно-тренировъчни занятия в училищна среда за повишаване готовността за действие при извънредни ситуации в учебните заведения. Занятията са част от ежегодната подготовка на служителите на МВР и училищния персонал, и са насочени към усъвършенстване на координацията между институциите, както..

публикувано на 25.11.25 в 11:00

"МЯРА": 54% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

54 процента от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата, сочи проучване за динамиката на доходите направено по поръчка на КНСБ от агенция "МЯРА", сред 804 пълнолетни граждани в периода 30 октомври - 7 ноември. Най-силна подкрепа за ръст на минималното възнаграждение дават 59 на сто от заетите от частния сектор, 54 на сто от..

публикувано на 25.11.25 в 10:58

Четирима младежи пострадаха при катастрофа край язовир "Огоста"

Малолетно момиче и три момчета на по 18 години са настанени в болницата в Монтана след катастрофа. Пътният инцидент е станал малко преди 22 часа снощи в района на стената на язовир "Огоста", като колата се е преобърнала по таван. При спускане на язовирната стена, посока Монтана, лек автомобил, управляван от 18 годишен водач, при движение с..

публикувано на 25.11.25 в 10:52