Мира Стефанова разговаря с изселници в Одрин, Чорлу и Истанбул.
„Ние сме с двойно гражданство, но милеем и за България, и за Турция“, казва роденият в Кърджали Джеват Гюнеш, който живее в Одрин.
„Каквото и да се случи сърцето винаги тупти за България!“, добавя Рени Башаран от село Костино, която е тръгнала към Турция с изселническата вълна в началото на 90-те години на миналия век. Спомня си за това време с болка:
„Ако имах възможност щях да тръгна още в началото на Възродителния процес. На никого нищо не сме направили, но нямаше работа и икономиката спря. Дойдохме в Турция със съпруга ми. Семействата ни останаха разделени. Майка ми, брат ми и сестра ми останаха в България. Вече 35 години съм Чолру. Сърцето ни е в България! Там сме родени. Тук ни е мило, но все нещо ни дърпа към България. Името не сменя националността на човека“.
Запознат с живота и от двете страни на границата е и Джеват Гюнеш. Казва, че разделителните линии и границите са само в главите на политиците, не на обикновените хора. Доказателство за това е помощта след разрушителните земетресения в Турция през февруари и подадените по съседки ръце – от България:
„Българите първи ни съдействаха. Това е мотото на парламента: Съединението прави силата. Няма как да се делим. Моите съседи не са само етнически турци. Те са българи, роми, арменци, евреи – няма разлика“.
На всички български избори гласува и родената в Котел Севинч Кобакова. Тя живее в Истанбул, в населения с българи квартал Физузкьой, където има 500 къщи на изселници от Котел:
„Винаги гласуваме. Очаквам след тези избори всичко да се уреди, да се върнем да живеем в България, да се увеличат пенсиите на пенсионерите, да намалят тока. Родена съм в Котел. Там живяхме хубав живот. Имам къща там. Един месец съм в Котел през лятото и ми е хубаво. Когато тръгвахме към Турция, не мислехме да се връщаме в България, но сега всичко се промени. Там ни е по-хубаво. Тук печелим, там ще харчим“.
С Голямата екскурзия към Турция през 1989 година потегля и Севда Добринова от Разград:
„Учихме и живяхме там с мечти за бъдещето обаче друго стана. 30 години вече съм в Турция. Ако не беше станала Голямата екскурзия, бихме останали в България – тя ми е родината“.
Тази година турците с български паспорти имат шанс да участват в промяната на бъдещето на две държави. 70 хиляди души отидоха до урните, за да гласуват за 49-ия български парламент – с 12 хиляди повече в сравнение с последния вот преди шест месеца. А на 14 май турците с български паспорти могат гласуват на парламентарните и президентските избори в Турция.
Хюлия Алтън от Сдружението на балканските турци в квартал "Авджълар" в Истанбул, където живеят над 10 хиляди изселници, участва активно за пети път в организацията за български избори:
„И двата избора са прекалено важни.“
За изборите – политическите и в живота – говорим и с Ефраим Камбероглу, световен и европейски шампион по борба, напуснал България преди повече от 30 години:
„1989 година с Голямата екскурзия дойдох в Турция, но младините ми и най-хубавите ми години останаха там“.
Камбероглу обяснява разликата между правилата в политиката и спорта след поредната пета борба в свободен стил за Парламент за последните две години:
„В политиката трябва да си много гъвкав. При спортистите такава гъвкавост няма“.
Изборни гласове в Турция не се печелят с една вечеря, а с добра организация, разяснява политическите правила Зюрфеттин Хаджиоглу от Конфедерацията на балканските румелийски турци и посочва причините за трайния изборен успех на Движението за права и свободи в Турция. И на този вот ДПС спечели 93% от гласовете в южната ни съседка:
„Другите партии не изявяват интерес да привличат хора от турската общност, да правят политика с тях. В последните избори две партии идват тук, срещат се с някой, някоя вечеря и се връщат. Не става така. Тази партия, дето взема голямата торта, има представители, отговарящи за Република Турция – за Тракийския район, за Истанбул, за Бурса, за Мармара, за Измир и тия представители работят всеки ден“.
Хюлия Алтън добавя: „Двойните граждани се доверяват на ДПС, защото това е единствената партия, която винаги идва при тях“.
„Ако аз имам проблем с българското законодателство кой ни помага по тази тема? ДПС има повече почитатели, защото се грижи повече за българските изселници“, казва Джеват Гюнеш.
Какво очакват сънародниците ни в Турция след изборите за 49-то Народно събрание:
„По-хубава България, по-чиста и по-спокойна България. Да е приятно на всеки и на всички“.
„След тези избори, ако има още едни, няма да има гласоподаватели. Това да са ни последните избори. Имаме надежда, че за България всичко ще бъде много хубаво“.
„Дано да се състави правителство. Политиците да се обединят за бъдещето на България, че много се мъчите!“
„Най-важното е да има правителство и повече работа за народа!“
„Искам всички да са с много по-добри условия, защото на всеки човек е даден един живот“.
Неизвестните около формирането на правителство в България остават. Остават и въпросителните какво ще се случи след ключовите парламентарни избори в Турция в средата на май. И след тях турците с български паспорти очакват голяма промяна:
„Представете си цяло едно поколение само с Ердоган! Каквото каже той, това става!“
„За нас са важни и двата избора. Невинаги човек може да има такова право да гласува за бъдещето на две различни държави. Хората са тези, които трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително!“
„Очаквам голяма промяна за Турция!“
„Държавата ще се промени. На 15 май ще се събудим много щастливи!“
Снимки: Мира Стефанова
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...