Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Амалипе": 940 образователни медиатори може да бъдат съкратени от 1 юли

Снимката е илюстративна.
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

940 образователни медиатори може да бъдат съкратени от 1 юли и така десетки хиляди деца и родители от уязвими групи да останат без подкрепа, алармираха от Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" след проведена среща в петък с представители на Министерството на образованието и науката.

От "Амалипе" обясниха проблема с факта, че Националната програма за подкрепа на образователните медиатори изтича в края на юни, а МОН не обмисля да я продължи и ще остави училищата сами да покриват техните заплати. 

МОН обмисля да не продължи Националната програма за подкрепа на образователните медиатори и да остави училищата сами да търсят начин да покриват заплатите им. Така повечето от работещите в момента по програмата 940 медиатори ще останат без работа от 1 юли, посочват в съобщение до медиите от център "Амалипе". Председателят на Управителния съвет на организацията Деян Колев:

"Към този момент 940 образователни медиатори са наети от училищата по национална програма за подкрепа на образователните медиатори, която се финансира от бюджета на МОН и приключва на 31 юни. Това, което очаквахме и настояваме, е програмата да продължи и през следващата година така, както е други с 21 други национални програми на МОН, които се финансират всяка нова година. За съжаление обаче, на среща, която организирахме по повод Международния ден на ромите в МОН беше даден отговор, че по-скоро националната програма няма да бъде продължена, а образователните медиатори трябва да бъдат наети от училищата със средствата, които самите училища получават за работа с уязвими групи по наредбата за финансиране."

Това обаче ще доведе до освобождаване на повечето от наетите образователни медиатори у нас по няколко причини, категоричен е Деян Колев: 

"Първо, училищата, които са етнически смесени, те не попадат в наредбата за финансирането и не получават такива средства за работа с уязвими групи. Те автоматично ще трябва да освободят медиаторите, защото нямат финансиране, с което да ги продължат, тоест ние наказваме тези училища, които полагат усилия за десегрегация.

Второ, голяма част от училищата, които получават финансиране за работа с уязвими групи, са малки селски училища, финансиране се получава на база на броя на учениците и финансирането, което получават, чисто сумарно не може да им стигне да изплатят заплатите на медиаторите. Тук трябва да направим уточнение, че това финансиране се получава не само за медиаторите, то се получава да 4 типа неща, които са свързани с работата на учителите и голяма част от малките училища ги използват именно за допълнителни възнаграждения на учителите, така че да не сливат паралелки, да имат качествен учебен процес и т.н."

От Център "Амалипе" настояват програмата, по която работят повечето образователни медиатори у нас, като неотложна стъпка да бъде продължена поне и през следващата година, а дотогава да се намери вариант училищата да получават целенасочен финансов ресурс и така да се осигури устойчиво решение на проблема, което да не е от година за година.  

Деян Колев допълни: "Ние нямаме окончателен отговор какво ще направи МОН, но това, което експертите вероятно ще препоръчат, това, което ни казаха на срещата е, че училищата имат спестявания, имат преходни остатъци...Такива преходни остатъци имат много училища, но това са предимно големите градски училища с много ученици. Малките училища в селата, в малките градчета нямат спестявания".   

По-рано днес "Хоризонт" изпрати запитване до образователното министерство във връзка с поставените от "Амалипе" въпроси. Към момента отговор от МОН все още не е получен. 


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астролог: Предстои промяна за всички зодии

Тази година планетите, които са след Марс, т.нар. външни планети, по един или друг начин се преместват в друг знак, което прави годината специфична . Това заяви пред БНР астрологът Мария Василева. По думите ѝ тези планети се придвижват много бавно и тяхното влияние е дългосрочно . Започва голямо разместване, подчерта тя и заяви:..

публикувано на 06.01.25 в 15:43
Петър Петров (на преден план вдясно) с председателя на парламента Наталия Киселова и Борислав Гуцанов от БСП в НС.

Според Петър Петров от "Възраждане" вероятна дата за нови предсрочни избори е 6 април

Възможно е провалът на преговорите на ГЕРБ-СДС за правителство да означава отиване на нови избори, коментира заместник-председателят на парламентарната група на "Възраждане" Петър Петров. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ ДБ научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите Според него вероятна дата..

публикувано на 06.01.25 в 15:39
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Еманюел Макрон призова Украйна към реализъм по териториалните въпроси

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че украинците трябва да “проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси”, за да намерят решение на конфликта, предизвикан от руската инвазия през 2022 г., в контекста на неблагоприятните за Киев условия на място. “Украинците трябва да проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси и..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Кметът на София Васил Терзиев

Планът за достъп до Витоша още не е готов

Обещаният за началото на годината план за достъп на хората до планината Витоша все още не е готов. Това стана ясно от коментар на столичния кмет Васил Терзиев, който по време на транспортните проблеми в планината около коледните празници заяви, че от месеци се разработва цялостна визия за този достъп и тя ще бъде представена в началото на..

публикувано на 06.01.25 в 15:27
Венцислав Николов извади кръста на Богоявление в Русе,  общо 20 мъже се включиха в ритуала.

53-годишният Венцислав Николов извади Богоявленския кръст от Дунава край Русе

53-годишният Венцислав Николов извади Христовия кръст, хвърлен във водите на Дунава от Русенския митрополит Наум. След сутрешната Света литургия в катедралния храм "Света Троица" литийното шествие стигна до брега на Дунава, където митрополит Наум извърши водосвет и благослови за празника военни части от гарнизона. 20 мъже се хвърлиха в студените води..

публикувано на 06.01.25 в 15:17
Архитект Пламен Мирянов

Пламен Мирянов: Хората ще разберат, че БПСЦ не е истинската православна църква

"Не може да има две православни църкви. Църквата е една и неин глава е Исус Христос". Това каза пред БНР богословът и собственик на православно радио Пламен Мирянов, строителен предприемач. Според него за миряните е объркващо , след като вече има регистрирана и Българска православна старостилна църква (БПСЦ): " За мен е своеволие да се отделят..

публикувано на 06.01.25 в 15:09
Анна-Кайза Итконен

ЕК: Няма увеличение на цените на енергията в ЕС

Няма увеличение на цените на енергията в ЕС в началото на тази година заради спирането на транзита на руски газ от Украйна, увери говорителката на Еврокомисията Ана Кайза Итконен. Тя обаче уточни, че има регистрирано повишение в края на миналата година, без да даде конкретни данни.  Говорителката каза още, че миналата седмица е проведено..

публикувано на 06.01.25 в 15:01