Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на "Едип и пророците" в Пловдивския драматичен театър

Снимка: Кремена Данева

Интригуваща премиера в Пловдивския драматичен театър тази вечер - дългоочакваната постановка "Едип и пророците" по Софокъл, с текст на Александър Секулов и автор на драматургичната композиция Диана Добрева. 

Този спектакъл слага финал на трилогията, която пловдивската трупа посвети на "Пътуващия човек". Началото беше поставено с брилянтния "Одисей", последва "Коприна" – станал първият български спектакъл, поканен на международната театрална олимпиада, която тази година ще се проведе в Унгария. 

"Сега, с "Едип и пророците" завършваме това своеобразно пътуване на човека към самопознанието – пътят на зрящия слепец до слепия прогледнал", каза Диана Добрева, която този път ще видим и на сцената в ролята на Йокаста. 

"Да работим експериментално и да се движим към намирането на някакъв, ако е възможно, по-друг театрален език, такъв беше подходът ми като режисьор, а дали сме успели в това - ще стане ясно след премиерата", каза Диана Добрева, която не скри, че и за нея, и за всички останали от екипа е било трудно. 

"Щастлив съм!", сподели директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев и добави, че "онова, за което мечтаехме в началото и не знаехме как ще се случи, най-накрая завършва по един изключителен начин". 

Това е текст, който е сътворен по онова, което ние знаем за Едип. Оригинален текст на Александър Секулов и той звучи титанично", подчерта Кръстев. 

Текстът е разказващ за проглеждането на сърцето. За просветлението, което те спохожда, когато приемеш грешките, платиш заблудите, надмогнеш скръбта и разбереш как и защо да си жив. За отместването на илюзиите, за разплитането на заблудите, за надникването към бистрия извор, където намираш смиреното си лице. 

Тази песен за възхитителния кураж да бъдеш човек е претворена на сцената от Ивана Папазова, Маргита Гошева, Елена Кабасакалова, Симеон Алексиев, Ивайло Христов, Борис Кръстев, Мартин Раков и Златко Шарков. 

В ролята а Едип цар ще видим Константин Еленков, който в реалния живот е син на Диана Добрева, превъплъщаваща се в Йокаста:

"Моето участие в този спектакъл е знаково. Става въпрос за едно особено енергийно поле. Разбира се, има голямо значение моята чисто кръвна връзка с Константин Еленков. Точно това енергийно поле на тази близост има значение като знак за спектакъла".

Спектакълът е творческо предизвикателство и за сценографа Мира Каланова, която подчерта, че черпейки от идеите на античността, е подходила към днешния ден чрез една, най-общо казано, сценографска инсталация. 

За автора на костюмите Марина Райчинова процесът на работа е бил сложен, но и много интересен, защото всички аспекти от спектакъла са създавани успоредно и са търпели промени. 

А целият екип на театъра не забравя да благодари на Фондация "Пловдив 2019", защото без тази подкрепа измеренията на тази трилогия нямаше да са същите. 

Репортаж на Кремена Данева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57