Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва кампанията "С бистър ум зад волана"

Пътната полиция ще засили проверките за алкохол и наркотици през предстоящите празници

От началото на годината около 350 водачи, употребили алкохол или наркотични вещества, са предизвикали катастрофи, като инцидентите с дрогирани шофьори се увеличават. Това сочат данните на КАТ, посочи комисар Димитър Мичев, началник на отдел "Пътна полиция":

"През първите 3 месеца на 2023 година са установени над 2400 случая на управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и над 1200 - след употреба на наркотични вещества, а в 32 от случаите е установена употребата и на алкохол, и на наркотични вещества. Спрямо периода на 2022 година установените през тримесечието на тази година случаи на управление на МПС след употреба на алкохол са с 5% повече, а след употреба на наркотични вещества - с 68% повече".

Пътната полиция ще засили проверките по предстоящите празници. Паралелно с това тя ще се включи и в инициативата на Българската петролна и газова асоциация под наслов "С бистър ум зад волана". Тя предвижда възможност шофьорите ще могат да се тестват доброволно и безплатно за алкохол и дрога по бензиностанциите, каза председателят на асоциацията Живодар Терзиев:

"Кампанията предвижда информираност на клиентите възможност да се тестват и възможност дори онези, които са забравили, че са употребили едно малко преди да се качат зад волана, да го осъзнаят. В нашите бензиностанции всеки клиент ще получи тестер за алкохол еднократен, възможност да се тества на стационарен такъв. Това е доброволно, съответно пък проверката пред органите на стационарния дрегер няма да води до следващата проверка от органите на КАТ, ако те не присъстват на обекта".

Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Вучич

Сръбският журналист Крсто Лазаревич: Вучич просто губи почва под краката си

На 16 различни места в Нови Сад днес ще се съберат протестиращи срещу режима в Сърбия. 16 различни места - по едно за всяка жертва, погребана под бетона на рухналата точно преди една година козирка на току що ремонтираната жп гара. Хиляди сърби тръгнаха в четвъртък на двудневен поход от различни краища на страната, за да се присъединят към..

публикувано на 01.11.25 в 12:40
В Гербовата зала на „Дондуков“ 2 държавният глава Румен Радев отправя приветствие по случай Деня на народните будители.

Президентството отваря врати за граждани за Деня на народните будители

Националният флаг беше издигнат пред президентската институция в Деня на народните будители. Президентът Румен Радев прие строя на националната гвардейска част. Сред присъстващите на церемонията бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, българският патриарх и софийски митрополит Даниил, народни представители, съдии от КС, военни и граждани.  Държавният..

публикувано на 01.11.25 в 12:26

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Все още има дълбоко недоверие между Турция и САЩ

Временното примирие в Газа едновременно го има и няма. По данни от Ивицата над 100 души загинаха при израелски удари в нощта между вторник и сряда. Както при предишни случаи след 13 октомври, причината е обстрел по израелски войници, за който "Хамас" не поема отговорност, а впоследствие и двете страни твърдят, че остават ангажирани с мирния..

публикувано на 01.11.25 в 12:03
Израелски войници носят ковчег с тялото на починал заложник

Израел заяви, чe трите предадени от "Хамас" тела не са на заложници

Израелските военни заявиха, че трите тела, получени от Газа чрез Червения кръст миналата нощ, не са на заложници, държани на палестинската територия. Според данните от съдебномедицински анализ телата не са на никой от 11-те починали заложници, които все още не са предадени на Израел, като част от споразумението за прекратяване на огъня, постигнато с..

публикувано на 01.11.25 в 11:56
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов

Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов заяви, че подкрепя увеличаването на възнагражданията на младите медици, но според него основният проблем е диспропорциите при заплащането в здравеопазването. Министърът на здравеопазването заяви, че недостигът на кадри в системата е проблем не само в нашата страна: "За мен са равнопоставени както..

публикувано на 01.11.25 в 11:47
Бремен

Андре Хюхтих: Икономическият възход ни направи сити, но и мудни - изчезна предприемаческият дух на германците

Две от най-тежките битки, пред които е изправено коалиционното правителство на консерватора Фридрих Мерц и партньорите от социалдемократическата партия, са социалната политика и икономиката. Гарантирането на пенсиите, реформата в социалните помощи и здравеопазването вървят ръка за ръка с икономическата реформа, или с други думи: с намаляване на..

публикувано на 01.11.25 в 11:45

Проф. Антоанета Димитрова: Имаме изключителна фрагментация на политическия пейзаж в Нидерландия

Все още не е обявено официално, но след няколко поредни дни на напрегнато очакване победителят в предсрочните парламентарни избори в Нидерландия е ясен. Това са социаллибералите от партия "Демократи 66". Броенето на бюлетини продължава - нидерландците могат да гласуват по пощата, но Д66 вече не може да бъде изпреварена от крайнодясната "Партия на..

публикувано на 01.11.25 в 11:28