Общинският съвет на Бургас одобри промяна в Подробния устройствен план за изграждането на водороден комплекс за близо 600 млн. лева близо до бившето военно летище край Равнец. Тази мащабна инвестиция в проект за производство зелена енергия и внедряване на водородни технологии е първата за страната и на Балканския полуостров. С решението си общинските съветници дадоха старт на инвестиционните намерения. Това се случи след близо 3 часа оживени дебати.
Не за първи път инвеститори поглеждат към старото бургаско военно летище Равнец. Територията беше прехвърлена като собственост на Общината за срок от 5 години, който изтича през месец юни. Ако до тогава няма идея какво ще се прави с терена, държавата отново ще си го вземе цялата бивша военна зона.
Първата идея за развитието и беше представена през 2015 година от бившия общински съветник Константин Бачийски. Той предложи проект за изграждането на карго летище и индустриална зона станал известен като "Планът Бачийски". И днес спорът на заседанието на Общинския съвет започна с това дали да има индустриална зона с карго терминал, или да се изгради фотоволтаичен парк с инсталация за производство на водород.
Кметът на Бургас Димитър Николов успокои избухналите страсти като увери, че теренът е достатъчно голям и Общината ще приветства всеки значим инвеститор както за производството на зелена енергия, така и за карго терминал.
Част от общинските съветници изразиха и други притеснения. Според Стоян Грозев от партия "Български възход" проектът за водороден комплекс няма да бъде изграден в неговата цялост, тъй като първоначалната инвестиция ще бъде в строителството на фотоволтаичен парк, а другите производства са само пожелателни.
Няма да бъде само фотоволтаичен парк, увери един от собствениците на фирмата инвеститор Красимир Стоянов.
И така с 36 гласа "за", 2 "против" и 3 " въздържал се" Общинският съвет на Бургас даде зелена светлина на проекта за изграждането на завод за водород до бившето военно летище в Равнец.
Инвеститорите ще получат отстъпено право на строеж на терен от 831 533 дка. за 35 години. На 400 дка от територията ще бъде изграден фотоволтаичен парк със завод за водород, а на останалите 400 дка ще има други производствени халета. Първоначално ще бъдат разкрити 200 работни места, а в последствие ще станат 1000. В момента фирмата инвеститор кандидатства за придобиването на клас „А“ пред Българската агенция за инвестиции.
Репортаж на Даниела Костадинова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата", "по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...