Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пендаровски: За танго трябват двама. През последните две години България имаше поредица от провокации към нас

Стево Пендаровски
Снимка: БГНЕС

Организираното намерение на България да провокира чрез серийно отваряне на т. нар. клубове на българите в Република Северна Македония допринесе за нарастващото недоволство сред гражданите от "френското предложение" (преговорната рамка на страната), каза в интервю по телевизия Сител президентът на страната Стево Пендаровски, предаде БТА.

Пендаровски каза, че през последните две години не е имал нито един конструктивен разговор с президента на България Румен Радев.

"За танго трябват двама. Обективно през последните две години България имаше поредица от провокации към нас и извади аргументи да блокира пътя ни към ЕС, каквито не е имало в историята на ЕС. Нито една държава не е блокирала друга държава с думите "Вие не сте този, за когото се мислите", посочи Пендаровски.

По повод негови изказвания, предизвикали реакция в София, Пендаровски каза, че не му е важна реакцията на София, а реакцията на гражданите в Северна Македония.

"Един не ми каза: Не ти трябваше тая работа, не говоря за политици. У нас има политици, които искат постоянно, независимо какво идва като провокация от София, да създават добра среда за преговори и сваляне на напрежението. Аз не съм от тях. Докато съм тук ще защитавам интересите на македонския народ и македонските граждани", посочи Пендаровски.

Според него идеята да бъде съставена работна група, която да изготви конституционните промени в Северна Македония, а след това тези предложения да влязат в парламента на страната, е с цел властта и опозицията предварително да чуят аргументите си и да се разберат.

Той не смята, че създаването на работна група преди парламента да гласува необходимостта от конституционни промени е проблем, защото, както и в други случаи правителството е това, което ще внесе изготвеното предложение в парламента.

Правителството замисля диалог, който да продължи няколко месеца. Аз смятам, че предложението за промяна в конституцията трябва да се гласува в парламента. И ако сте против на следващите избори да обясните защо сте против Северна Македония да влезе в ЕС, посочи Пендаровски, който повтори тезата си, че "наличието на българите в конституцията не подкопават държавата, ако в нея има вече изброени няколко части от народи".

Според Пендаровски има три места в конституцията на Северна Македония, където трябва да бъдат вписани българите - преамбюла, Комитета за отношения между общностите и в член от нея, в който се говори за диаспората, а опозицията преднамерено е предложила хърватския модел за конституция, в която има един конституиран народ и малцинства.

Пендаровски посочи, че е за конституционни промени, но „опозиционните партии правят партийна, а не държавна политика, което е легитимно от гледна точка на партията, но по отношение на държавата - не е.

Днес Пендаровски ще се срещне със специалния пратеник на САЩ и координатор  на Центъра за глобално ангажиране Джеймс Рубин. Вчера американският представител обсъди с премиера Димитър Ковачевски съвместно противодействие на дезинформацията и други заплахи в информационното пространство на Западните Балкани, според прессъобщение на правителството в Скопие.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Алфа Рисърч": Повишава се процентът на българите, подкрепящи влизането в еврозоната

49,2 на сто от българите подкрепят влизането в еврозоната, което е ръст спрямо предишното проучване, обяви директорът на "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова в Министерския съвет. Неподкрепящите въвеждането на единната валута, са 45,8%.  При бизнеса процентът на подкрепа е 66 на сто, като според Димитрова вече хората оценяват позитивно репутационния..

публикувано на 13.08.25 в 14:32

Румен Радев, АИКБ: Промените в образователните програми за гимназия са добра стъпка

Промените в образователните програми за гимназия са добра първа стъпка към решаването на проблема с недостига на квалифицирана работна сила в редица сектори, но дефицитите в образованието се преодоляват с години.  Така от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) коментират решението за повече часове по природни науки, математика,..

публикувано на 13.08.25 в 14:19

Вуйчото на починалия Петър: Вътреболничното заразяване на трансплантирани пациенти е стандарт

Няма пропуски или нарушения в лечението на 39-годишния Петър Стоянов, който преди няколко месеца почина след заразяване с полирезистентна бактерия и настъпили усложнения, включително ампутация на единия крак , показаха проверките.  Инфектирането с бактерията е регистрирано в столичната Александровска болница след трансплантация на бъбрек, който..

публикувано на 13.08.25 в 09:56
Норки във фермата в Маджерито през август 2017 г.

ВАС потвърди окончателно забраната за отглеждане на американски норки в България

Забраната за отглеждане на американски норки в България беше окончателно потвърдена от Върховния административен съд.  Заповед за забрана на вноса и развъждането на американска норка в България беше издадена от Министерство на околната среда и водите на 31 май 2022 г. В нея се посочваше, че "чрез своето разпространение видът причинява щети на..

публикувано на 12.08.25 в 22:56

Нови правила за прозрачност при изкуствения интелект в ЕС

От 2 август 2025 г. в ЕС има нови правила за прозрачност за системи с отворен достъп, базирани на изкуствен интелект. Според тях разработчиците на системите  с общо предназначение трябва да дават информация за това как работят техните модели и какви данни са използвали за обучението им . За по-напредналите системи с изкуствен интелект, които..

публикувано на 12.08.25 в 11:18
Елена Поптодорова

Елена Поптодорова: Европа започна да предприема стъпки за своето оформяне като геополитически фактор

Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на Атлантическия клуб, преди срещата между президентите на САЩ и Русия, която трябва да се проведе на 15 август.  Много е важна, но  не идва краят на войната , посочи бившият ни посланик в..

публикувано на 11.08.25 в 16:00
Адвокат Мартин Костов

Мартин Костов: Законодателството за контрол на средна скорост е неясно

Законодателството, което беше прието преди ваканцията на Народното събрание, свързано с въвеждането на контрол за средна скорост, е изключително неясно . Тези неясноти отварят въпроси и  създават притеснения за административен произвол , който може да бъде налаган. Това каза пред БНР адвокат Мартин Костов във връзка с предстоящото да влезе в сила..

публикувано на 11.08.25 в 14:23