Това каза пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Според нето "партиите са прекалено втренчени в себе си".
Той смята, че двете големи партии ще искат "да поразмият малко отговорността", което означава да търсят подкрепа и от друга партия. Първите две политически сили имат нужда да се оправдават една с друга, допълни Галунов.
Властта отива по естествен път при президента заради невъзможността да се излъчи редовно управление, отбеляза преподавателят. Според него "президентът е печеливш по Конституция".
Местните избори са най-важни за редовия гражданин, но не могат да повлияят кардинално на държавата. Парламентът не може да се крие нито зад местната власт, нито зад президента, изтъкна проф. Тодор Галунов.
Възможен е кабинет и с втория мандат, но това няма да бъде кабинет на малцинството – самият парламент е вид малцинство, посочи той. По думите му парламентът е с много ниска степен на легитимност и какъвто и кабинет да има, той ще бъде представител на около 20% от гласоподавателите.
Галунов допуска, че някакъв кабинет ще има, защото "другият вариант е още по-лош от лошия" - държавата да тръгне към шести парламентарни избори.
Политологът се надява депутатите "да отпушат бързо парламентарната процедура и да дадат шанс на преговорния процес".
Предизборната кампания не е приключвала. В момента сме в кампания за 50-ия парламент, коментира проф. Галунов в предаването "Преди всички".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..