"Ние се намираме в тежка политическа и институционална криза, инфлация, бедност, социално напрежение и риск за парламентарната демокрация. Решението на тези проблеми е тук, в тази зала. Народното събрание трябва да е решението на проблемите, а не част от тях."
Това каза лидерът на БСП Корнелия Нинова при откриването на новото 49-о Народно събрание.
Нинова очерта 5 задачи, сред коитона първо място посочи приемане на бюджет за 2023 г., който да бъде "социален, без увеличение на данъците и без риск за финансовата стабилност".
За коалиция "БСП за България" остава важно МРЗ да стане 50% от средната още от средата на тази година, да има данъчни облекчения за младите семейства, да се подкрепят малкия и средния бизнес, както и общините.
Вторият приоритет на БСП са законите по Плана за възстановяване и устойчивост. Според Нинова "закъсняваме фатално и побългарихме и този процес", като са били предлагани "лобистки закони в частен интерес, които нямат нищо общо с плана".
Третата задача според лидера на БСП е борбата с корупцията и съдебната реформа.
"И при това правителство се краде безогледно", каза Нинова.
Четвърти приоритет за БСП е Шенген.
"Ние сме си го заслужили. Имаме право на свободно движение на стоки и хора."
Петият важен въпрос е въпросът за войната и мира, подчерта Корнелия Нинова, като припомни, че са за неутралитет и срещу военната подкрепа за Украйна.
В речта си лидерът на БСП определи държавата като "разграден двор".
По думите ѝ са необходими "работещ парламент и редовно правителство", като "отговорността е на първия – на ГЕРБ, пръв, но недостатъчен".
"От криза в криза и все по-надолу. Вече нямаме право на това", заяви Корнелия Нинова.
Община Плевен ще проведе втори публичен търг за предоставяне на пет коледни къщички по време на празниците в града. След първата процедура, договори са подписани за 19 къщички в Коледното градче, което отваря врати на 1 декември. Вторият търг ще се проведе на 21 ноември, петък от 13.00 ч. в Актовата зала на Община Плевен. Търгът е за къщички..
Европейската комисия представи нов пакет от мерки за подобряване на достъпа до по-ефективни допълнителни пенсионни схеми в ЕС. Целта е да гарантиране на адекватен доход при пенсиониране чрез допълнение, а не заместване на държавните пенсии, които са основата на пенсионните системи във всяка страна членка. Сред предложените мерки е препоръка..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски изрази подкрепа за предложението на ГЕРБ за 120 лв. коледни добавки за пенсионерите под прага на бедност и за закриване на правителствения авиоотряд. "Подкрепям го напълно. Изключително съм доволен и благодаря на г-н Борисов за подкрепата за закриването на авиоотряда. Парите ще отиват за..
Метафората за прасе - касичка, която депутатът от ПП-ДБ Асен Василев започна с т. нар. от него "арт инсталация" пред парламента, се пренесе и в пленарната зала. Асен Василев за Бюджет 2026: Има пълни безобразия - 8 км път за 2 млрд. лева Йордан Цонев от "Ново начало" се обърна към Василев: "Каква ви беше политиката в "Митниците". За кои..
Служители от Националния статистически институт излязоха по време на обедната си почивка си на протест с настояване работните им заплати да се увеличат с 20 процента от началото на следващата година. Така според организаторите от КТ "Подкрепа" възнагражденията на близо 1000 служители ще се доближат до средната за страната. "На главните..
Парламентът одобри на първо четене проектобюджета за държавното обществено осигуряване. Подкрепа дадоха депутатите от ГЕРБ-СДС, БСП, "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими депутати. Против гласуваха от парламентарните групи на ПП-ДБ, АПС, "Възраждане", МЕЧ. "Величие" не гласуваха. В края на дискусията министър..
Средният размер на пенсията, изплащана от частни фондове, през първите девет месеца на годината е 236 лева, сочат данните на Комисията за финансов надзор. Активите на фондовете са надхвърлили 30 милиарда лева, като увеличението спрямо края на миналата година е с 12 процента. С най-голям дял от почти 87% са активите на най-масовите универсални пенсионни..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..