Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любослав Костов: Все още не сме чули истински важните новини за доходите и бюджета

"По-важно е да имаме бюджет, отколкото да има правителство"

Снимка: Мария Филева

"Анонсираните новини за някакъв диалог и разбирателство са добри, но все пак още не сме чули истински важните новини, които касаят обществото - доходите и бюджетът". 

Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания.

Икономистът подчерта, че е важно какъв ще бъде заложеният дефицит в новия бюджет:

"Защото не е вярно, че държавата харчи повече за доходи, както твърдят политиците. Държавата отстъпва от редица сектори, поради това, че нямаме бюджет. Отстъпва от образованието, от здравеопазването, от социалните услуги, от всички обществени сектори, където работодател е държавата, а парите идват от държавния бюджет". 

По думите му бюджетът е финансовата рака на държавата и ако той е заложник на това дали партиите са се разбрали, значи имаме много голям проблем на представителната демокрация:

"По-важно е да имаме бюджет, отколкото да има правителство, тъй като държавата няма да фалира, ако имаме нови избори, но има голяма опасност да се стигне до редица сътресения във фискален план, ако не приемем адекватен на конюнктурата бюджет".    

Любослав Костов обясни, че българинът харчи повече не защото не може да си направи сметката, а защото няма как да не направи тези разходи за прехрана и битови сметки:

"Поради таи причина спестяванията до 1000-2000 лева намаляват, а ръстът на бързите потребителски кредити е значителен. Да, българинът харчи, но взема кредити или от роднини и приятели".

Интервюто на Диана Янкулова с Любослав Костов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След срещата на върха в Аляска: Без сделка за Украйна, Тръмп и Путин определиха разговорите като продуктивни

След близо 3 часа разговор за край на войната в Украйна, но без същинска сделка, американският президент Доналд Тръмп и руският му колега Владимир Путин дадоха няколкоминутна пресконференция, на която не бяха зададени журналистически въпроси. Руският президент говори първи и определи разговорите като конструктивни. Според Путин те биха могли да..

обновено на 16.08.25 в 03:13
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп "няма да е доволен" без споразумение за прекратяване на огъня на днешната среща с Путин

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "няма да е доволен", ако няма споразумение за прекратяване на огъня между Русия и Украйна, договорено на започващата след около час среща на върха с Владимир Путин в Аляска. "Искам да видя бързо прекратяване на огъня. Не знам дали ще бъде днес, но няма да съм доволен, ако не е днес. Всички казваха,..

публикувано на 15.08.25 в 21:09

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник

Пореден протест заради водната криза се проведе тази вечер в Брезник. От ноември миналата година градът е на режим поради драстичния спад на нивото на язовир "Красава", а от миналия месец заради наличието на манган във водата е ограничено ползването й за пиене и приготвяне на храна. Хората недоволстват както заради празния язовир, така и..

публикувано на 15.08.25 в 20:46
Дмитрий Песков

Песков: Възможна е тристранна среща на лидерите на САЩ, Русия и Украйна

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е възможна тристранна среща с участието на лидерите на САЩ, Русия и Украйна след срещата на върха в Аляска между Тръмп и Путин, посветена на конфликта в Украйна, но при условие, че разговорите между американския и руския президент дадат "положителен резултати". Според него разговорите тази вечер..

публикувано на 15.08.25 в 20:13
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на срещата Тръмп-Путин

Украинският президент Володимир Зеленски заяви в публикация в Telegram в петък, че руската армия е продължила да "убива" украинци дори в деня на срещата на върха в Аляска, позовавайки се на ударите на Москва в цяла Украйна, включително в Сумска област, Запорожка област, Донецка област и Херсонска област. "В деня на преговорите те също..

публикувано на 15.08.25 в 19:59

Протест в подкрепа на кмета на Варна пред ресторанта на Пламенка Димитрова

Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев.  "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..

публикувано на 15.08.25 в 19:48

Мицкоски: РСМ никога няма да се оттегли от преговорите с ЕС

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че страната му няма да се оттегли от преговорите с ЕС. Коментарите му идват по повод на инициативата, внесена в Конституционния съд, с която се оспорва законността на   Протокола от второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия с България, съобщават медиите в..

публикувано на 15.08.25 в 19:33