Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограничава се временно достъпът на редица продукти от Украйна до територията на България

| обновено на 19.04.23 в 17:28
Явор Гечев
Снимка: БГНЕС

Днес на заседанието си Министерският съвет разгледа и взе решение на днешното си заседание, с което ограничава временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на нашата страна, съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният министър на земеделието Явор Гечев.

Освен зърнени култури, през следващите два месеца България няма да допуска внос на още над 20 стоки от Украйна. Временната забрана ще бъде в сила от 24 април до края на юни. Става въпрос за пшеница, брашно, слънчоглед, слънчогледово масло, царевица, ечемик, мед, сурово и сухо мляко, яйца, месо - птиче, свинско, овче и козе и други. Това уточниха от пресцентъра на правителството. Забраната няма да важи за транзита на храни от Украйна, в случай че стоките са в специализирани транспортни средства, запечатани и пломбирани на границата, без да се допуска разтоварване в страната ни.

Целта е да се предотвратят фалити на родните земеделски производители, обясни служебният премиер Гълъб Донев. Страната ни е четвъртата след Полша, Словакия и Унгария, която налага забраната за внос на земеделска продукция от Украйна .

"България на практика последва на практика примера на три други държави с опасенията, че нашият пазар е пренаситен от култури. Имаме продукция за няколко милиарда, която считаме, че ако не вземем мерки, трудно ще реализираме и ще търпим много сериозни загуби", добави Гечев.

"Третият ни аргумент е, че така или иначе вече спретите коридори към редица други европейски държави ще бъдат пренасочени към Румъния и съответно през България и българското правителство реагира своеобразно информацията и правомощията, които има. Включително има сериозни опасения от съседни държави по отношение на фитосанитарните качества на редица от продуктите. Знаете, че някои от държавите имат унищожена продукция, има положителни тестове за неразрешени в ЕС препарати", изтъкна министърът. 

Временната забрана за внос на храни от Украйна в България ще важи от 24 април до 30 юни, обяви още Гечев. Страната ни остава солидарна с Украйна и ще осигури транзит на храните през нашата територия.

Гечев нееднократно повтори, че България очаква да се приеме работещо общоевропейско решение за "коридорите на солидарността“ и не очаква страната ни да бъде санкционирана заради решението от днес.

При бърза реакция от страна на Брюксел забраната може да бъде отменена и преди 30 юни.

Министърът на икономиката Никола Стоянов обясни, че  диалогът между засегнатите страни и ЕК е всекидневен.

По публикацията работиха: Георги Николов, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

Радев: България е готова да приеме за лечение още 10 пострадали от Кочани

България и Република Северна Македония споделят обща болка за загубата за невинни човешки животи и обща надежда за бързото възстановяване на пострадалите в пожара в Кочани. Това посочи президентът Румен Радев. Той съобщи, че България е готова да транспортира по въздух още 10 от пострадалите от югозападната ни съседка за лечение в болници в..

публикувано на 18.03.25 в 10:42

Топлият вятър стопи снега... Закриха ски сезона на Рилските езера

Въпреки навалелия около 10 см нов сняг на Седемте рилски езера ски сезонът е закрит - планинските спасители слязоха и ще дават дежурства само през почивните дни. Постоянни дежурства ще дават през лятото.  Топлото време миналата седмица стопи снежната покривка по циркуса, условията за ски не са добри, привържениците на екстремните карания..

публикувано на 18.03.25 в 10:31

Полша и балтийските републики напускат Конвенцията за забрана на противопехотните мини

Полша и балтийските републики Литва, Латвия и Естония се оттеглят от Отавската конвенция, забраняваща противопехотните мини. Четирите държави, които имат обща граница с Русия обявиха това в съвместно становище днес, предаде Ройтерс. Напускайки договора от 1997 г., ратифициран или приет от над 160 държави, страните ще могат отново да започнат..

публикувано на 18.03.25 в 10:26
Нощният клуб в Кочани, където загинаха десетки при пожар на по време на концерт.

В Гърция проверяват противопожарните мерки в нощните заведения

Лекарите в Гърция се борят за живота на пациентите от Кочани, РСМ, където при пожар в дискотека през уикенда загинаха поне 59 души, а над 140 други пострадаха. Много от ранените бяха изпратени в болници в други балкански страни, сред които Гърция и България. Гръцките власти също започнаха проверки за противопожарните мерки в нощните заведения...

публикувано на 18.03.25 в 10:12

Шестима жители на Кочани готови да тръгнат към "Пирогов", за да дарят кръв

Шестима жители на град Кочани, РСМ, са в готовност да тръгнат към университетската  болница "Пирогов", за да дадат кръв. Всички те са с рядката кръвна група А, отрицателен резус - фактор, която е спешно необходима за един от пациентите в тежко състояние, приет в спешната болница в столицата ни. Групата тръгва в 10:30 часа българско време и се..

публикувано на 18.03.25 в 10:10

Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново

Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново. Няма населени места без електричество. Пътищата от републиканската пътна мрежа в региона са почистени и обработени, съобщи за БНР Венцислав Ангелов, директор на Областната пътно управление: "Всички пътища по републиканската пътна мрежа в област Велико Търново са обработени против заледяване и..

публикувано на 18.03.25 в 10:06
Теодора Бакърджиева

Теодора Бакърджиева: Дарителските кутии са на челно място като начин на подкрепа на каузи

Челно място в начините на даряване на пари за различни каузи са дарителските кутии, следвани от "дарителски смс-и". Забелязва се и тенденция към повишаване чрез онлайн дарения, каза Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, в интервю пред БНР. Данните са от социологическо проучване за дарителството и..

публикувано на 18.03.25 в 09:53