Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велико Търново се провежда 18-ото Международно туристическо изложение "Културен туризъм"

Борислав Йорданов: Туризмът трябва да стане преживяване

Снимка: Здравка Маслянкова

Преди пандемията културният туризъм представляваше 39% от всички международни туристически пътувания в света. В световен мащаб и на национално ниво културният туризъм днес е един от най-силно засегнатите сегменти на туристическата индустрия, посочват от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

Проблемът е свързан с дефицита на кадри по цялата верига на туристическите услуги – от туроператори през екскурзоводи, хотели и заведения до превозвачи и музейни работници и това поставя под въпрос възможността за предоставяне на качествен продукт на нивото, търсено от съвременния турист. Тази тема, заедно с проблемите по опазването, експонирането и съвременното интерпретиране на културното наследство, са част от дискусиите, които ще се проведат във Велико Търново по време на Международното туристическо изложение „Културен туризъм“, чието 18-о издание се открива днес в старопрестолния ни град. 

Три дни Велико Търново отново става столица на културния туризъм и приема общини, посолства и специализираните туристически асоциации на единственото у нас международно изложение „Културен туризъм“.

Туризмът трябва да стане преживяване, коментира Борислав Йорданов, управител на туристическия информационен център „Царевград Търнов“, организатор на изложението за 18-а година, заедно с община Велико Търново и Министерството на туризма: 

„Знаем всички, че през последните две години имаше доста неща, които повлияха на туризма, така че по свой начин той се промени. Ние се опитваме да променим и посоката на нашето изложение, като освен основното, което е културният туризъм, ние насочваме погледа на всички посетители и участници точно към този начин, който да представим както Велико Търново, така и туризмът като преживяване, като нова дестинация“.

Борислав Йорданов / Снимка: Здравка Маслянкова

Туристическите си дестинации и продукти, туристически атракции и възможности за преживяване на изложението във Велико Търново от днес до събота ще представят близо 30 български общини и няколко от чуждестранните посолства. Ще има и много кулинарни представяния, пояснява Борислав Йорданов от организаторите на „Културен туризъм“: 

„Сега точно залагаме на българското производство. Добавяме допълнителен панел към изложението „Трапезица фест – българският вкус“, в който се включват български производители на храни, на вина, на местно производство, защото те носят добавената стойност в туризма. По този начин всяка една дестинация в България има какво да покаже. Туризмът трябва да се превърне в преживяване. Туристите ще пътуват това лято, но от нас зависи как ще се представим. Знаем, че в този двегодишен период с прекъсване - с Covid, с войни, с инфлация, настъпиха доста промени с липса на персонал, с качество на персонала, на обслужването. Тези неща мисля, че вече се възстановяват и ние трябва да сме готови за предстоящия сезон, за да се представяме добре“.  

Оптимизмът на туристическия бранш трябва да се подкрепя, но проблемите с кадрите, с опазването на културно-историческото наследство, с качеството на туристическото предлагане не са решени. На тях са посветени дискусиите, организирани от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, от Министерството на туризма и туристическите райони, поясни Борислав Йорданов: 

„Имаме заложени три основни срещи със съдействието на Министерството на туризма, като те са насочени към културно-историческото наследство, традиции, запазване, проблемите в туризма точно в тази сфера след пандемията, засегната е темата и за музеите. Една от срещите е на туристическите райони, която също ще участва и бизнесът. Да се срещне бизнесът с държавата, с местната власт и да се получи дискусия точно след този период - какво е нужно и къде са проблемите и кой какво трябва да свърши“.  

Традиционно по време на Международното туристическо изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново ще се представят занаятчии и майсторките от Национална работилница „Седянка“. За десета година ще се проведе националният конкурс „Чети и пътувай“ за студентски разработки на туристическа тематика. Ще бъде открит разширеният мултимедиен посетителски център „Царевград Търнов“ с новите си 37 силиконови фигури, представящи живота през Второто българско царство. Ще бъде представен и предстоящият сезон на Летния оперен фестивал „Сцена на вековете“. Туристическото изложение се провежда в изложбените зали „Рафаел Михайлов“. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Външната министърка на Великобритания Ивет Купър говори пред Съвета за сигурност на ООН.

Съветът за сигурност на ООН заседава извънредно по искане на Естония заради руските дронове

Съветът за сигурност на ООН заседава днес извънредно по искане на Естония заради руските дронове, навлезли във въздушното пространство на страната. Москва беше осъдена остро от посланиците в ООН на страните членки на НАТО, включително и от новия посланик на Съединените щати Майк Уолц: "Съединените щати подкрепят своите съюзници от НАТО срещу..

публикувано на 22.09.25 в 21:44

Тържествена заря-проверка в старата столица за 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта

Днес отбелязваме 117-годишнината от обявяването на независимостта на България. Във Велико Търново - където на 22 септември 1908 година е прочетен манифестът на цар Фердинанд I, тази вечер се проведе тържествена заря-проверка. Велико Търново е център на честванията на 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта "От всеки един български..

публикувано на 22.09.25 в 20:35
До сблъсъци между демонстранти и полицаи се стигна на Централната гара в Милано по време на протест в знак на солидарност с палестинците в Газа и призив за спиране на доставките на оръжие за Израел, 22 септември 2025 г.

Хиляди италианци подкрепиха с митинги и шествия мирното население на Палестина

В Италия се провежда общонационална 24-часова стачка в подкрепа на мирното население на Палестина. Хиляди участници в нея се включиха в митинги на над 80 площада из цялата страна. На някои места се стигна до напрежение между полицията и протестиращите. Стачка и митинги в Италия в защита на мирните палестинци в Газа С развети знамена на..

публикувано на 22.09.25 в 20:34
Натали Лоазо

Евродепутати: Руската православна църква използва религията си като част от хибридната война

"Руската православна църква използва религията си като част от хибридната война, а някои от църквите ѝ действат като филиали на ФСБ" - около това мнение се обединиха евродепутатите от специалната Комисия за европейския демократичен щит на дебат в Европейския парламент в Брюксел. Председателката на Комисията Натали Лоазо от "Обнови Европа" определи..

публикувано на 22.09.25 в 20:24

Голям пожар в защитената местност "Калимок - Бръшлен" край Тутракан

Голям пожар край Тутракан гори от снощи в землището на село Нова Черна в посока Силистра. Огънят е обхванал около 500 декара от защитената местност "Калимок – Бръшлен". Горят тръстика и ниска дървесна растителност. Засегнатата площ е с голям мащаб – от землището на Нова Черна почти до рибарниците на Старо село, което по предварителна преценка е над..

публикувано на 22.09.25 в 20:05
Среща на премиера Росен Желязков с делегация от щата Юта, водена от сенатор Дж. Стюарт Адамс.

В САЩ премиерът обсъди въпроси за търговията и инвестициите с делегация от щата Юта

България проявява специален интерес към партньорства в областта на изкуствения интелект и дрон технологиите. Това стана ясно по време на среща в САЩ на премиера Росен Желязков с делегация от щата Юта.  Премиерът Желязков пристигна в Ню Йорк за 80-ата сесия на Общото събрание на ООН Засилване на съвместната търговия и взаимните инвестиции..

публикувано на 22.09.25 в 19:50

Врачани проверяват какъв ще бъде размерът на пенсиите им в евро 

От териториалното поделение на Националния осигурителен институт във Враца отчитат засилен интерес към възможността да се проверява размера на пенсиите в евро.  Всеки работен ден в офиса на Националния осигурителен институт във Враца издават справки за размера на пенсиите и в евро. Иван Грозданов, директор на Териториалното поделение на института,..

публикувано на 22.09.25 в 19:06