Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Ибришимова и Елена Дикова представят флейтови пиеси от ХХ век

Концертът е на 21 април в Първо студио на БНР

Елена Дикова и Яна Ибришимова

На 21 април от 19:00 часа в Първо студио на БНР концерт ще изнесат като дуо Яна Ибришимова (флейта) и Елена Дикова (пиано). В програмата подготвят произведения от Франсис Пуленк, Алфред Шнитке и Валтер Гизекинг. 

"Ние се познаваме много отдавна с Яна - мога да кажа, че първо бяхме приятели, а после станахме камерни партньори", сподели в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" пианистката Елена Дикова, която е опитен солист и камерен изпълнител, а също и уважаван преподавател - професор по пиано в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" и в Националното музикално училище "Любомир Пипков".

Дуото вече е имало участие във фестивала "Софийски музикални седмици" през месец юни 2021 г.

Откритие на Яна Ибришимова е непознатата у нас Сонатина за флейта и пиано от Валтер Гизекинг - един от най-уважаваните пианисти на ХХ век. А за създаването на Флейтовата соната на Франсис Пуленк сериозен принос има големият френски флейтист Жан-Пиер Рампал, който е направил и премиерата през 1957 г. в Старсбург. 

За флейтистката, която от 2017 г. е част от Симфоничния оркестър на БНР, камерното музициране е едно от най-важните в развитието на всеки изпълнител. 
"Не може един музикант да съществува, без да изпълнява камерна музика - това го поддържа във форма, която е необходима и за оркестровото свирене, и за преподаването, а в същото време носи вътрешно удовлетворение, което никоя друга музика не може да достави на един музикант", казва тя.

Какво още споделиха Елена Дикова и Яна Ибришимова преди концерта си в петък, в Първо студио на БНР - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Камерен концерт в Първо студио на БНР

Българското национално радио Ви кани на камерен концерт на пианистката Елена Дикова и флейтистката Яна Ибришимова на 21 април в Първо студио от 19:00 часа. За концерта те са подготвили интересна програма, която включва Сюита в старинен стил..

публикувано на 11.04.23 в 13:59
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващата нова европейска музика на Тобиас Хофман

Германецът все още пази топли спомени от концертите си у нас, а гостуването му на Биг бенда на БНР е бил особено емоционално. "Всъщност, това беше първият път, когато моя вече записана музика беше изпълнена от друг бенд. Не знаех как ще се получи...

публикувано на 29.10.25 в 17:15
Христо Кърджилов

Христо Кърджилов открива изложба с графики "Отпечатани години"

След написани 5 книги и не малко изложби, предимно живопис,  Христо Кърджилов ще ни представи днес годините на графичния си път, своята голяма любов към графиката и своето боравене със сухата игла . Близо 30 години след последната си графична..

публикувано на 29.10.25 в 12:49

Благотворителен концерт във Виена в подкрепа на училище в с. Русаля

В елегантната и модерна зала  MuTh във Виена се състоя забележителен благотворителен концерт-спектакъл. Всички средства от билетите за него, както и доброволни дарения, бяха предоставени  на Училището-пансион по изкуства и занаяти  за деца в..

публикувано на 28.10.25 в 14:19

"Каста дива" с Весела Делчева

В третото издание от 33-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: - Специален гост в рубриката “Звездни срещи“: примата на Софийската национална опера и балет в областта на..

обновено на 27.10.25 в 19:00

Екатерине Буачидзе и Михай Дамян спечелиха конкурса Operalia

Завърши 32-ото издание на Operalia. Тази година най-престижният световен конкурс за млади оперни певци, създаден от легендарния тенор Пласидо Доминго, гостува в България, по покана на Соня Йончева. Българската оперна дива спечели оперната олимпиада..

публикувано на 26.10.25 в 23:38

Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски

Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски събра в Музея на хумора и сатирата в Габрово наследници на бележития карикатурист, негови приятели, ценители и колеги от вестник "Стършел".  Карикатуристът е сред първите творци, свързали..

публикувано на 26.10.25 в 11:01

Есенен театрален фестивал на училището по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен

В Плевен с празнично шествие на 26 октомври започва Есенният театрален фестивал на учениците от специалността "Актьорство за драматичен театър" при Националното училище по изкуствата  "Панайот Пипков". Представленията са за деца и възрастни, а..

публикувано на 26.10.25 в 10:50