Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Държавният глава Румен Радев и президентът на Сингапурската производствена федерация Ленън Тан (вдясно) - 22 ноември 2024 г.

Радев: Инвестициите в хората, образованието, иновациите и технологиите - ключът за успех в бъдеще

Високите технологии, иновациите и отбранителната индустрия са сред секторите, в които България и Сингапур могат да си сътрудничат. Това посочи президентът Румен Радев, които откри бизнес форум в Сингапур.  Посещението на държавния глава продължава до неделя. В делегацията на президента са представители на над 20 български компании, както и трима министри..

публикувано на 22.11.24 в 08:52
Владимир Малинов

Министър Малинов представя България в енергиен форум в Истанбул

В Истанбул днес ще се състои международен енергиен форум под наслов "Общо бъдеще, общи цели", организиран под егидата на турското Министерство на енергетиката и природните ресурси. Министърът на енергетиката Владимир Малинов представя страната ни. Целта на форума е да предложи на участниците възможност за диалог и обмяна на мнения по..

публикувано на 22.11.24 в 08:50

Три дни "Дефиле на младото вино" в Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът "Дефиле на младото вино", който ще продължи до неделя. Участниците в 16-ото издание на фестивала са 65, сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51.  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

публикувано на 22.11.24 в 08:37

Служебният премиер Димитър Главчев на посещение на ГКПП "Кулата"

Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед  Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от  пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му.  Проблемът с компрометираната  инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...

публикувано на 22.11.24 в 08:30
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15