Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Никой не очаква от Европа да бъде васал"

Владимир Шопов: Европа не разбира последствията от евентуална китайска инвазия на Тайван

"Пекин от доста време се опитва да раздели, доколкото е възможно, САЩ и Европа"

Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

В Европа не се води достатъчно добър дебат по отношение на рисковете дори от сегашната стопанска зависимост от Китай.

Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов. Според него е налице сериозно неразбиране на последствията от евентуална китайска инвазия на Тайван.

"По най-консервативни оценки при такъв сценарий за овладяването на Тайван последващите стопански последствия в момента се оценяват на почти 3 трилиона долара. Дори това да е леко надценен ефект, става въпрос за мегаглобален икономически шок. За мен е непонятно как Макрон успя да стигне до тази теза, че това не би било европейска криза", подчерта Шопов относно изявленията на френския президент след тридневната му официална визита в Пекин, че Европа не трябва да бъде васал на САЩ и че Тайван не е проблем на Европа.

"До голяма степен Макрон каза точно това, което китайската страна искаше да чуе. Пекин от доста време се опитва да раздели, доколкото е възможно, САЩ и Европа, най вече по отношение на оформящите се отношения спрямо Китай и какво оттук нататък трябва да се прави в отношенията с Китай. Тази персонална дипломация на Макрон не е изненада. Той се опита да направи същото и с руския президент буквално седмици преди началото на войната. Малко по-назад директно атакува НАТО, през 2019 г."

Сред факторите, които засилват това желание на френския президент за солова дипломация Шопов открои на първо място нарасналата относителна тежест на Франция в ЕС след напускането на Великобритания, която по думите му "от няколко години се занимава със себе си и е в перманентен политически хаос, просто се загуби на глобалната сцена". Друг фактор е политическата промяна в Берлин и сложното коалиционно правителство, с отделни елементи, дърпащи в различни посоки.

Относно стратегическата автономия на Европа, за която говори Макрон, и изказванията на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен политологът отбеляза:

"В сегашния контекст това, което заяви Фон дер Лайен преди пътуването в Пекин и въвеждането на понятието "намаляване на рисковете и на зависимостта от Китай", дългосрочно това посещение, нейното представяне на тази концепция е по-значимият процес. (…) Независимо от реториката на Макрон, европейските държави започват да се движат към тази междинна концепция на намаляване на рисковете. Натам отива общоевропейската позиция."

Американската позиция в момента не може да се определи като еднозначно разкачване от Китай, смята Шопов. Според него във Вашингтон "трескаво" се търсят начини и варианти да продължат икономическите отношения между Китай и САЩ.

Бъдещето на Европа би трябвало да бъде в т.нар. широк Запад, запазване и развитие на стратегическите отношения със САЩ, както и създаване на нов тип отношения с нашите партньори в Азия, коментира Владимир Шопов в предаването "Събота 150".

"Никой не очаква от Европа да бъде васал. В сегашното предефиниране на глобалния геополитически контекст алтернатива на създаването на т.нар. широк запад, формирането на този широк блок за мен няма алтернатива. В областта на сигурността понятието "стратегическа автономия" няма бъдеще. Преди разговора за стратегическата автономия стои разговорът за стратегическия капацитет."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11