Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С 40 на сто са се увеличили преминаванията през КПП на "зелената линия", разделяща Кипър

Някогашният най-луксозен хотел в Никозия "Лидра Палас", при който сега се намира първият открит контролно-пропускателен пункт през "зелената линия".
Снимка: Бранислава Бобанац

С 40% са се увеличили преминаванията през контролно-пропускателните пунктове на "зелената линия", разделяща Кипър, от началото на тази година в сравнение с миналата. Утре се навършват 20 години от отварянето на първия пункт между северната и южната част на острова, разделен след турската инвазия.

Близо 12 000 кипърски гърци и граждани на други страни преминават всекидневно от южната в северната част на острова, съобщава кипърската турска преса. Значителното им увеличение тази година е заради обезценката на турската лира, даваща възможности за по-евтино пазаруване, и най-вече заради по-ниските цени на горивата в Северен Кипър.

През миналата година над 5 млн. са преминаванията на кипърските гърци и около 3 млн. – на кипърските турци, по данни на кипърската полиция.

Броят им е не само силен ръст след спада по време на Covid пандемията, но е и рекорд за изминалите 20 години от отварянето на контролно-пропускателните пунктове.

За първи път кипърските гърци и кипърските турци получават възможност да пресичат "зелената линия" на 23 април 2003 г. в столицата Никозия, в района на някогашния ѝ най-модерен хотел "Лидра Палас" (Ledra Palace), който е останал в буферната зона. Това става 29 години след разделянето на Кипър след турското нашествие през 1974 г. и спиране на контактите между двете кипърски общности.

Само за първите 15 дни през първия пункт "Лидра Палас" преминават 260 000 кипърски гърци и 90 000 кипърски турци, или приблизително 40% от населението на острова, показват тогавашните данни.

Сега в буферната зона пред "Лидра Палас", пространството между проверката на документите от кипърската гръцка и кипърската турска страна, се провеждат много събития, организирани от активисти за мир и обединение от двете кипърски общности.

В момента на острова има 9 контролно-пропускателни пункта, отворени за пешеходци и/или превозни средства, позволяващи пазаруване, търговия или работа в другата част на острова.

Последните два бяха открити преди 5 години, през ноември 2018 г.

Кметовете на двете части на Никозия - последната разделена столица в света, от 2015 г. поставят въпроса за отваряне на още пунктове в нея. Сега на нейната тертория има 3 прохода през "зелената линия".

В подготовката на пет от всички пропускателни пунктове Европейският съюз е инвестирал около 6,5 млн. евро.

Всички пунктове са отворени като част от мерките за изграждане на доверието между двете кипърски общности и усилията за обединяване на страната. Преговорите за решаване на Кипърския въпрос са преустановени от юли 2017 г.

Буферната зона между кипърско-гръцкия и кипърско-турския контролен пост - хотел "Лидра Палас" и Домът за сътрудничество (вляво).

"Никозия, последната разделена столица", пише на табелата на контролно-пропускателния пункт в центъра на Никозия на ул. "Лидра" (това е друг пункт).

В пространството в буферната зона между хотел "Лидра Палас" и Дома за сътрудничество се провеждат много съвместни събития на двете кипърски общности.

 

Буферната зона между хотел "Лидра Палас" и Дома за сътрудничество.

Снимки: Бранислава Бобанац

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46