Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В очакване на връчването на първия мандат

Лидерска среща на ГЕРБ-СДС с ПП-ДБ

Снимка: Ани Петрова

В очакване на връчването на първия мандат за съставяне на правителство от ГЕРБ-СДС инициираха лидерска среща с втората по численост парламентарна формация ПП-ДБ.

Първата от поредицата лидерски срещи по инициатива на ГЕРБ-СДС ще се проведе днес от 10,30 часа с ръководството на ПП-ДБ. Те остават предпочитан партньор за първата политическа сила в 49-ия парламент.

До срещата днес се стигна след поредица от разговори между работни групи по законодателната програма, компромис за избора на председател на НС и консултации при президента.

Въпреки разбирателството по ключови приоритети двете формации не могат да постигнат съгласие за съставяне на правителство. От ГЕРБ-СДС продължават да настояват да получат отговор на въпроса защо ПП-ДБ отказват подкрепа за кабинет с техния мандат.

Деница Сачева коментира: "Те са фокусирани единствено върху това да излъчват послания, че не биха направили нищо с ГЕРБ в първия мандат, но от друга страна пък изглежда, че като че ли всичко, което биха могли да направят с втория мандат, могат да го направят само с ГЕРБ. Нелепо звучи да бъдем призовавани ние да се откажем от първия мандат, да не говорим за политики, а просто да изпълняваме ултиматума на втория".

Съпредседателят на ПП Асен Василев е категоричен, че разделителните линии са ясно очертани и са налице.

"Драматични различия са това как да се управлява държавата… Ако се стигне до втори мандат, ще започнем разговори с всички партии, ще предложим ясна програма", което напълно изключва подкрепа за мандат на ГЕРБ.

На този фон вчера президентът Румен Радев обяви, че няма да бърза с връчването на първия мандат, за да даде възможност на депутатите да приемат важните закони по ПВУ и бюджета.

До края на седмицата ГЕРБ-СДС ще поканят на срещи и лидерите на останалите парламентарно представени партии в 49-ото НС.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радев връчи орден "Мадарски конник" на почетния ни консул в Хесен

Президентът Румен Радев връчи орден "Мадарски конник" първа степен на почетния консул на България в германската провинция Хесен д-р Инго-Ендрик Ланкау. Той е назначен на тази длъжност преди 21 години.  Отличието се връчва за заслуги за укрепването и развитието на отношенията между България и провинция Хесен в сферата на образованието, културата и..

публикувано на 22.10.25 в 12:50
Вътрешният министър Даниел Митов на конференцията на Европол

МВР няма да позволи на моловете да използват лицево разпознаване с камерите за охрана

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира, че  изчаква разследването за нападението над бившия заместник градски прокурор Иво Илиев да изясни мотивите. В понеделник вечерта Илиев беше нападнат пред дома си в София от маскиран мъж с чук . Бившият зам. градски прокурор на София Иво Илиев е бил нападнат с чук Митов подчерта:..

публикувано на 22.10.25 в 12:32

Укрепват пътя от В. Търново до Г. Оряховица през Арбанаси

Започва укрепването на пътя от Велико Търново до Горна Оряховица през Арбанаси. Близо един километър от трасето беше компрометирано в края на миналата седмица от проливните дъждове в района. Пътят е затворен за движение. Ремонтът ще продължи до края на октомври. Преовлажняването на ската под пътя доведе до свличане на банкета, като основата..

публикувано на 22.10.25 в 12:07

Оставка в ОИК-Пазарджик заради надписаните преференции на Христо Вълков от "Възраждане"

Васил Стефанов - член на ОИК Пазарджик от квотата на партия "Възраждане", е подал оставка.  Преди дни стана ясно, че за един от кандидатите на партията - Христо Вълков, са надписани 114 преференции, с които той е избран за общински съветник, което в последствие беше коригирано и на негово място беше посочена Ася Фиткина - Спасова от същата партийна..

публикувано на 22.10.25 в 12:03
Художествено изображение на поръчаните двуетажни влакове.

"Юростар" е поръчал първите си двуетажни влакове

"Юростар" разкри планове за първи път да пусне двуетажни влакове през тунела под Ламанша. Железопътният оператор потвърди, че ще поръча до 50 влака от производителя Alstom, като в крайна сметка ще увеличи броя на влаковете си с близо една трета. Плановете за разширяване на "Юростар" ще включват сериозни инвестиции в ключово лондонско..

публикувано на 22.10.25 в 11:49
Симона Станоева, Виктория Ризов и Марина Маринова

Момичетата от вокална формация "ИДНА" за любовта към народната песен

Момичетата от вокална формация "ИДНА" са гости в "Нощен Хоризонт". Това са Симона Станоева, Виктория Ризов и Марина Маринова - музикален редактор и водещ на фолклорни предавания в "Хоризонт". ИДНА е вокална формация, творяща хармония и фолклор , създадена през 2025, търсеща непрекъснато развитие. За БНР те споделиха, че са съвсем отскоро..

публикувано на 22.10.25 в 11:46

Мрежа ще спира изхвърлянето на отпадъци в р. Банщица в Кюстендил

Левият бряг на р. Банщица при кв. "Изток" в Кюстендил ще бъде ограден с мрежа, за да се спре или поне да се ограничи безразборното изхвърляне на боклуци в реката.  Проблемът е от години . Ще бъде монтирана мрежа на поне 300 метра в участъците, където най-често е засичано изхвърляне, казаха от Общината. Комисия обследва речните корита и дерета..

публикувано на 22.10.25 в 11:34