Един от възмутените жители на община Благоевград, който публикува в социалните мрежи и снимки от района с изрязаните дървета, е Росен Георгиев, председател на Асоциацията за европейско развитие на българското село и бивш кмет на село Дъбрава. Той констатирал масовата сеч навръх Великден, когато излязъл на разходка със семейството си.
"Това е водоем, който се намира на съвсем малко разстояние на село Дъбрава, от остатъчните активи на АПК. Този водоем приличаше на естествено езеро с прекрасна растителност. Дърветата бяха на повече от 50-60 години", разказа Георгиев пред БНР. За него е странно, че "водоем, който не се експлоатира, бива почистван".
"Повече от 30 години този водоем не е използван. Той няма естествен приток на вода. Единственият начин за пълненето му е чрез помпена станция на река Бистрица, която отдавна не функционира. Цялата съпътстваща инфраструктура е разрушена. Поливната система е напълно разграбена, занемарена и струва милиони да бъде възстановена."
Почистването на водоема и района около него е било извършено от Предприятието за управление и стопанисване на язовирите. От там обаче настояват, че е премахната растителността само във водоема и че той е годен за ползване.
Това е само един от общо 182 язовира и водоема, предадени на държавното предприятие, което има ангажимент да ги направи безопасни и да ги приведе в действие при необходимост.
"Ние го приехме от общината този водоем, той на практика е язовир, и започнахме да го експлоатираме. Там е недопустимо по язовирната стена да има дървета, храсталаци, които пречат да вижда дали може да се появи някаква филтрация, някакъв теч. Язовирната стена е почистена, около нея нищо не е рязано", твърди директорът на поделението за Югозападна България Харизан Тамахкяров. По думите му преливникът е почистен.
"В момента той се пълни, по довеждащ канал приижда вода. Ще се напълни, колкото е необходимо."
"Ние отговаряме за безопасността на този язовир. Ако не го експлоатираме съгласно изискванията, на нас ще ни бъдат наложени санкции от проверяващия орган", коментира директорът.
На всичките предадени 182 язовира са били направени обследване, техническа документация, програми за технически контрол, уверява Тамахкяров.
"За тези язовири, които сме приели, правим всичко възможно да бъдат безопасни, да бъдат извършени съществени ремонти, за да се ползват, когато е необходимо."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.