Навършиха се 4 години от предишната му успешна кандидатура. Байдън обяви старта на кампанията си на същата дата, както и преди.
Дали и сега обаче ще го споходи успехът? Скептицизъм има не само в редиците на избирателите, но и в политическите кръгове.
Ще успее ли Джо Байдън да убеди гласоподавателите да заложат отново на неговото име при висока инфлация, заплашена от рецесия икономика и, както се оказва, и спад към доверието в лидерската роля на САЩ на световната политическа сцена? Според последно проучване на Gallup, проведено в близо 140 страни по света, средният световен рейтинг на одобрение на ръководството на САЩ е спаднал на 41% през 2022 г., от 49% през първите 6 месеца от управлението на Байдън.
Друго проучване на Economist/YouGov показва, че и вътре в страната 28 на сто от представителите на Демократическата партия не смятат, че Джо Байдън трябва да се кандидатира за президентският пост отново. На същото мнение са и 45% от американците на възраст под 30 години, срещу 36% на тези, които подкрепят кандидатурата му.
Това са мненията на избирателите, а специалистите правят своите анализи, вглеждайки се повече в детайлите относно икономиката от началото на управлението на Байдън досега. Констатациите са, че икономиката продължава да изглежда доста странно. От една страна, хората се върнаха на работа след пандемията и заетостта се възстанови. Безработицата спадна до най-ниските си нива от десетилетия, но това е в някаква степен нереално.
Изглеждаше, че инфлацията е достигнала върха си през юни миналата година, когато отбеляза годишен процент от 9.1 , след това слезе надолу, но съвсем не е на нивото от 2%, към което се стреми Федералният резерв.
Тук другата опасност за Байдън идва от това, че Федералният резерв, който играе ролята на Централна банка на Америка, в стремежа си да смъкне инфлацията започна поредица от покачване на лихвените проценти. Това повишава риска от рецесия, а дори в момента някои приемат, че вече се усеща спад в икономиката или предстои това да се случи много скоро. Анализаторите казват, че всякакви конкретни прогнози за това каква ще бъде икономиката дори след година е почти невъзможно да бъдат направени.
За много от американците не е без значение и фактът, че Джо Байдън вече е най-възрастният американски президент. На изборите през 2020 година обстоятелствата бяха в помощ на Байдън. Ковид пандемията не разрешаваше обичайните митинги, срещи и дълги изморителни пътувания. Но на изборите, които предстоят, би трябвало предизборната кампания да се върне към обичайното си състояние, което означава тежко и сериозно физическо и психическо натоварване, което не е малко и за много по-млад човек, а какво остава за човек на преклонна възраст. И към това, за разлика от преди, Байдън сега трябва не само да води предизборна кампания, но да изпълнява и президентската си роля. Ще успее ли той отново да убеди американците, че всички останали са неподходящи за Белия дом, а той е най-правилният избор?! Дори това да стане, не изглежда да се случи лесно.
Чуйте целия коментар по темата в звуковия файл.
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..