Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планът на Стара Загора може да провали другите два - на Перник и Бобов дол, смята той

Петко Ковачев: Стара Загора виси като гюле на целите 1,2 милиарда евро за справедливия преход

Сроковете, които ЕК поставя за плановете за справедлив преход, са "последните последни последни възможни", изтъкна експертът от Зелени закони

ТЕЦ "Марица-изток" 2
Снимка: Таня Балабанова

Приключи последната информационна среща за напредъка на териториалните планове за справедлив преход, организирана от МРРБ. Ще загуби ли България 1,2 милиарда евро безвъзмездни средства от Фонда за справедлив преход, ще стане ясно през юни.

"За разлика от другите два региона – Перник и Бобов дол, където местните власти са много по-напред, в Стара Загора още се говори за това как няма да отиваме никъде, мините и ТЕЦ-овете ще живеят още 60 години и това е общо разбиране на местните власти, местния бизнес и местната наука."

Това мнение изрази Петко Ковачев, експерт "Енергетика и климат" в Зелени закони.

Той оспори идеята за въглеродната долина, като я определи като "миш-маш от енергийни комбинации, без значение дали са на пазара, дали са в прототипен вариант или на хартия".

"Свидетели сме на изключително гигантоманска идея – дайте да направим от "Марица Изток" водородна долина за 15 милиарда евро, които някой да ни даде, с мешавица от малки ядрени реактори, прехвърляне на ТЕЦ-овете към по-чисто горене и улавяне на въглерод и т.н. Далече сме от реалистичния подход – да се обясни на работещите какво ги чака, какви са възможностите пред тях да намерят своето място в бъдещата трансформирана енергетика. Не се обяснява на бизнеса неговото място какво е, предприемачите са настръхнали", коментира Ковачев в предаването "Преди всички".

В Раднево и Гълъбово има идея за обща икономическа зона между двете общини, но нещата са спрели, има страх да се предприемат стъпки, отбеляза още експертът.

По думите му "България е силно централизирана държава, без никакво местно самоуправление, без никакви местни финанси и тези хора са длъжни да се молят на министрите за щяло и нещяло, като че ли се страхуват от иновативни подходи."

Комбинацията между страх от реалистични идеи и популизъм ще надделее в кампанията за местните избори, очаква Петко Ковачев.

Снимка: БГНЕС

"Сроковете, които ЕК поставя, са последните последни последни възможни. Юни месец е срокът, в който ако представим добри или сравнително добри планове, парите ще са спасени. Септември вече 50% е рискът и след септември 100% загубата е гарантирана. А изборите са точно след септември."

Плановете на Перник и Кюстендил са сравнително смислени и работещи. Проблемът е с териториалния план на Стара Загора, настоя Петко Ковачев.

"Имаме два месеца да се направят нещата както трябва. Трябва да се влезе в скорост, която в българските институции е непозната за работа. Напрежение, което рядко изпитват."

Планът на Стара Загора може да провали другите два, потвърди Ковачев. Затова има и предложение за разделянето на плановете, като двата готови бъдат изпратени в ЕК за одобрение, а "старозагорският да чака, докато стане готов", но засега това се очертава като невъзможен вариант.

"Така че Стара Загора виси като гюле на целите 1,2 милиарда евро. Да не забравяме, че вече загубихме 50 милиона евро миналата година, които трябваше да получим. Те не са прехвърлени към следващите години."

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05