Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум." Колко тежи думата на гражданите?

Марин Божков: Действията на президента и служебното правителство по казуса "Обзор" показват отношение към демокрацията

Снимка: БНР

На общоградско събрание жителите на Обзор ще решават да продължи ли борбата им за отделяне в самостоятелна община.

Министерският съвет вчера отмени решение на кабинета "Борисов" от март 2021 г. за създаването на нова община и отделянето на Обзор от Община Несебър след законно проведен референдум по темата.

Това изненада местните жители, които очакваха решението на президента Румен Радев – по процедура той е последният, който трябва да издаде указ. Решението на държавния глава се бави две години. Така, МС реши казуса без негова намеса.

Местният референдум бе проведен през февруари 2021 г. Тогава жителите на Обзор и още 6 села гласуваха "за" отделяне от Община Несебър. Последваха протести и контрареферендум на онези, които бяха "против" създаването на нова община. Междувременно, буквално месец след първия референдум МС реши, че общественото допитване е преминало законно и нова община трябва да има. Жителите, който не искаха селищата им да се отделят от община Несебър изпратиха писмо до следващия кабинет с настояване да преразгледа това решение и получиха отказ

Кметът на Обзор Христо Янев определя като незачитане на пряката демокрация решението на Министерския съвет против отделянето на Обзор. Той не крие изненадата си.

"4 кабинета – два редовни и два служебни, включително и министрите на регионалното развитие потвърдиха и изразиха становище, че процедурата е чиста. Затова сега сме толкоз изненадани, в последния момент, на коляно… Процедурата по принцип е в президентството, те са последният водещ по тази преписка. Президентът забави, той обеща в едно писмо до Инициативния комитет, увериха ни, че президентът ще разпише указ след преброяването. Преброяването мина, указа още го чакаме. Нямало срок за издаването на указ. Минаха малко над 2 години и се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум. В един момент явно референдумите са без значение за България и не се зачита вотът на хората."

В условия на пандемия местните жители гласуваха масово на местния референдум през 2021 г.  Снимка: БГНЕС

Реакцията на жителите на Обзор:

"Кошмар. Не е добре за нас. Играят си с живота на хората."

"Готов е целият Обзор на протести."

"Колко години минаха? Две години, стана измъчено, едно напрежение между гражданите."

"Всички пари, които се вадят от туристите, отиват в Несебър. Ние не сме съгласни. Обзор искаме да порасне, да изгради нови неща, но парите отиват там."

Обзор   Снимка: БГНЕСНеочакваният ход на служебния кабинет да отмени решението на редовно правителство поставя правни въпроси, смята председателят на Програмата "Достъп до правосъдие" Марин Божков.

"Възможно ли е служебно правителство, което има ограничени правомощия, да отменя политическо решение на редовен кабинет? Това решение не е в компетентността на служебно правителство, защото засяга политиката на местно самоуправление на българската държава, а служебното правителство няма право да прави политика. Референдумът, с който жителите на Обзор и съставните му 6 села категорично се произнесоха за отделянето си като община, е уникален в цялата история на България с това, че избирателната активност беше 75% и близо 75% от гласовете са "за" отделяне. Едно подобно решение подлежи на съдебен контрол и аргументите, изложени в него, могат да бъдат оборени един по един. Правителството, за което носи отговорност президентът на републиката, който 2 години "забрави" някак си да издаде указ, потънал на бюрото му, показват отношение към демокрацията. И това е доста тревожно."

"Такова чудо в българската практика – политическа и административна, не се е случвало", подчертава Божков. По думите му юристите трябва старателно да преценят дали делото е подсъдно на ВАС или на Конституционния съд.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30