Министерският съвет вчера отмени решение на кабинета "Борисов" от март 2021 г. за създаването на нова община и отделянето на Обзор от Община Несебър след законно проведен референдум по темата.
Това изненада местните жители, които очакваха решението на президента Румен Радев – по процедура той е последният, който трябва да издаде указ. Решението на държавния глава се бави две години. Така, МС реши казуса без негова намеса.
Местният референдум бе проведен през февруари 2021 г. Тогава жителите на Обзор и още 6 села гласуваха "за" отделяне от Община Несебър. Последваха протести и контрареферендум на онези, които бяха "против" създаването на нова община. Междувременно, буквално месец след първия референдум МС реши, че общественото допитване е преминало законно и нова община трябва да има. Жителите, който не искаха селищата им да се отделят от община Несебър изпратиха писмо до следващия кабинет с настояване да преразгледа това решение и получиха отказ.
Кметът на Обзор Христо Янев определя като незачитане на пряката демокрация решението на Министерския съвет против отделянето на Обзор. Той не крие изненадата си.
"4 кабинета – два редовни и два служебни, включително и министрите на регионалното развитие потвърдиха и изразиха становище, че процедурата е чиста. Затова сега сме толкоз изненадани, в последния момент, на коляно… Процедурата по принцип е в президентството, те са последният водещ по тази преписка. Президентът забави, той обеща в едно писмо до Инициативния комитет, увериха ни, че президентът ще разпише указ след преброяването. Преброяването мина, указа още го чакаме. Нямало срок за издаването на указ. Минаха малко над 2 години и се случи това, което беше недопустимо – да се зачеркне един референдум. В един момент явно референдумите са без значение за България и не се зачита вотът на хората."
Реакцията на жителите на Обзор:
"Кошмар. Не е добре за нас. Играят си с живота на хората."
"Готов е целият Обзор на протести."
"Колко години минаха? Две години, стана измъчено, едно напрежение между гражданите."
"Всички пари, които се вадят от туристите, отиват в Несебър. Ние не сме съгласни. Обзор искаме да порасне, да изгради нови неща, но парите отиват там."
Неочакваният ход на служебния кабинет да отмени решението на редовно правителство поставя правни въпроси, смята председателят на Програмата "Достъп до правосъдие" Марин Божков.
"Възможно ли е служебно правителство, което има ограничени правомощия, да отменя политическо решение на редовен кабинет? Това решение не е в компетентността на служебно правителство, защото засяга политиката на местно самоуправление на българската държава, а служебното правителство няма право да прави политика. Референдумът, с който жителите на Обзор и съставните му 6 села категорично се произнесоха за отделянето си като община, е уникален в цялата история на България с това, че избирателната активност беше 75% и близо 75% от гласовете са "за" отделяне. Едно подобно решение подлежи на съдебен контрол и аргументите, изложени в него, могат да бъдат оборени един по един. Правителството, за което носи отговорност президентът на републиката, който 2 години "забрави" някак си да издаде указ, потънал на бюрото му, показват отношение към демокрацията. И това е доста тревожно."
"Такова чудо в българската практика – политическа и административна, не се е случвало", подчертава Божков. По думите му юристите трябва старателно да преценят дали делото е подсъдно на ВАС или на Конституционния съд.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..