"Не съм художник, автор, човек, който притежава отговорите. Изложбата задава желание за утопично мислене, мечтаене, бленуване, което може да доведе до някакъв вид отговори. Но връзката между изкуство и отговори в реалния живот не е директна. По-скоро обогатява живота", каза Лъчезар Бояджиев в предаването "Хоризонт до обед" на програма "Хоризонт".
"Човек става личност в града, излиза от анонимността на просто жител, когато се чуе нейния или неговия град, гласът на една общност от хора. Оличностяването на всеки човек става тогава, когато придобиеш някаква гласност, някаква видимост, изразиш мнение, гласуваш, заемеш позиция. Образите, метафорите, които аз използвам, са такива, които подтикват към това да бъдеш личност, да направиш живота малко по-смислен, малко по-добър за всички останали хора."
Всичките градове, изобразени в изложбата, са абсолютно реални. Това е проект в развитие, посока, свързана с градско мислене, поясни творецът.
Венеция се нуждае от метро под островите на стария град, като по този начин да бъде поддържана и укрепена, за да не потъне. В Париж гигантският поток от туристи, които искат да се качат на Айфеловата кула, може да бъде овладян, като се построят две по-малки Айфелови кули, за да се придобият още гледни точки и да се разсее туристическият поток – това са част от посоките, в които върви художественото осмисляне на Лъчезар Бояджиев.
За София например той си представя как се слива с планината Витоша, придобиваме едно езеро, а на върха на планината се слага гигантско виенско колело, което с помощта на вятъра да генерира енергия.
"Някои от тези проекти са доста утопични, други – доста политически, трети – метафора, красива, реализуема още утре", отбеляза художникът.
Бояджиев сподели, че в София са корените му, първите три години от живота му са минали в Москва, а първите години от професионалния му живот – в Ню Йорк, че се чувства еднакво добре в Сингапур, Истанбул, Венеция и Париж.
Това не е глобалистичен проект, уточни художникът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..