Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артистичните утопии на Лъчезар Бояджиев в изложбата "Градско бленуване"

Снимка: Институт за съвременно изкуство

Архитектура и урбанистични утопии се съчетават в рисунки и визуализации в изложбата на Лъчезар Бояджиев "Градско бленуване". Тя се открива тази вечер в Института за съвременно изкуство в София на бул. "Васил Левски" 134, от 18.00 до 20.00  ч. Изложбата ще продължи до 3 юни.

"Не съм художник, автор, човек, който притежава отговорите. Изложбата задава желание за утопично мислене, мечтаене, бленуване, което може да доведе до някакъв вид отговори. Но връзката между изкуство и отговори в реалния живот не е директна. По-скоро обогатява живота", каза Лъчезар Бояджиев в предаването "Хоризонт до обед" на програма "Хоризонт".

"Човек става личност в града, излиза от анонимността на просто жител, когато се чуе нейния или неговия град, гласът на една общност от хора. Оличностяването на всеки човек става тогава, когато придобиеш някаква гласност, някаква видимост, изразиш мнение, гласуваш, заемеш позиция. Образите, метафорите, които аз използвам, са такива, които подтикват към това да бъдеш личност, да направиш живота малко по-смислен, малко по-добър за всички останали хора."

Всичките градове, изобразени в изложбата, са абсолютно реални. Това е проект в развитие, посока, свързана с градско мислене, поясни творецът.

Венеция се нуждае от метро под островите на стария град, като по този начин да бъде поддържана и укрепена, за да не потъне. В Париж гигантският поток от туристи, които искат да се качат на Айфеловата кула, може да бъде овладян, като се построят две по-малки Айфелови кули, за да се придобият още гледни точки и да се разсее туристическият поток – това са част от посоките, в които върви художественото осмисляне на Лъчезар Бояджиев.

За София например той си представя как се слива с планината Витоша, придобиваме едно езеро, а на върха на планината се слага гигантско виенско колело, което с помощта на вятъра да генерира енергия.

"Някои от тези проекти са доста утопични, други – доста политически, трети – метафора, красива, реализуема още утре", отбеляза художникът.

Бояджиев сподели, че в София са корените му, първите три години от живота му са минали в Москва, а първите години от професионалния му живот – в Ню Йорк, че се чувства еднакво добре в Сингапур, Истанбул, Венеция и Париж.

Това не е глобалистичен проект, уточни художникът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30