"Получихме първия транш, но следващите са обвързани с една серия от продължаващи реформи. Става въпрос за огромен пакет от над 30 закона, които трябва да бъдат приети, за да може да усвоим втория и следващите траншове. Рискът по отношение на плана е във връзка с решението на НС, което задължи правителството да търси опции за предоговаряне в две насоки. Едната е за отпадане на ангажимента за намаляване на вредните емисии от въглищните централи с 40% до 2025 година спрямо базовата 2019 - та. Има и искане за предоговаряне на някои конкретни инвестиции".
Рискът за ПВУ идва от изискването за предоговаряне на емисиите на въглищните централи, посочи икономистът.
"Това, че ЕК се съгласи ангажиментът за декарбонизация да бъде сведен само до 40% намаляване на емисиите беше безспорен успех. Този механизъм е създаден заради зеления преход. Не виждам пречка да бъде изпълнен. Голяма част от това намаление вече е постигнато".
Тенденцията да се опита предоговаряне е изключително политическо решение. Откривам зад него интереси на въглищното лоби, заяви Кирчев.
"Няма искане за затваряне на въглищните централи. Чак към 2038 година се очаква затварянето им".
Предоговаряне на този ангажимент е практически невъзможно, обясни Кирчев.
"Ако се опитаме да се отметнем, това би означавало канселиране на ПВУ. Опитът за предоговаряне е димна завеса, зад която се крие нежеланието на нереформаторските сили да приемат пакета законодателство, които е свързан с втория транш. Част от него е приемането на механизъм за наказателно преследване на главния прокурор".
Продължават да се бавят и плановете за справедлив преход, напомни икономистът.
"Става дума за финансиране от Фонда за справедлив преход в размер на 1 милиард и 200 милиона евро европейско финансиране. Заедно с националното, говорим за 1 милиард и 400 милиона евро. Не се правят необходимите стъпки, за да бъде получено. Това трябваше да е едно допълнение към Програмата за регионално развитие. Вече загубихме около 100 милиона евро, тъй като не сме поели съответните ангажимент. Ако такива не бъдат поети ангажименти до края на годината, България ще загуби едни нови около 180 милиона евро от Фонда за справедлив преход. Следващите години тази сума ще нараства. Поставени са под риск близо 7 милиарда евро европейско финансиране по ПВУ и от Фонда за справедлив преход".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Атанас Кирчев може да чуете в звуковия файл.Образователният министър Красимир Вълчев съобщи по време на среща в Народното събрание с ректора на Софийския университет "Свети Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, че през тази академична година в Алма Матер са се записали повече български студенти, отколкото са записаните за обучение българи в Нидерландия, Германия и Великобритания. За първи път от..
Червената линия в бюджета за следващата година е дефицит от 3 %. Това обяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обаче допусна, че има риск да бъде превишен. Според него бюджетът за 2026 г. е продължение на бюджетите на сглобката. Днес се правят последните изчисления, за да се реши дали и с колко да се увеличи..
Решението на ВАС дойде в изключително неудобен момент, защото в момента във ВУЗ-овете се подават документи за кандидатстване. За стипендия имаха право да кандидатстват само студенти държавна поръчка, а това решение съвсем ще обърка системата и по средата на кампанията. Държавата не обръща внимание какво се случва във висшето образование, а..
Съединените щати са отменили планираната среща в Будапеща между президентите Тръмп и Путин заради получено съобщение от Москва с безкомпромисни искания за Украйна, съобщи "Файненшъл таймс". Междувременно е ограничено топлоподаването в руския град Орел поради повреда в топлопреносната система след атака на украински дронове. Тръмп няма да..
Не сме готови за старт на еврото от 1 януари. Това е мнението на председателя на Съюза на туристическия бизнес Малин Бистрин. "Категорично не. Туристическият бранш е първият, който поема, който започва експеримента - буквално от новогодишната нощ. Представете си в 11:59 ч. плащате сметките в лева, след това в евро. Колко евро трябва да имаме -..
В Благоевград за седма поредна година ще се проведе протестно шествие срещу навлизането на чужди за православната ни традиция празници. Очаква се повечето от организираните в социалните мрежи хора да са облечени в народни носии. Антихелоуин шествието ще тръгне от площада в квартал "Струмско" в 18:30 часа. То традиционно се предвожда от..
България няма думата при продажбата на "Лукойл", също и Румъния. Това заяви пред БНР Явор Куюмджиев, бивш министър на икономиката и енергетиката. "В България се прие закон за контрол върху потенциалния купувач на рафинерията в Бургас и нейните дъщерни дружества и изведнъж се оказа, че това няма абсолютно никакво значение, когато се продава..
"Присъствах, струва ми се, в 44-та секция, в която гласуваха само роми, и председателят на комисията беше доведен от Буковлък, Плевенско, да..
Борисов за пореден път показа, че той не кара влака, не е силната фигура в българския политически живот . Това каза пред БНР Цветан Цветанов, лидер..
"Това правителство няма да изкара пълния си мандат . Вътрешни противоречия ще му попречат". Такава прогноза направи пред БНР проф. Тодор Галунов,..
 Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Ясно
								Ясно Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност Разкъсана облачност
								Разкъсана облачност