Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът остави в ареста обвиняем за трагедията с мигрантите край Локорско

Снимка: БГНЕС

Оцелели афганистанци от камиона, който беше намерен в средата на февруари край софийското село Локорско, са разказали пред разследващите, че са имали телефонна връзка с организатор на мигрантския канал, на когото са казали, че в тайника умират хора. Това стана ясно на заседанието на Софийския градски съд, който беше сезиран от единната обвиняемите - бившият граничен полицай Валентин Христов, с молба да бъде пуснат от ареста. Съдът отказа.

Прокуратурата твърди, че Христов, който беше открит в Гърция и екстрадиран с негово съгласие от там - дни след трагедията, е имал отношение към оборудването на тайника в камиона. Общо шестима са обвиняемите за участие в престъпна група за трафик на мигранти, но само двама имат и обвинение за смъртта на 18-те задушили се афганистанци.

Адвокат Ина Лулчев не коментира обвинението на клиента си, но поиска по-лека мярка, заради липсата на опасност да се укрие или да извърши друго престъпление. Обърна внимание и  че той няма отношение към смъртта на мигрантите.

На което опонира прокурор Василена Анастасова, обявявайки, че разследващите анализират трафични данни, за да установят кой  от каналджиите е знаел какво се случва в тайника.

"Имало е информация преди да спре камиона в зоната на Локорско, че организаторите са знаели, че мигранти умират вътре. Има множество телефони, които се проверяват, за да се види точно чрез кои са комуникирали."

В отговор на въпрос дали  положението на Христов би се утежнило, ако той е комуникирал, прокурор Анастасова каза:

"Ново обвинение предстои да се прецени дали ще има, след като се съберат всички доказателства по делото, към момента тече разследване и се проверяват и събират доказателства".

Според съдия Иван Коев продължават да са налице всички предпоставки, предвидени в закона, да продължи задържането на Валентин Христов. Към този момент арестът му не представлява необоснована репресия и е в интерес на правосъдието, записа в мотивите към определението Коев.

Христов може да обжалва пред Софийския апелативен съд.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жена е загинала при катастрофа в района на Исперих

Жена е загинала при катастрофа, станала тази вечер на кръстовището между главен път Е-70 и изхода за град Исперих, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът е подаден на тел. 112 в 18:50 часа. Микробус "Мерцедес Вито", шофиран от 23-годишен водач от Разград, движейки се от Разград към Исперих, не..

публикувано на 20.08.25 в 21:12
Опустошени сгради в град Газа.

Израел съобщи, че планът за завладяване на град Газа вече е в началната си фаза

Планът за завладяване на град Газа вече е в началната си фаза, обяви говорител на израелските въоръжени сили. След сблъсък с бойци на "Хамас" израелците са заели покрайнините на най-голямото селище в едноименния палестински анклав. По-рано израелските власти свикаха в армията около 60 хиляди резервисти.  Израелската армия съобщи за мобилизация на..

публикувано на 20.08.25 в 21:01

Началниците на отбраната на страните от НАТО обсъдиха мирните преговори за Украйна

Началниците на отбраната на държавите членки на НАТО проведоха "чудесна и откровена дискусия" по време на видеоконферентна среща, в която са обобщили резултатите на неотдавнашните разговори за конфликта в Украйна, каза днес началникът на Военния комитет на пакта адмирал Джузепе Каво Драгоне, цитиран от Ройтерс. "Потвърдихме подкрепата си за..

публикувано на 20.08.25 в 20:55

Гърция няма да изпраща военни части в Украйна

Гърция няма да изпраща военни части в Украйна, заяви днес говорителят на правителството Маринакис в интервю за медиите. Той обърна специално внимание на участието на премиера Мицотакис във видеоконферентната среща на Европейския съвет, където гръцкият премиер приветства възможностите за мир след преговорите в САЩ. "Атина настоява за..

публикувано на 20.08.25 в 20:38
Снимката е илюстративна

Полицията в София задържа 26-годишен мъж, намушкал друг при скандал

Полицията в София задържа 26-годишен мъж, след като е намушкал с нож друг човек при скандал. Инцидентът е станал в късния следобед на столичния булевард "Цариградско шосе". Арестуваният е известен на полицията. Той е избягал след нападението, но полицията го е открила и арестувала.  По случая е образувано досъдебно производство.

публикувано на 20.08.25 в 20:26
Росен Желязков и Георг Георгиев

Премиерът на Украйна увери, че обучението по български език в страната ще продължи

Обучението по български език в Украйна ще продължи. Това е уверила украинския премиер Юлия Свириденко българския си колега Росен Желязков. Във видеоконферентен разговор Росен Желязков е уверил, че България е готова и да помага за следвоенното възстановяване на Украйна.  Росен Желязков е припомнил, че България е сред най-силните и активни..

публикувано на 20.08.25 в 20:17
Община Плевен

Общинският съвет в Плевен създаде временна комисия за водата

Общинският съвет в Плевен на извънредно заседание създаде временна комисия за водата. Целта е да се намерят ефективни решения за подобряване на водоснабдяването в краткосрочен и средносрочен план. Извънредното заседание беше свикано от председателя на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански, който предложи и създаването на тази комисия. След..

публикувано на 20.08.25 в 20:06