Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турската АЕЦ "Аккую" получи първата партида ядрено гориво

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турската атомна електроцентрала "Аккую" придоби статут на ядрен обект, след като получи първата партида ядрено гориво с официална церемония, в която се включиха чрез видеовръзка президентите на Турция и Русия Реджеп Ердоган и Владимир Путин.

Атомната електроцентрала "Аккую" се изгражда от руската държавна компания "Росатом" в окръг Мерсин на южното средиземноморско крайбрежие на Турция. Генералният директор на "Росатом" Алексей Лихачов заяви:

"С влизането на свежо ядрено гориво АЕЦ "Аккую" стана ядрен обект, а Република Турция получи статут на страна с мирни ядрени технологи".

АЕЦ "Аккую" е най-голямото съвместно капиталовложение на Турция и Русия, заяви турският президент Реджеп Ердоган. Руският му колега Владимир Путин увери, че Москва ще продължи да осигурява енергийни ресурси за турската икономика, най-вече природен газ.

Строителните работи на първия от четирите 1200-мегаватови реактора, проектирани в Русия, трябва да приключат до есента, като е планирано той да влезе в експлоатация през следващата година.

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси подчерта:

"Ядрената енергия, като екологично чист енергиен източник, ще осигури за не по-малко от 10 процента чиста енергия за страната, след като бъдат пуснати и четирите страхотни енергоблока, които посетих днес".

В обръщението си Рафаел Гроси призова за подкрепа цялата международна общност за предотвратяване на ядрен инцидент в Запорожката атомна електроцентрала в Украйна и отправи пожелание винаги, когато се говори за ядрена енергия, това да става както в днешния ден - в дух на надежда и успехи.


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Автовоз се обърна на АМ "Струма", няма пострадали

Автовоз се е обърнал по обед на АМ "Струма" между пътен възел "Бинека" и тунела "Блатино", съобщиха за БНР пътуващи по аутобана. Три коли са се обърнали по таван в канавката. Полицейски екип е на мястото на произшествието. Няма пострадали. Снеговалежът в Кюстендилско засега е слаб, само на по-високите места има образувала се тънка снежна..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка

Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите.  Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят.  Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..

публикувано на 17.02.25 в 13:43

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Снежната покривка в Силистренско е между 6 и 12 сантиметра, но не създава трудности при движението на автомобилите. Всички пътни артерии в региона са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Областното пътно управление. 18 машини са били навън да почистват и опесъчават. През нощта е имало три закъсали тира край селата..

публикувано на 17.02.25 в 13:39
Христо Шопов

СРС върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Христо Шопов

Софийският районен съд върна на прокуратурата обвинителния акт срещу актьора Христо Шопов.  Той е обвинен, че е заплашил с убийство с пистолет съседката си Патриша Тийвс, като заканата е била отправена на английски език.  В съдебната зала стана ясно обаче, че в обвинителния акт една от двете заплашителни реплики е изписана само на български език, което,..

публикувано на 17.02.25 в 13:36
Калоян Паргов

Калоян Паргов: Ако направим промяната в БСП, ще я направим и в обществото

На прага на тази трета епоха ще има комбинация от добре забравени, не само в България, а в широк мащаб, практики от социализма, съчетани с личния и обществен интерес в капиталистическия общество . Това прогнозира Калоян Паргов, бивш председател на БСП-София, дългогодишен общински съветник в СОС и кандидат за председател на БСП, в интервю пред..

публикувано на 17.02.25 в 13:36
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56

Средният осигурителен доход е нараснал с 14,5%

Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..

публикувано на 17.02.25 в 12:55