Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оптимизъм за предстоящия летен сезон. Очертава се ръст от 14-17% спрямо предпандемичната 2019 г.

Румен Драганов: Ако някой иска да прекара това лято на цените от 2019 г., може да го направи

Снимка: БГНЕС

"Всеки може да избира. Ако някой иска да прекара това лято на цените от 2019 г., може да го направи."

Това заяви в интервю за БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.

"Предлагаме огромен брой легла на Черноморието и ако влезете в търсачките ще видите както цени, близки до тези от 2019 г., така и по-големи. Пазарът може да приеме определено натоварване на цените, но търговците в туризма винаги се стремят към по-ниска цена и маркетинг на място – да водят до по-големи обороти, а не самата цена, която може да има и отблъскващ характер."

Цените се запазват на нивата от миналата година. Два шезлонга с чадър на плажа няма да надхвърлят 30 лева, увери Драганов.

Туристическият бранш очаква силен летен сезон. Засега се очертава ръст от 14-17% спрямо предпандемичната 2019 г.

Румен Драганов  Снимка: БГНЕС

Ранните резервации са най-доброто решение, препоръчва Румен Драганов.

"Когато има ранни записвания, вие избирате най-доброто – като местоположение, като гледка. Първа линия върви с много високо темпо на продажби."

В Турция цените тази година са малко по-високи, отбеляза Румен Драганов.

Местният пазар по правило е най-силен. В Германия например няма как германците да излязат повече, отколкото ще пътуват в самата Германия. В България реализираме над 21 милиона пътувания на българи у нас, за сравнение - в чужбина се осъществяват около 7 милиона пътувания на наши сънародници, поясни той.

"Българите превърнаха селата във вили. Направиха си къщите от баби, дядовци, майки и бащи във вили. Изнесоха си бизнеса там. Отесняха магистралите. А по отношение на пътуванията в чужбина – самолетите са пълни", коментира Драганов.

Той е категоричен, че има следпандемичен бум на пътуванията в световен мащаб, а технологиите допринасят за това голямо движение.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община набира проекти по Програма "Социални иновации"

Столичната община набира проекти по Програма „Социални иновации“. До 17.03.2025 г., включително, кандидатите могат да подават проектни предложения по образец за Общинската програма „Социални иновации“.  Програмата съдейства за реализирането на иновативни решения, насочени към създаването, прилагането или..

публикувано на 11.03.25 в 12:49
Цветан Ангелов

РЗИ във Враца с беседи за вредата от вейповете

Регионалната здравна инспекция във Враца организира във врачанските училища серия от беседи, насочени срещу употребата на вейпове от деца и младежи. Темата за употребата на наркотици и тютюнопушенето отдавна е част от работата на регионалните здравни инспекции. Като звена на здравното министерство те изпълняват Националната..

публикувано на 09.03.25 в 08:10
Паметникът на Свободата на вр. Шипка

Искрен Великов с поглед към националните празници и националните герои

Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов . 147 г. от Освобождението на България Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор,..

публикувано на 05.03.25 в 14:01

Кое спъва лечението на редките заболявания у нас?

Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев".   Над 6000 са откритите..

публикувано на 26.02.25 в 07:17
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47