Тази изцяло нова музикална материя, в който се преплитат френските и българските музикални и културни влияния, развива идеята естетически взаимно да се проникнат и допълнят тези, на пръв поглед отдалечени музикални култури:
· на съвременни композиции от френските автори – членовете на триото;
· на френски шансони като La foule/ Ла Фуль на Пиаф и Emmenez-moi /Амне-моа на Азнавур специално аранжирани за проекта от Кристоф Мониьо;
· на нови обработки направени от френските музиканти на известни български фолклорни песни като „Темней Горо“, „Везала Рада“, обработки които се
разгръщат благодарение на една „друга“ хармонична и естетическа визия, за това как трябва да звучат тези песни.
· На американски джаз стандарти, аранжирани за фолклори гласове и поднесени в изцяло нов прочит като ,, Somethimes I fell like a motherless Child” и ,, I child is Born”
· На класически произвдения от български автори като ,,Дилмано дилберо“ на Кюркчийски, или ,,Великден Иде“ на Драгостинов чудесно "джазирани" с целия талант, който познаваме, от Франсоа Рюлан, Кристоф Мониьо или Клод Чамичян.
И така, изпълнителските възможностите на хора "Големите български гласове", с диригент Илия Михайлов, подсилени от изтънчените и изобретателни композиции и аранжименти на джаз триото, придава нова идентичност на съответните музикални наследств.
Хорът "Големите български гласове" носи настоящото си име от 1990 г. Съставен е от жени от всички региони на страната, избрани заради чистотата на гласовете им, владеенето на българския фолклор и способността им да пеят сложни интервали и дисонанси и неравноделни ритми.
През годините солистки на хора са Елена Божкова, Калинка Вълчева, Олга Борисова, Кремена Станчева, Анастасия Костова, Василка Андонова, Надежда Хвойнева, Стояна Бонева, Виолета Накова, Надка Караджова, Лиляна Галевска, Стояна Лалова, Янка Танева, Христина Лютова, Цветанка Варимезова и Златина Узунова. Създавайки по този начин най-добрия колектив от фолклорни гласове и благодарение на способностите на З. Михайлов като първокласен хормайстор, ансамбълът придобива международна известност и печели наградата Grand Prix de Disque на фестивала MIDEM във Франция. От 90 те години на миналия век хорът, под диригенството на неговия
основател Здравко Михайлов, работи съвместно с ЮНЕСКО и по специално с програмата му за опазване на световното културно наследство.
От 1999 г. музикален директор на ,,Големите български гласов“ е Илия Михайлов. Заедно с хора осъществява много успешни проекти със знаменити творци като емблематичния български музикант Теодосий Спасов, холивудския композитор Мишел Коломбие, с френския джаз пианист Франсоа Рюлан и неговото трио, съвременните визуални артисти Мисирков/Богданов, с унгарския органист Ласло Фашанг и виртуоза на фолклорни флейти и гайда Болаж Донго Соколай и др.
Хорът гастролира в над 25 страни в Европа, Азия, Северна Америка, на някои от най-престижните международни фестивали. Редовна част от тяхната образователна програма са майсторските класове в Харвардския университет, Парижкия университет, Страсбургската консерватория.
Интервю на Ива Валентинова с диригента Илия Михайлов чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..