"На всеки пет години се провежда голям дебат за Априлското въстание. Правят се научни конференции, чиито основен организатор е Историческият музей в Панагюрище. В тези форуми се включват научни работници от Института за исторически изследвания към БАН, историци от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и от Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", местните краеведи от музейните центрове в страната, изследователи от чужбина", каза за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" на БНР доц. Пламен Божинов от Института за исторически изследвания към БАН.
И допълни, че тези конференции, заедно с откриването на нови извори, дават една по-широка и по-задълбочена представа за това какво се е случило в България в периода април - май 1876 г.
Според доц. Божинов се откриват и нови изследователски полета. Едно от важните в последните години е погледът върху паметта за Априлското въстание – изследването върху това как в различните епохи се е интерпретирало и предавало сред съвременниците онова, което се е случило. Това определено обогатява представата не само за самото въстание, но и за това как и по какъв начин обществото възприема случилото се тогава.
Доц. Пламен Божинов постави акцент върху медийното отразяване на Априлското въстание в Европа и Америка. Широко известен факт е, че то е отразено мащабно в чуждестранната и в българската преса, излизаща зад граница. По един начин обаче това се случва във Великобритания, Германия, Русия и Франция, а по друг – в Цариград и в Румъния.
Доц. Пламен Божинов е автор на редица статии и студии, посветени на историята на политическите, църковно-националните, просветните и културните изяви на българите през ХІХ в. Завършва Историческия факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" през 1983 г. Докторската му дисертация на тема "Марко Д. Балабанов – обществено-политически идеи и дейност до 1878 г." е подготвена в Института по история при БАН и защитена през 1996 г. От 2009 г. е доцент в Институт за исторически изследвания. Чел е лекции в Нов български университет в периода 1996 – 2005. Участва като съавтор в енциклопедичния справочник "Кой кой е сред българите ХV –ХІХ в." (2000). Автор е на редица студии и статии, посветени на историята на политическите, църковно-националните, просветните и културните изяви на българите през ХІХ век. Научните му интереси са свързани с Българско Възраждане, история на политическите идеи и техният трансфер, църковно-национална борба, културно-просветно движение, цариградски българи, благотворителност, Източна криза 1875 – 1878, учредително събрание, история на дипломацията.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...