Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият бюджет. Очакванията

Снимка: Ани Петрова

Какво ни готви проектът на бюджет за 2023 година на служебното правителство, превърнал се в ябълката на раздора между изпълнителната власт, парламента и президента? Компромис няма и между синдикати и работодатели за приходите и разходите в хазната.

Докъде ще стигне борбата за надмощие при разпределянето на парите и ще останем ли с удължителния бюджет и до края на годината - най-лошият вариант за работещите българи, когато скандалите по върховете на властта не стихват, а приоритетите в държавните финанси се разминават. Кой ще поеме отговорността за годините на криза, в които повечето от работещите не получиха никакви обезщетения срещу толкова средства, изсипани в бизнеса.

В спорове един с друг работодателите и синдикати отхвърлиха бюджетната рамка, предложена от служебното правителство, а държавата отстъпи по някои параметри.

За да компенсира дупката в хазната, кабинетът остави минималната работна заплата на 780 лв., увеличението на заплатите остава, но само на места в бюджетния сектор, запазва се и ръстът на пенсиите с 12% от 1-ви юли. Отваря се и възможност за свиване на дефицита от 6,4 на 3%, но решението на задачата с повишена трудност трябва да намерят депутатите. 

Синдикатите не приемат предложенията за орязване на социални разходи, а бизнесът се обяви срещу увеличаване на пенсиите. Нещо повече, оттам настояха за генерална пенсионна реформа, защото разходът за пенсии изяжда все повече от бюджета на държаватаРаботодателите не са съгласни и с увеличението на заплатите в бюджетния сектор. 

И докато бизнесът твърди, че през миналата година е компенсирал работниците и служителите си със средно 30% увеличение на възнагражденията заради инфлацията, излиза, че социалната цена е платена от повечето от бюджетните служители.

В същото време от работодателските организации виждат тежестите в бюджета единствено в разходите, но не и във все по-трудното събиране на данъците, които плащат, включително и антикризисните мерки, въведени уж временно в кризата. Но, както добре се знае, всичко дадено е трудно да се вземеЕдинствено буферите в бюджета, които ще освободят около 2 млрд. лева, работодателите виждат в съкращаване на капиталовите разходи.

А депутатите трябва да решат имат ли време, желание и отговорност за най-важната задача на държавата.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед от остров Санторини.

Продължава сеизмичната активност на Санторини, трусове се усещат и на съседни острови

Продължава сеизмичната активност на гръцкия остров Санторини. Туристите напускат. Местните жители стоят на открито, защото се страхуват от срутване на сгради. Много от туристите си промениха програмата за почивка - заминават от Санторини за други острови или се връщат в Атина, съобщават собствениците на хотели. Повечето от местните жители..

публикувано на 03.02.25 в 13:03

Нулевите договори – отново на дневен ред

Преди повече от пет години в страната се заговори за нулевите договори и промяна в Кодекса на труда . Предложението дойде от страна на работодателите, но синдикатите изразиха бурно несъгласие и дискусията не продължи. Сега обаче представители на фирми за набиране на персонал отново повдигат въпроса . Работодателите в България отдавна..

публикувано на 03.02.25 в 13:01
Катания, Сицилия.

Лошото време в Сицилия нанесе сериозни щети, най-много в района на Месина

Бурята край  Месина предизвика преливане на поток, който отнесе автомобили  в село Заферия. Там, всичко е залято от кал и отломки довлечени от пороя, а жителите останаха доста време затворени  по домовете си. Забранен е достъпът до гробища, вили и градски паркове. Кмет на село спаси от удавяне блокиран в колата си шофьор. Кални..

публикувано на 03.02.25 в 12:45
Росен Желязков

Росен Желязков: Рано е да се говори за увеличение на разходите за отбрана

Според премиера Росен Желязков е рано да се говори за увеличение на разходите за отбрана, докато повечето страни от ЕС не достигнат 2 на сто от брутния си вътрешен продукт. Той каза това на влизане на заседанието на европейските лидери в Брюксел: "Ние сме на мнението, че, докато не малка част от страните не достигнат двата процента, да..

публикувано на 03.02.25 в 12:18

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 12:10

Президентът свиква на 18 февруари заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е: "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях"...

публикувано на 03.02.25 в 12:02

Докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс може да е готов през март

Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно по време на кръгла маса на..

публикувано на 03.02.25 в 11:55