Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е необходимо, за да се повиши реализирането на донорски ситуации у нас?

Снимка: БЧК
Трябва да се насърчи говоренето за донорството. Това заяви пред БНР Любомир Любомиров, брат на човек изпаднал в мозъчна смърт, който стана донор на две деца и една жена.

"Най-адекватно би било човек приживе да посочи съгласие или несъгласие за донорство. Това може да бъде вкарано в документа за самоличност. Вероятно ще са необходими законодателни промени. Към настоящия момент хората у нас могат да говорят с близките си и да ги инструктират как биха желали да се действа, ако изпаднат в мозъчна смърт и са подходящи за донори.  Имало е пропуснати донорски ситуации заради спорове между близки".

Над 860 души у нас чакат за трансплантация на орган.  През 2022-ра година са реализирани 14 донорски ситуации и са направени 20 трансплантации.

"Имахме 2 часа да вземем това решение, но го направихме в рамките на 2-3 минути. Това продължава да се оказва много учудващо.  За мен тези нещо би трябвало да са нормални и естествени", разказа в предаването "Преди всички" Любомир Любомиров. 

Българската патриаршия също дава благословия за извършването на донорски трансплантации, но при определени условия. Най-важни са установяването на мозъчна смърт по строго определени критерии и писменото информирано съгласие от донора и близките му.

Проф. Росен Коларов, изпълнителен директор на Агенция „Медицински надзор“, обясни, че донорската ситуация започва с идентифицирането в интензивните клиники и в спешните центрове на болниците. 

"Това са болни с тежка мозъчна патология. Комисия я установява. Следва скрининг на донора. При отсъствие на медицински показания се пристъпва към подготовка за максимално запазване на органите. Следващата стъпка е да се уведомят близките за възможността за даряване на органи. Лечебните заведения разполагат със строго определени процедури".

Има болници, като ИСУЛ, „Пирогов“ и „Света Ана“, които имат голям прием на спешни случаи, но не идентифицират навреме пациенти с мозъчна смърт, посочи той.

"Провеждаме разговори с директорите на тези лечебни заведения. Разбираме, че натовареността е много голяма, но това не изключва и тази дейност"

Реализирането на донорски ситуации зависи от всеки компонент в системата, каза проф. Коларов.

"Формира се един екип, който трябва да работи като смазан часовников механизъм".

За миналата година имаме 13 нереализирани потенциални донора, отчете той. 

"6 са по отказ на близките. Разговорът с тях изисква технология. Той е и психология. Координаторите се обучават да го провеждат"

Само отказа се декларира, близките имат съществено значение, обясни професорът. 

"Такова е законодателството в момента"

Работим активно да се случват бъбречни трансплантации във ВМА, разказа той.

одготвяме като трансплантационен център и Варна. Там са правени бъбречни трансплантации. Предстои обучение в Румъния и Швейцария. Идеята е да възродим и трансплантациите в „Пирогов“

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29