Коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) представи състав на проектокабинета "Денков".
Академик Николай Денков е кандидатът за премиер в кабинет с втория мандат на Продължаваме промяната - Демократична България (ПП-ДБ).
"Много важно да покажем отговорност по отношение на това България да има управление. Готови сме да го изпълним с всички рискове, което това носи", посочи Христо Иванов и допълни:
"Ние гласувахме на акад. Денков да състави правителство, човек с политическа тежест, който е доказал, че може да разговаря с всички, да поддържа разговора в руслото на каузите и политиките, които са важни за нас. Ползва се с нашата подкрепа. Разбираме, че едно управление на малцинството ще има нужда от осигуряване на парламентарна подкрепа. Там ще бъде ролята на нашата парламентарна група".
Ген. Атанас Атанасов отбеляза:
"Ние днес представяме едно цялостно усилие за възстановяване на парламентарната република, едно цялостно усилие за нормална работа на българския парламент, който да започне да приема необходимите закони за това България да функционира като нормална държава член на ЕС. Основната работа ще бъде в парламента".
От коалицията заявиха, че ще търсят подкрепа от всички парламентарни групи по обявения си днес проектосъстав на кабинет, който ще предложат, ако получат втория мандат.
ПП-ДП представи списък с номинираните от коалицията за министри:
Николай Денков - министър-председател;
Асен Василев - министър на финансите и еврофондове;
Ирена Димитрова - министър на външните работи;
Андрей Янкулов - министър на вътрешните работи;
Андрей Цеков - министър на регионалното развитие и благоустройството;
Георги Гвоздейков - министър на транспорта;
Генка Петрова - министър на образованието и науката;
Тодор Тагарев - министър на отбраната;
Александър Йоловски - министър на електронното управление;
Радослав Рибарски - министър на енергетика;
Иван Кръстев - министър на труда и социална политика;
проф. Христо Даскалов - министър на земеделието;
Христо Хинков - министър на здравеопазването;
Милен Матеев - министър на правосъдието;
Димитър Илиев - министър на младежта и спорта;
Яна Генова - министър на културата;
Даниел Лорер - министър на иновациите и растежа;
Юлиан Войнов - министър на икономиката;
Гергана Кабаиванова - министър на туризма;
Юлиан Попов - министър на екологията.
Академик Денков защити номинацията на Асен Василев за финансов министър. Той посочи, че за него няма никакво съмнение, че по-добър финансов министър от Василев няма. Той е най-подготвен за тази позиция, като предложеният за премиер Николай Денков не го интересува какво смята ГЕРБ за тази номинация. По-важно е какво ще каже ГЕРБ - дали ще подкрепи кабинет с Асен Василев като финансов министър:
"Азбучна истина в управлението е, че трябва да има пълен синхрон между министър-председателя и финансовия министър, защото координацията на политиките , за която отговаря премиера, е свързана с координацията на финансовите потоци и осигуряване на приходите за тях, за да могат да бъдат реализирани тези политики. Аз лично нямам никакво съмнение, че това е най-подходящия човек в тази трудна ситуация, за да може да се справи. Както казах, аз знам атаките срещу него, знам за какво става дума, това е чисто политическо говорене, защото това е един от двамата най-силни политически лица в "Продължаваме промяната". В случая, това, което е важно е неговата експертиза като министър на финансите“.
Готова е и управленската им програма, в случай на неуспех на първия мандат на спечелилата изборите коалиция ГЕРБ-СДС.
В нея има пет основни приоритета:
Влизането на България в Шенген и в еврозоната, борбата с инфлацията, изпълнението на всички забавени условия и мерки по националния План за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и промяна в подхода при подбора и финансирането на регионални проекти.
Миналата седмица от ГЕРБ-СДС поискаха през почивните дни да получат програма за управление и варианти за кабинет, както ги виждат от ПП-ДБ, за да прецени Бойко Борисов "какво да прави с първия мандат".
Ново, по-тежко обвинение повдигна Окръжната прокуратура в Бургас срещу 18 годишният Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с електрически автомобил АТВ 5-ма души, като вследствие на удара по-късно в болница почина 35-годишна жена. Прокуратурата ще преквалифицира обвинението на Никола Бургазлиев Според новото обвинение случаят е определен..
През последните години много училища започнаха да въвеждат задължително училищно облекло за учениците си . Като целта най-често е да се създаде чувство за принадлежност, да се намали усещането за социално неравенство и да се повиши дисциплината. Голяма част от родителите подкрепят идеята. Но съпротивата им идва най-вече заради високите..
Окръжният съд в Русе публикува официално становище, в което уверява обществеността, че всички дела се разглеждат обективно, справедливо и безпристрастно. Това се случва като реакция на негативните коментари по повод решението от събота, когато съдия Милена Пейчева остави в ареста четиримата младежи, задържани след инцидента с полицейския директор..
Голям пожар в столичния ж.к. "Свобода". Димът се вижда от центъра на града. По данни на БНР гори автокъща с няколко халета. По първоначални данни, огънят е възникнал при ремонт. Няма пострадали или опасност за близки сгради. Екипи на пожарната гасят огъня.
Съпругата на старши комисар Николай Кожухаров сподели пред БНР актуални данни за състоянието му: " Възстановява се, в Интензивно отделение е". След побоя над шефа на полицията в Русе: Четирима в ареста, само един говори за случая Диана Петрова разказа пред "Хоризонт" своята версия за случилото се на 4 септември: "Прибрахме се от вечеря..
Ливанската армия ще разоръжи напълно "Хизбула" близо до границата с Израел в рамките на три месеца, съобщи външният министър Юсеф Раджи пред агенция "Франс прес". Раджи е заявил, че началникът на армията Родолф Хайкал миналата седмица е представил на правителството петстепенен план за съсредоточаване на оръжията единствено в ръцете на ливанската..
Кметът на Гълъбово Николай Тонев реши да ме накаже за дързостта да задавам въпроси , но отговори на въпросите нямам . Това каза пред БНР журналистката Венелина Попова, бивш кореспондент на БНР в Стара Загора, като уточни, че зададените от нея въпроси са по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). "Той толкова се е вманиачил в тази си..
Свидетели сме на една груба злоупотреба с правосъдие , престъпление срещу правосъдието, тъй като на четирима младежи им се вменява действие, което те..
По модернизирания подход към кохезионната политика се дава възможност да бъдат пренасочвани средства по нови програми , примерно за изграждане на..
През октомври ще започне строителството на ново трасе през Кресна, което ще е част от магистралата. В момента вървят последните отчуждителни..