Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ситуацията по границата ни с Русия е спокойна, оградата ще бъде около 200 км, поясни дипломатът пред БНР

Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус: Във Финландия външната политика се определя дългосрочно и е надпартийна

"Финландия има много силна традиция на коалиционно управление"

| обновено на 04.05.23 в 17:15
Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус
Снимка: Ирина Недева

На 4 май се навършва месец от приемането на Финландия в НАТО. В навечерието на този ден Хелзинки посети президентът на Украйна Володимир Зеленски, а неотдавна в северната страна се проведоха и парламентарни избори. След началото на войната в Украйна на практика се стигна до разширяването на НАТО и включването на някога неутрална Финландия в Северноатлантическия пакт. 

Присъединяването на Финландия към НАТО не е насочено срещу някого, а цели подсигуряването на сигурността и отбранителната способност на страната, казва в интервю за БНР Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус, посланик на Финландия у нас.

"От страна наблюдател, ние вече сме пълноправен член на НАТО. Все още е рано да кажем какви са практическите промени, които са настъпили след нашето членство. Може би една от най-осезаемите – Финландия вече участва във вземането на решения в НАТО. Отбраната на страната започва да се интегрира в планирането на отбраната в НАТО. Вече спазваме и чл. 5, който се отнася към гаранциите за сигурност."

"Във Финландия външната политика се определя дългосрочно, тя е надпартийна. Изборите не водят до големи промени във външната политика. Финландия силно подкрепя Украйна и не мисля, че в това отношение ще настъпят промени", допълва тя.

Свидетели сме как миграционният натиск се използва за упражняване на хибридно влияние в Европа, посочва финландският посланик.

"Решихме да започнем пилотен проект с частичното изграждане на ограда и ще видим как това ще се отрази върху осигуряването на сигурността на нашата граница. Финландия има повече от 1300 км граница с Русия. Не планираме ограда по цялото протежение на границата. Целта ни е оградата да бъде около 200 км и изграждането ѝ да приключи през 2026 г. Ситуацията по границата ни с Русия е спокойна."

Във Финландия няма дискусия кой е агресорът във войната в Украйна, това е пределно ясно, коментира Кристина Кувая-Ксантопулус.

"Да, съществуват хора, които разпространяват дезинформация и фалшиви новини, но това е ограничена група от хора. Защо дезинформацията не вирее във Финландия? Има 3 основни фактора за това - нашата образователна система, която осигурява учения за критично мислене, независими и свободни медии и доверие във властите и институциите."

Запитана ще има ли военни бази на НАТО във Финландия, Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус изтъква, че това е суверенно решение на всяка страна, която членува в алианса.

"Ако възникне ситуация, която налага вземането на политическо решение, че е време да се разположат такива бази, то това ще се случи. В момента това не е тема на обсъждане в обществото. Според проведените проучвания сред партиите и в обществото преди изборите, мнозинството подкрепя разполагането на такива бази."

Как се формира политическият консенсус във Финландия? "Ние се намираме в много подобна ситуация на тази в България", отбелязва посланикът.

"Финландия има много силна традиция на коалиционно управление. Тя винаги е основана на съгласие и консенсус между политическите играчи. Победителят в изборите изпраща списък с въпроси до всички партии в парламента. В зависимост от отговорите, избира с кого да започне преговори. Те продължават обикновено около месец. Постига се консенсус, така че всяка партия да е убедена, че нейните приоритети и политически цели намират отражение в правителствената програма. В резултат има стабилно правителство за следващите 4 години."

Само преди дни нов ядрен реакторнай-мощният в ЕС, е бил включен в електропреносната система на страната. Очаква се той да генерира около 30% от електроенергията.

"За нас е много важно страната да бъде напълно независима от руските енергийни източници. Затова този проект беше толкова важен. Използването на енергия от този реактор ще ни позволи да постигнем целите си за зелена енергия."

Ситуацията в съвременния свят е такава, че да се прави прогноза дори за следващите 6 месеца е много трудно, смята финландският посланик у нас.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Превод в ефир: Румяна Василева

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отпускането на домашни кислородни апарати по Здравна каса все още е блокирано от административни пречки

Отпускането на домашни кислородни апарати по Здравна каса все още е блокирано от административни пречки – този проблем поставят от Обществото на пациентите с белодробна хипертония и настояват за решаването му. По повод Световния ден на това рядко заболяване, пациентската организация припомня, че България няма договор с нито една европейска клиника,..

публикувано на 05.05.25 в 07:57

Православната църква почита паметта на света мъченица Ирина

На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и..

публикувано на 05.05.25 в 07:48
Бившият затвор

Тръмп: "Алкатрас" отново ще функционира като затвор

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще реновира, разшири и отвори наново прочутия затвор "Алкатрас", който повече от 60 години функционира като музей. Доналд Тръмп обяви решението си в публикация в социалната си мрежа "Трут Соушъл". Затворът се намира на остров в залива на Сан Франциско. От десетилетия той е една от..

публикувано на 05.05.25 в 07:38
Принц Уилям и крал Чарлз III.

Британското кралско семейство е "напълно фокусирано" върху събитията за Деня на победата в Европа

Кралското семейство е "напълно фокусирано" върху събитията за Деня на победата в Европа тази седмица без да обръща внимание на последното шокиращо интервю на принц Хари, съобщиха от Бъкингамския дворец. Говорейки пред Скай нюз преди събитията днес в центъра на Лондон, представител на Бъкингамския дворец заяви следното: "Кралят,..

публикувано на 05.05.25 в 07:32

Заместник-министри на земеделието ще посетят пострадали от измръзване овощни градини в Кюстендилско

Заместник-министрите Иван Капитанов и Янислав Янчев ще посетят пострадали от измръзване овощни градини в Кюстендилско в понеделник, съобщават от земеделското министрество. От Общината обявиха, че над 600 заявления за измръзнали овощия са подадени за обезщетение от земеделски производители  в района, а срокът за подаване изтече на 25 април...

публикувано на 05.05.25 в 07:22

Планов годишен ремонт на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй"

Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян днес за планов годишен ремонт и презареждане с ядрено гориво. Планира се ремонтът да продължи до средата на юни. Дотогава ще бъде направена профилактика, превантивно техническо обслужване, модернизация и ремонт на оборудването и системите на 5-ти блок. В реактора ще бъде заредено..

публикувано на 05.05.25 в 07:21

Лица, търсещи убежище във Великобритания, плащат на трафиканти, работейки нелегално като куриери

Във Великобритания търсещите убежище, настанени в хотели на Министерството на вътрешните работи, изплащат дългове на трафиканти на хора, като работят незаконно като куриери с велосипед за компании за бързо хранене и доставка на хранителни стоки, разкри разследване на вестник "Дейли телеграф".  Мигрантите печелят до 500 паунда на седмица, като..

публикувано на 05.05.25 в 03:50