Присъединяването на Финландия към НАТО не е насочено срещу някого, а цели подсигуряването на сигурността и отбранителната способност на страната, казва в интервю за БНР Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус, посланик на Финландия у нас.
"От страна наблюдател, ние вече сме пълноправен член на НАТО. Все още е рано да кажем какви са практическите промени, които са настъпили след нашето членство. Може би една от най-осезаемите – Финландия вече участва във вземането на решения в НАТО. Отбраната на страната започва да се интегрира в планирането на отбраната в НАТО. Вече спазваме и чл. 5, който се отнася към гаранциите за сигурност."
"Във Финландия външната политика се определя дългосрочно, тя е надпартийна. Изборите не водят до големи промени във външната политика. Финландия силно подкрепя Украйна и не мисля, че в това отношение ще настъпят промени", допълва тя.
Свидетели сме как миграционният натиск се използва за упражняване на хибридно влияние в Европа, посочва финландският посланик.
"Решихме да започнем пилотен проект с частичното изграждане на ограда и ще видим как това ще се отрази върху осигуряването на сигурността на нашата граница. Финландия има повече от 1300 км граница с Русия. Не планираме ограда по цялото протежение на границата. Целта ни е оградата да бъде около 200 км и изграждането ѝ да приключи през 2026 г. Ситуацията по границата ни с Русия е спокойна."
Във Финландия няма дискусия кой е агресорът във войната в Украйна, това е пределно ясно, коментира Кристина Кувая-Ксантопулус.
"Да, съществуват хора, които разпространяват дезинформация и фалшиви новини, но това е ограничена група от хора. Защо дезинформацията не вирее във Финландия? Има 3 основни фактора за това - нашата образователна система, която осигурява учения за критично мислене, независими и свободни медии и доверие във властите и институциите."
Запитана ще има ли военни бази на НАТО във Финландия, Н. Пр. Кристина Кувая-Ксантопулус изтъква, че това е суверенно решение на всяка страна, която членува в алианса.
"Ако възникне ситуация, която налага вземането на политическо решение, че е време да се разположат такива бази, то това ще се случи. В момента това не е тема на обсъждане в обществото. Според проведените проучвания сред партиите и в обществото преди изборите, мнозинството подкрепя разполагането на такива бази."
Как се формира политическият консенсус във Финландия? "Ние се намираме в много подобна ситуация на тази в България", отбелязва посланикът.
"Финландия има много силна традиция на коалиционно управление. Тя винаги е основана на съгласие и консенсус между политическите играчи. Победителят в изборите изпраща списък с въпроси до всички партии в парламента. В зависимост от отговорите, избира с кого да започне преговори. Те продължават обикновено около месец. Постига се консенсус, така че всяка партия да е убедена, че нейните приоритети и политически цели намират отражение в правителствената програма. В резултат има стабилно правителство за следващите 4 години."
Само преди дни нов ядрен реактор – най-мощният в ЕС, е бил включен в електропреносната система на страната. Очаква се той да генерира около 30% от електроенергията.
"За нас е много важно страната да бъде напълно независима от руските енергийни източници. Затова този проект беше толкова важен. Използването на енергия от този реактор ще ни позволи да постигнем целите си за зелена енергия."
Ситуацията в съвременния свят е такава, че да се прави прогноза дори за следващите 6 месеца е много трудно, смята финландският посланик у нас.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Превод в ефир: Румяна Василева
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, не събраха нужното мнозинство. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при прегласуването Силви Кирилов..
Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..
Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за 29-и път връчи своите Годишни награди за професионални постижения в областта на туризма на церемония късно снощи. БХРА връчва годишните си награди Годишните награди на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация традиционно отличават най-добрите в туристическия сектор за изминалата..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..