Единайсетото издание на многолюдното събитие тази година е под мотото „Да на българското производство!“. Според данните на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, организатор на събора, за година стадата с овце у нас са намалели с 9 на сто. Овцевъдите разказаха:
„Марин Маринов от Велики Преслав съм, отглеждам 540 овце. Аз постоянно ги намалявам – от 1500, защото липсва работна ръка. Мандрата ни плаща млякото на два лева, коректни са. Вълната ми е абсолютен разход, защото не можем да я запалим, не можем да я изхвърлим. Вълната ми е около 4-5000 лева на година разход . Месото е 9 лева на килограм живо тегло на едро и 10 лева на дребно. Успях да продам всичко“.
„Светла Бахова съм, от Веселие, община Приморско. От 13 години отглеждаме 300 каракачански овце и на това ниво са от три-четири години, това е оптималното, което едно семейство може да отгледа. Пазар има, цените са сравнително ниски, но се намират потребители. Гледаме овцете от любов към животните основно“.
По време на сбора на овцевъдите има фермерски състезания по доене и стрижба, по майсторско обезкостяване на агнета, ще бъде определена и козата с най-дълга козина.
Една от основните цели на най-голямото браншово събитие у нас е насърчаване на потреблението на родни овчи и кози продукти директно от фермата. Своята продукция предлагат 30 производители, цените са нагоре:
„Теодора Вълова съм от Писарово, Плевенско. Отглеждаме 1000 овце, затворили сме цикъла, произвеждаме кашкавал и сирене от овче мляко и овче кисело мляко. Инфлацията се отрази доста зле на всички колеги, засегна и крайния потребител. Овчият кашкавала е 28 лв./кг, кашкавалът от краве мляко е 25 лв./кг. Овчето сирене е на 20 лв./кг. Кравето сирене е на 18 лв./кг. Горе-долу 30-40 % е ръст нагоре в цената“.
На събор не може без чеверме. Майсторите не успяват да го обезкостят, тавите се разпродават за минути:
„Николай Луканов съм от Смолян, приготвили сме хиляди чевермета. Сега печем над 40 чевермета. Агнето трябва да е 20-23 кг, да е по-дебеличко, за да си остане сок в него и да има какво да печем. На външни условия се пече 8 до 12 часа, ако е на камина е 3-4 часа. Цената е 6,50 лв. за 100 грама или 65 лева за килограм чеверме, обезкостено с малки кокалчета в него“.
Край Петропавловския манастир се провеждат и демонстрации на производството на бутикови млечни продукти. Някои от тях до преди век са били традиционни за трапезата на българина, а днес са редки специалитети. Има кулинарни зони, където врят чорбици, пекат се баници, разказва леля Дешка от Горно Драглище:
„Убави моми са сътворили клинове, баници, пататници, боб с манатарка, агнешка чорбица. Много емоции и усмивки. Пълни ми душата, защото всички са усмихнати. Пожелавам да сме смирени и да си прощаваме, това е най-важното, за да ни е мирна душата. Ние сме сърцатата група“.
До сърцатата група посетителите може да видят как се меси кашкавал:
„Мина Върджиева съм и правим кашкавал, както едно време са го правили овчарите на поляната. Между 6 и 7 литра овче мляко влиза в 1 кг кашкавал. Зреенето вече е въпрос на вкус. Хубаво е да зрее поне 40-50 дни. Хубавият балкански кашкавал се оставя 2-3 месеца, но зависи с каква закваска се работи. Може да го ядем абсолютно пресен, което се казва гьобек, или зрял. Вече има много голям интерес към домашните храни. Затварянето на цикъла е единствения начин за оцеляване на малкия и средния фермер“.
На събора е и пазителят на старото мандраджийство в Родопите Салих Паша от село Бориково:
„Правим брънза сирене. Подсирили сме го, но не е готово още. Не трябва да го прегряваш. Изпуснеш ли го, това, което е отдолу, скърца като го ядеш. При нас на кого да продаваш, мечките са повече от хората. Държавата помага на нас, старите майстори, земеделски производител съм, но защо в Гърция помощта е два пъти повече и защо те имат право да излязат на пътя да продават, а аз – не?“.
Много фолклорни изпълнения, нестинари, детска творителница, изложби за бита и традициите на овчарите допълват атракциите на събора. Тук са и над 70 занаятчии – майсторката на фолклорни кукли като Мария Робева от Горна Оряховица, кожарят Денислав Денев от Силистра, майсторът на гайди Илия Очиков от Чепеларе.
Съборът на овцевъдите край Петропавловския манастир продължава до 8 май, включително.
В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс". На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..