Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрахователният сектор има потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика

Снимка: БГНЕС


Застрахователният сектор има сериозен потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика, но са нужни някои реформи и по-висока застрахователна култура сред населението. Това са част от изводите от мащабно изследване за ролята на сектора в икономическия и социален живот у нас, извършено от Института за пазарна икономика. То е по идея на Асоциацията на застрахователите в България. 

Обедняването на населението през 90-те години и загубата на навика за застраховане са част от причините за ниското ниво на застрахователно проникване у нас. Отпечатъкът се вижда ясно, като в последните години варира между 2 и 2,5 %, заяви главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. В по-добрите икономически години секторът расте, а при по-трудните е в застой. Ниската застрахователна култура остава сериозен проблем.

"Аз лично нямам обяснение защо хора, които карат коли за 200 хиляди лева, не си платят сто и няколко лева, за да си застраховат апартамента"

От бюджетна гледна точка застрахователният сектор внася данъци в хазната, но самите държавни и общински структури ползват услугите му. Големият проблем, според икономиста Петя Георгиева, е, че не ги ползват в достатъчна степен:

"Изменението на климата води до множество крайно непредвидими и много силни по своето въздействие събития, например наводнения. Много малка част от средствата, които общините са изплатили след тях, имат за източник застрахователни обезщетения. Огромна част са от държавния или от общинския бюджет". 

Донякъде самата държава стимулира подобно поведение, тъй като в бюджета има специално перо за подобни критични ситуации. Затова много общини избират да не плащат за застраховки, тъй като собствените им бюджети са ограничени, като са убедени, че при катастрофално събитие държавата ще покрие щетите. Друга възможност за реформа е в здравеопазването:

"Самата идея на застраховането е, че има професионалисти, които го вършат по-добре, по-ефективно и по-евтино. Няма смисъл да се намесваме на пазар, който си функционира самостоятелно" 

Основният дял на застраховките в България е на задължителните – при автомобилите „Гражданска отговорност“ и при определени специфични професии. Икономистите обаче виждат възможностите за още по-голям ръст на сектора в доброволните застраховки, но нуждата от тях трябва да бъде осъзната.

"България е в дъното на класацията по отношение на дигиталните рискове. Има сериозно поле за развитие. Българските фирми все още не са разбрали мащабите на тези рискове"

Около един процент от брутния вътрешен продукт годишно са изплатените застрахователни обезщетения. Той е по-нисък дори и от сходни на България страни в Източна Европа и в пъти по-малко от западните държави.


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19