Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрахователният сектор има потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика

Снимка: БГНЕС


Застрахователният сектор има сериозен потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика, но са нужни някои реформи и по-висока застрахователна култура сред населението. Това са част от изводите от мащабно изследване за ролята на сектора в икономическия и социален живот у нас, извършено от Института за пазарна икономика. То е по идея на Асоциацията на застрахователите в България. 

Обедняването на населението през 90-те години и загубата на навика за застраховане са част от причините за ниското ниво на застрахователно проникване у нас. Отпечатъкът се вижда ясно, като в последните години варира между 2 и 2,5 %, заяви главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. В по-добрите икономически години секторът расте, а при по-трудните е в застой. Ниската застрахователна култура остава сериозен проблем.

"Аз лично нямам обяснение защо хора, които карат коли за 200 хиляди лева, не си платят сто и няколко лева, за да си застраховат апартамента"

От бюджетна гледна точка застрахователният сектор внася данъци в хазната, но самите държавни и общински структури ползват услугите му. Големият проблем, според икономиста Петя Георгиева, е, че не ги ползват в достатъчна степен:

"Изменението на климата води до множество крайно непредвидими и много силни по своето въздействие събития, например наводнения. Много малка част от средствата, които общините са изплатили след тях, имат за източник застрахователни обезщетения. Огромна част са от държавния или от общинския бюджет". 

Донякъде самата държава стимулира подобно поведение, тъй като в бюджета има специално перо за подобни критични ситуации. Затова много общини избират да не плащат за застраховки, тъй като собствените им бюджети са ограничени, като са убедени, че при катастрофално събитие държавата ще покрие щетите. Друга възможност за реформа е в здравеопазването:

"Самата идея на застраховането е, че има професионалисти, които го вършат по-добре, по-ефективно и по-евтино. Няма смисъл да се намесваме на пазар, който си функционира самостоятелно" 

Основният дял на застраховките в България е на задължителните – при автомобилите „Гражданска отговорност“ и при определени специфични професии. Икономистите обаче виждат възможностите за още по-голям ръст на сектора в доброволните застраховки, но нуждата от тях трябва да бъде осъзната.

"България е в дъното на класацията по отношение на дигиталните рискове. Има сериозно поле за развитие. Българските фирми все още не са разбрали мащабите на тези рискове"

Около един процент от брутния вътрешен продукт годишно са изплатените застрахователни обезщетения. Той е по-нисък дори и от сходни на България страни в Източна Европа и в пъти по-малко от западните държави.


По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джеймс Йоловски

Джеймс Йоловски: Възможно е да има леко понижаване на лихвите след присъединяването ни към еврозоната

Кешът в България е над 30 милиарда лева. Асоциацията на българските банки призовава гражданите да го внесат преди въвеждането на еврото. Това обясни пред  БНР главният секретар на институцията Джеймс Йоловски. През юни се очакват положителни оценки от Европейската централна банка и Европейската комисия за готовността на страната ни за..

публикувано на 26.05.25 в 07:00

По-високи глоби за нарушения с електрически тротинетки в Ямбол

Два пъти по-високи глоби за каране на електрически тротинетки в пешеходната зона на Ямбол предстои да влязат в сила през следващия месец. Съвместните проверки на екипите на полицията и общината ще зачестят през летния сезон. За по-малко от месец са конфискувани осем електрически тротинетки, но след заплащане на глобата те се връщат на собствениците,..

публикувано на 26.05.25 в 05:14

Крал Чарлз Трети заминава на посещение в Канада

Британският крал Чарлз Трети съпругата му Камила се отправят на двудневно посещение в Канада, по време на което монархът ще открие новата сесия на канадския парламент на фона на претенциите на Доналд Тръмп да направи Канада 51-ви американски щат.  Последният път, когато монарх откри заседание на парламента, беше през 1977 година, когато..

публикувано на 26.05.25 в 04:02
Никос Христодулидис

Кипър създава нов бизнес център за улесение на инвеститорите

Нов Център за бизнес услуги в Кипър ще осигури по-малко бюрокрация и по-добро обслужване на местни и чуждестранни инвеститори, за да улесни бизнес дейността им в страната. Той ще бъде открит днес в Никозия от президента Никос Христодулидис. Създаването на центъра е важна стъпка в изпълнението на плана на правителството за подкрепа на предприемачеството..

публикувано на 26.05.25 в 03:54

Кипър ще монтира нови съоръжения от ОАЕ за обезсоляване на вода

Мобилните обезсоляващи инсталации, дарени от Обединените арабски емирства, са вече в Кипър и от днес започва транспортирането им от пристанището в Ларнака до определените места за монтаж, съобщиха от Министерството на земеделието и околната среда. Те трябва да влязат в експлоатация до края на юни. Агрегатите за преработка на морска вода..

публикувано на 26.05.25 в 02:54
Министърът на външните работи Хосе Мануел Албарес

Испания иска международна коалиция за оказване на натиск върху Израел

Испания настоява за създаването на международна коалиция за оказване на натиск върху Израел. Външният министър Хосе Мануел Албарес обяви две цели - пробив на блокадата на хуманитарната помощ за Газа и решение на близкоизточния конфликт с две държави -  една израелска и една палестинска.  Албарес посрещна делегации от 20 държави в испанската..

публикувано на 26.05.25 в 02:48

Служители на Форин офис са изправени пред сериозни съкращения

Служители на най-високо ниво в британското Министерство на външните работи са изправени пред сериозни съкращения като част от кампания за повишаване на ефективността, която, според официални лица, може да доведе до намаляване на общия брой на персонала в Лондон с около една четвърт. Сър Оли Робинс, най-високопоставеният държавен служител в..

публикувано на 26.05.25 в 02:31