Софийската опера и балет представи световната премиера на новата българска творба "Рилският пустинник" по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов. За първи път диригент ще бъде старозагорският митрополит Киприан.
Спектакълът, чийто режисьор е директорът на Операта акад. Пламен Карталов, се посвещава на 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия. Музикалната поема е в две действия и десет картини. Написана е през 1937 година от българския общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов. "Рилският пустинник" е последната му поетична творба и е посветена на Св. Йоан Рилски. Текстът е забравен докато наскоро отец Кирил Попов го намира в своя личен архив и казва, че получава музикално вдъхновение.
Събитията в музикалната поема се развиват в края на IX и първата половина на X в. в средищната Средецка област на тогавашното българско царство. Като историческо време това е Златният век на България, при управлението на царете Св. Борис-Михаил, Симеон Велики и Св. Петър. Из цялата българска земя се строят църкви и манастири, а православната християнска вяра процъфтява. Това е епоха и на велики духовни завоевания, и на победи. Всичко това е в пълен контраст с категоричния отказ на младия и дивен Йоан от всичко земно. След смъртта на своите родители той раздава имуществото си на нуждаещи се и напуска, както той го нарича "лъжовний мир", в който вече са тръгнали първите разделения и боричкания за надмощие.
Диригент на спектакъла "Рилският пустинник" е старозагорският митрополит Киприан – за първи път в Софийската опера.
В ролята на Рилския пустинник влиза Ириней Константинов.
Следващото премиерно представление е на 23 май.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: БТА
Вениамин, който спечели последния сезон на музикалното шоу "Като две капки вода" е специален гост на "Нощен Хоризонт". Вениамин е един от свежите гласове и образи на новата българска музикална сцена - артист с характерен стил, впечатляваща емоционалност и силно дигитално присъствие. По-широката публика го разпознава от участията му в..
В третото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Сътрудничката на предаването в Италия Силвия Проданова ни пренася в атмосферата на премиерата на операта “Зигфрид“ от тетралогията “Пръстенът на нибелунга“ от Вагнер на сцената на Миланската скала..
Актьорът и художник Добромир Манев представя новата си изложба "Спомен". Целият живот е един спомен , подчерта пред БНР авторът и изброи хубавите си спомени. "В живота безспорно има спомени, които не са лицеприятни и те натъжават. Така съм устроен - лошите спомени някъде изчезват, остават зад гърба ми, те са дълбоко в моето съзнание..
Предстои 11-ото издание на "Джаз под звездите на Деветашкото плато" . Фестивалът тази година ще е тридневен. Вече доста хора знаят за фестивала, интересуват се. Имат очаквания, които също растат, разказа пред БНР Ива Таралежкова, председател на УС на сдружение "Деветашко плато". "Музикантите ни познават. Те са изключително естетични..
Национално турне с мисия – срещи с млади хора, които търсят посока. Така холивудският актьор Димитър Маринов описва своите пътувания из страната, в рамките на които представя автобиографичните си книги "Към сцената" и "Към екрана" . Силистра също посрещна твореца с отворени обятия. По време на специален уъркшоп с настоящи и бъдещи..
Продължават концертите "По Владигеровски", организирани от къщата музей "Панчо Владигеров" в София. С пет нови събития се отбелязва 20-ата годишнина от откриването на постоянната експозиция на културния институт със съвременен поглед към традицията, завещана от българския композитор и пианист. Вторият концерт, "Страници от музикалното наследство:..
В историческата рубрика "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" разказваме за една от звездите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" в средата и втората половина на 20. век - сопрана Лиляна Кошлукова. На 1 юни се навършиха две десетилетия, откакто тя напусна този свят. Всеки, който я е гледал в блестящите..
Националната спортна академия "Васил Левски" ще приема студенти в специалността "Медицинска сестра" за трета поредна година . Интересът към тази..
Продължават сигналите за неприятен мирис и вкус на водата в някои части на София. След покана от "Хоризонт" към РЗИ-София беше получен писмен..
Нямаме сигурност, че ще влезем в еврозоната от 1-ви януари 2026 г. с настоящото правителство, аз подозирам, че може "да се хвърли кърпата" и за тях е..