Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори опит за среща на Мария Габриел с ПП-ДБ в търсене на подкрепа за кабинет

Кандидат-премиерът на ГЕРБ-СДС Мария Габриел ще се срещне днес с "Продължаваме промяната – Демократична България". Това е втори опит, след като представители на втората политическа сила не се явиха на разговори вчера заради отсъствието на двама от лидерите - Кирил Петков и Асен Василев.

Несъстоялата се среща вчера предизвика размяна на упреци между първите две политически сили.

Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова:

"Несериозно и неуважително отношение на коалицията, която от "има как" се превърна в "няма пък", е демонстрирано пред вас".

И Николай Денков от ПП-ДБ, според когото няма как да има съдържателна среща, без присъствието на лидерите на коалицията, включително Кирил Петков и Асен Василев:

"Кирил Петков и Асен Василев са в чужбина, а това, че те държат да направят тази сцена, в която са на едната страна на масата, а другата стои празна, очевидно показва, че за тях не е важна съдържателна среща, а е важно да направят някаква медийна изява."

Вчера ГЕРБ-СДС не се съобрази с искането на ПП-ДБ за отлагане на разговорите, за да могат всички лидери да се включат, но по-късно от писмо на Десислава Атанасова стана ясно, че за такава среща ПП-ДБ все пак са поканени и тя е насрочена за 17 ч. днес в Народното събрание.

В писмото Атанасова пише: "Надяваме се, че с настоящето писмено уведомление на всички лидери на коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България“ ще гарантира присъствието им."

По време на срещата номинираната за премиер от ГЕРБ-СДС Мария Габриел се очаква да представи своите приоритети, сред които и заявката за искането за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев с мотив уронване престижа на съдебната власт.

Вчера Мария Габриел проведе консултации с представители на ДПС, БСП и ИТН в търсене на подкрепа за правителство с първия мандат, който президентът Румен Радев ще връчи на ГЕРБ-СДС в понеделник, 15 май.

Към партия "Възраждане" не е отправяна покана за разговори.



По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възможно ли е глобата от 100 лева за неправилно паркиране в Кюстендил да се окаже неправомерна?

Глобата за неправилно паркиране от 100 лева, която се събира от месец, в Кюстендил може да се окаже неправомерна, казаха за БНР юристи. Доскоро санкцията беше 50 лева. Според коментари единствено Община-Кюстендил е въвела драстичното увеличение, като се основава на промени в Закона за движение п пътищата. Има идея въпросът да се отнесе до..

публикувано на 10.11.25 в 20:18
Кирил Вълчев

БАН подкрепи Кирил Вълчев за втори мандат начело на БТА

Българската академия на науките (БАН) официално подкрепи кандидатурата на генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев за втори мандат. Това съобщи БТА. Решението бе обявено по време на среща в академията, на която присъстваха председателят на БАН член-кореспондент Евелина Славчева и заместник-председателят на БАН..

публикувано на 10.11.25 в 19:59
Заклещеният в Бенсхайм плъх

Чистят неотваряни от десетилетия шахти по международния път за Сърбия при с. Соволяно

Прави се почистване на неотваряни от десетилетия шахти по международния път Кюстендил-ГКПП-Олтоманци и Сърбия при с. Соволяно. Това се прави при завършването на проект за цялостен ремонт на ВиК мрежата в селото, чиято главна улица е пътят за ГКПП.  Изграждат се и нови, с цел да не са задържа вода при валежи по пътното платно в по-ниските му..

публикувано на 10.11.25 в 19:56

Екокомисията в ЕП обяви нова цел - намаляване на парниковите газове с 90% спрямо нивата от 1990 г. до до 2040 г.

Комисията по околна среда, климат и безопасност на храните в Европейския парламент определи нова междинна и задължителна цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с 90 % спрямо нивата от 1990 г до 2040 г.  Това е в отговор на предложението на Европейската комисия за промяна на закона за климата. В него е заложено постигането на..

публикувано на 10.11.25 в 19:48
Димитър Василев

Съдът в Ловеч: 10 месеца затвор за единия избягал от затворническото общежитие

Районният съд в Ловеч осъди на десет месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим единия от двамата избягали от затворническото общежитие в града преди седмица. 21-годишният Димитър Василев се призна за виновен и делото се гледа при съкратено производство без разпити на свидетели и без да се имат в предвид събраните факти по време..

публикувано на 10.11.25 в 19:43
Международна конференция на тема

Главчев: Сметната палата работи с експериментален изкусвен интелект

Председателят на Сметната палата Димитър Главчев обяви, че институцията вече работи с експериментален изкусвен интелект, разработен от института ИНСАЙТ, за да одитира в реално време обществени поръчки. Това позволява и бърза реакция на одиторите при установяване на изкривявания. "Това е последно поколение интелигентен AI. Подпомага одита на..

публикувано на 10.11.25 в 19:39

4 години затвор за мъж от Севлиево, прегазил жена на пешеходна пътека

38-годишен мъж от Севлиево получи ефективна присъда за причинена по непредпазливост смърт на жена, която прегазил на пешеходна пътека в града.  Габровските магистрати го осъдиха на 4 години затвор, като делото премина по реда на съкратеното съдебно следствие и наказанието бе редуцирано с една трета.

публикувано на 10.11.25 в 19:32