Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите. Живеещите в чужбина идеализират родината си"

Рой Карадаг: Гастарбайтерите в Германия отчитат модернизирането на Турция по времето на Ердоган

Турските избиратели гласуват за партията на Ердоган в знак на протест срещу германците - в Германия преобладава негативното отношение към него, казва политологът от Бремен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от 60 години Германия така и не успя да намери начин да приеме турските гастарбайтери като част от вече много мултикултурното си общество - независимо дали са биохимици, създали ваксина срещу ковид, или автомонтьори в заводите на "Форд" край Кьолн. Точно това обаче те чуват от турския президент Реджеп Ердоган: "Където и да сте по света, аз съм с вас."

Близо две седмици преди утрешния вот започна гласуването в чужбина. "За жалост мисля, че турците в Германия отново са гласували по-скоро за партията на Ердоган", казва в интервю за предаването "Събота 150" на БНР д-р Рой Карадаг, политолог от Института за междукултурни и международни изследвания към Университета в Бремен.

В Германия броят на гласуващите извън Турция граждани на страната е най-голям - близо милион и половина избиратели, които досега масово подкрепят президента. Политологът Рой Карадаг цитира последните социологически данни за избирателната активност в Германия, която леко се е повишила в сравнение с 2018 година.

Защо хора, които живеят в демократична Германия, подкрепят автократичен президент като Ердоган? И как да си обясни човек, че избирателите с двойно гражданство, които гласуват в Германия за демократични партии, предпочитат Турция да се управлява авторитарно?

"Отдавам го на манталитета на живеещите в чужбина, които нямат много реална представа за ситуацията в Турция и не възприемат президента като авторитарен лидер. Те например питат: Защо Турция да не е демократична държава, след като има свободни избори? Или с други думи - когато става дума за Турция, живеещите в Германия турци снижават критериите за това какво е демокрация.

Освен това, за живеещите в чужбина личният опит винаги е водещ при решението им кого да подкрепят на избори в родината. Напълно естествено е, политическите емигранти, кюрдите и други напуснали Турция заради убежденията си, да подкрепят опозицията. Техните семейства също гласуват срещу Ердоган и неговия консервативен ислямистки модел на управление.

Гастарбайтерите, които са пристигнали в Германия по чисто икономически причини, сравняват Турция от времето, когато са я напуснали, и отчитат модернизирането на страната по времето на Ердоган - построените пътища и жилища, електрификацията на държавата, по-доброто здравеопазване и т.н. Тези хора не се интересуват особено от това, дали Турция е демократична държава.

И последно: живеещите в чужбина винаги идеализират родината си. Освен това тяхната информация за ставащото там е доста повърхностна. В повечето случаи едва ли са разбрали за гоненията на опозиционни лидери или за арестувани журналисти."

А какво значение за решението кого да подкрепят живеещите в Германия турски граждани има степента им на интеграция в обществото?

"Участието в турските избори се възприема като контра на германското общество, в което живеят гласоподавателите. В Германия преобладава негативното отношение към Ердоган и турските избиратели гласуват за управляващата Партия на справедливостта и развитието в знак на протест срещу германците."

Ердоган води ли целенасочена политика към живеещите в чужбина турци?

"О, да, за Ердоган диаспората е важна като потвърждение на визията му за глобална Турция, за Турция, която е навсякъде по света, където има турци. Това му дава основание да води една - бих казал - експанзионистична политика, да открива културни центрове и джамии във всички държави, където живеят турци. Това важи особено за Европа."

Но важни ли са му турците в чужбина като брой гласове, д-р Карадаг?

"Колкото по-оспорвани са изборите, толкова по-важни са гласовете от чужбина. И сега е точно така. Затова властта усилено изгражда културни центрове и други официални представителства в чужбина, за да държи турците близо до себе си. Колкото повече избирателни секции има в чужбина, толкова повече гласоподаватели за властта. Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите, защото опозицията няма възможностите на държавния апарат и на религиозните клубове да води кампания и да мобилизира поддръжници зад граница."

Социологически данни сочат, че на изборите тази година право да гласуват имат много повече млади турци, които живеят в чужбина. Известно е, че те подкрепят по-скоро опозицията. Как промененото съотношение между млади и възрастни избиратели може да наклони везните на вота утре?

"Днес в Европа има много повече турски студенти отколкото преди 5 години. А младите обикновено гласуват срещу Ердоган. Отворен е обаче въпросът, дали младите избиратели от семейства на гастарбайтери подкрепят опозицията, или следват родителите си."

В статия за списание "Шпигел" известният турски журналист Джан Дюндар написа, че за турските невъзвращенци тези избори са съдбоносни, избори между свободата и несвободата. Споделяте ли мнението на Дюндар, бившия главен редактор на в-к "Джумхуриет", който живее в изгнание в Германия заради присъда от 27 години за шпионаж?

"Не забравяйте, че такива статии се публикуват с цел мобилизация на избиратели, които да гласуват за опозицията. Защото от 2011-а година всички избори в Турция са съдбоносни. В същото време хора като Джан Дюндар са потърпевши от авторитарния режим на Ердоган. За тях е много разочароващо, че съгражданите им в чужбина са способни да подкрепят този режим. И че са общо взето аполитични."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветя и запалени свещи пред училището

Две години от масовата стрелба в белградско училище, отнела 10 живота

Днес е втората годишнина от масовата стрелба в белградското училище "Владислав Рибникар", когато ученик уби десет души. Сърбия почете паметта на застреляните преди година 9 ученици в Белград На днешния ден преди две години тринадесетгодишно момче откри стрелба в белградското основно училище „Владислав Рибникар“. Загинаха девет деца и..

публикувано на 03.05.25 в 20:47

ОПЕК+ ще ускори увеличаването на производството през юни с 411 000 барела на ден

Организацията на страните-износителки на петрол, известна като ОПЕК+, се споразумя да ускори увеличаването на производството за втори пореден месец през юни с 411 000 барела на ден, съобщиха от групата пред агенция Франс прес. След кратка онлайн среща от групата обявиха, че въпреки спадащите цени и очакванията за по-слабо търсене, основите на..

публикувано на 03.05.25 в 20:40
Кристиан Шмит

Кристиан Шмит: Властите в Република Сръбска застрашават мира в Босна и Херцеговина

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит е написал в доклад до Съвета за сигурност на ООН, че властите в босненската Република Сръбска застрашават мира в страната и Дейтънското споразумение с действията си. Той предупреди, че действията им са заплаха за стабилността на целия регион. В редовния..

публикувано на 03.05.25 в 20:36

Детето от Ботевград е било докарано в "Пирогов" в състояние, несъвместимо с живота

Лекарите от "Пирогов" са се опитали безуспешно да реанимират детето от Ботевград, което е било докарано в състояние, несъвместимо с живота, обясни пред "Хоризонт" директорът на спешната болница д-р Валентин Димитров.  Около обед пред болницата възникна напрежение между роднините на починалото дете и лекарите, което доктор Димитров определи като..

публикувано на 03.05.25 в 20:03

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и компании в енергийния и банковия сектор на Русия?

САЩ готвят нови санкции срещу "Газпром" и големи руски банки.  Мерките целят да засилят натиска върху Москва и да подкрепят усилията на президента Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, съобщи Ройтерс, позовавайки се на информирани американски служители. Според представител от администрацията на Тръмп, чието име не се посочва, санкции..

публикувано на 03.05.25 в 19:30

Пловдивските лекари: И ние настояваме за пълно разследване, но заплахите не водят до справедливост

Районната колегия на Български лекарски съюз в Пловдив изразява дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото преди месец 6-годишно дете след стоматологична манипулация в частна клиника. В същото време от съсловната организация изразяват тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на..

публикувано на 03.05.25 в 19:07

Хиляди гости в Павликени за 12-ия Празник на яйцето

Хиляди гости посреща Павликени на 12-ото издание на Празника на яйцето.  В различните занимателни игри и при приготвянето на традиционните ястия на 20-е населени места в общината ще бъдат счупени около четири хиляди яйца. Празникът завършва довчера с концерт на "Керана и Космонавтите". Едно яйце – много възможности. Това доказват за..

публикувано на 03.05.25 в 18:59