Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите. Живеещите в чужбина идеализират родината си"

Рой Карадаг: Гастарбайтерите в Германия отчитат модернизирането на Турция по времето на Ердоган

Турските избиратели гласуват за партията на Ердоган в знак на протест срещу германците - в Германия преобладава негативното отношение към него, казва политологът от Бремен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от 60 години Германия така и не успя да намери начин да приеме турските гастарбайтери като част от вече много мултикултурното си общество - независимо дали са биохимици, създали ваксина срещу ковид, или автомонтьори в заводите на "Форд" край Кьолн. Точно това обаче те чуват от турския президент Реджеп Ердоган: "Където и да сте по света, аз съм с вас."

Близо две седмици преди утрешния вот започна гласуването в чужбина. "За жалост мисля, че турците в Германия отново са гласували по-скоро за партията на Ердоган", казва в интервю за предаването "Събота 150" на БНР д-р Рой Карадаг, политолог от Института за междукултурни и международни изследвания към Университета в Бремен.

В Германия броят на гласуващите извън Турция граждани на страната е най-голям - близо милион и половина избиратели, които досега масово подкрепят президента. Политологът Рой Карадаг цитира последните социологически данни за избирателната активност в Германия, която леко се е повишила в сравнение с 2018 година.

Защо хора, които живеят в демократична Германия, подкрепят автократичен президент като Ердоган? И как да си обясни човек, че избирателите с двойно гражданство, които гласуват в Германия за демократични партии, предпочитат Турция да се управлява авторитарно?

"Отдавам го на манталитета на живеещите в чужбина, които нямат много реална представа за ситуацията в Турция и не възприемат президента като авторитарен лидер. Те например питат: Защо Турция да не е демократична държава, след като има свободни избори? Или с други думи - когато става дума за Турция, живеещите в Германия турци снижават критериите за това какво е демокрация.

Освен това, за живеещите в чужбина личният опит винаги е водещ при решението им кого да подкрепят на избори в родината. Напълно естествено е, политическите емигранти, кюрдите и други напуснали Турция заради убежденията си, да подкрепят опозицията. Техните семейства също гласуват срещу Ердоган и неговия консервативен ислямистки модел на управление.

Гастарбайтерите, които са пристигнали в Германия по чисто икономически причини, сравняват Турция от времето, когато са я напуснали, и отчитат модернизирането на страната по времето на Ердоган - построените пътища и жилища, електрификацията на държавата, по-доброто здравеопазване и т.н. Тези хора не се интересуват особено от това, дали Турция е демократична държава.

И последно: живеещите в чужбина винаги идеализират родината си. Освен това тяхната информация за ставащото там е доста повърхностна. В повечето случаи едва ли са разбрали за гоненията на опозиционни лидери или за арестувани журналисти."

А какво значение за решението кого да подкрепят живеещите в Германия турски граждани има степента им на интеграция в обществото?

"Участието в турските избори се възприема като контра на германското общество, в което живеят гласоподавателите. В Германия преобладава негативното отношение към Ердоган и турските избиратели гласуват за управляващата Партия на справедливостта и развитието в знак на протест срещу германците."

Ердоган води ли целенасочена политика към живеещите в чужбина турци?

"О, да, за Ердоган диаспората е важна като потвърждение на визията му за глобална Турция, за Турция, която е навсякъде по света, където има турци. Това му дава основание да води една - бих казал - експанзионистична политика, да открива културни центрове и джамии във всички държави, където живеят турци. Това важи особено за Европа."

Но важни ли са му турците в чужбина като брой гласове, д-р Карадаг?

"Колкото по-оспорвани са изборите, толкова по-важни са гласовете от чужбина. И сега е точно така. Затова властта усилено изгражда културни центрове и други официални представителства в чужбина, за да държи турците близо до себе си. Колкото повече избирателни секции има в чужбина, толкова повече гласоподаватели за властта. Увеличеният брой гласове от чужбина обикновено е в полза на управляващите, защото опозицията няма възможностите на държавния апарат и на религиозните клубове да води кампания и да мобилизира поддръжници зад граница."

Социологически данни сочат, че на изборите тази година право да гласуват имат много повече млади турци, които живеят в чужбина. Известно е, че те подкрепят по-скоро опозицията. Как промененото съотношение между млади и възрастни избиратели може да наклони везните на вота утре?

"Днес в Европа има много повече турски студенти отколкото преди 5 години. А младите обикновено гласуват срещу Ердоган. Отворен е обаче въпросът, дали младите избиратели от семейства на гастарбайтери подкрепят опозицията, или следват родителите си."

В статия за списание "Шпигел" известният турски журналист Джан Дюндар написа, че за турските невъзвращенци тези избори са съдбоносни, избори между свободата и несвободата. Споделяте ли мнението на Дюндар, бившия главен редактор на в-к "Джумхуриет", който живее в изгнание в Германия заради присъда от 27 години за шпионаж?

"Не забравяйте, че такива статии се публикуват с цел мобилизация на избиратели, които да гласуват за опозицията. Защото от 2011-а година всички избори в Турция са съдбоносни. В същото време хора като Джан Дюндар са потърпевши от авторитарния режим на Ердоган. За тях е много разочароващо, че съгражданите им в чужбина са способни да подкрепят този режим. И че са общо взето аполитични."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 12 000 носители на маскарадната традиция събра Перник за "Сурва"

Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" е към своя край. Над 12 000 носители на маскарадната традиция в продължение на три дни представиха в Перник традиционни игри и обичаи с маски. Във фестивалните дефилета участие взеха и 22 чуждестранните групи.  Много емоция и много настроение имаше тези дни в Перник. Енергията на участниците..

публикувано на 26.01.25 в 18:56
Роберт Хабек

Вицеканцлерът на Германия Хабек: Трябва да запазим спомена

Ден преди 80-годишнината от освобождението на нацисткия лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау в Полша германският вицеканцлер Роберт Хабек поиска повече средства за нова култура на паметта. Изправени сме пред предизвикателството да запазим спомена за това, заяви Хабек. Трябва да отделяме повече, а не по-малко средства и ресурси за поддържане на паметта ни..

публикувано на 26.01.25 в 18:35
Президентът на Беларус Александър Лукашенко

Лукашенко: За нищо не съжалявам

Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че не съжалява, че е предоставил територията на страната като плацдарм за началото на руската инвазия в Украйна.  "За нищо не съжалявам," подчерта 70-годишният авторитарен лидер, който на днешното гласуване се опитва да си осигури седми президентски мандат след повече от 30 години на власт в бившата..

публикувано на 26.01.25 в 17:46

"Сънди таймс": Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Великобритания

Ако Дания реши да продава Гренландия, първо трябва да я предложи на Обединеното кралство, а не на Съединените щати, пише "Сънди таймс“, като се позовава на споразумение от 1917 година. Тръмп вярва, че САЩ ще получат контрол над Гренландия В интервю за "Сънди таймс“ Том Хьойем, представител на Дания в Гренландия от 1982 до 1987..

публикувано на 26.01.25 в 17:32
Снимката е илюстративна, архив.

Общинският инвитро фонд в Троян е подпомогнал финансово 94 двойки, рoдени са 22 бебета

За 12 години  от създаването му общинският фонд за асистирана репродукция  в Троян е подпомогнал финансово 94  семейства или двойки, като рoдените бебета са 22. Средствата, с които се подпомагат инвитро процедури се осигуряват от  дарения и от общинския бюджет, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Малко над 20% от двойките, които сме..

публикувано на 26.01.25 в 17:04

Обезопасяват с мрежи рискови участъци по пътната мрежа в Кюстендилско

Рискови участъци по пътищата между населените места в община Кюстендил ще бъдат обезопасени с мрежи. Пореден протест на кюстендилци срещу институциите след катастрофата край Ябълково Общината ще финансира и монтирането на мрежа от двете страни на еднокилометров участък от пътя при село Ябълково, където преди около месец след катастрофа с..

публикувано на 26.01.25 в 16:46

Русия съобщи, че е завладяла още едно село в Донецка област

Руските сили са завладели още едно село в украинската Донецка област, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. Москва обяви също, че системи за противовъздушна отбрана са унищожили 15 украински дрона над Русия и два морски дрона в Черно море. Осем дрона са били свалени над Рязанска област, шест са били унищожени в Курска..

публикувано на 26.01.25 в 16:13