Откакто е на власт позицията на турския президент не е изглеждала толкова уязвима, особено с непрестанно покачващата се инфлация и последствията от двойното катастрофално земетресение, което отне живота на над 50 хиляди души.
"Причината Партията на справедливостта и развитието да печели досега е, че осигурява на избирателите си материални облаги. За първи път обаче магията изглежда не се получава, заради икономическата криза и високата инфлация. Те се отразяват сериозно на джоба на хората и затова в този вот победата на Ердоган изобщо не е сигурна," смята политическият анализатор Бирол Башкън.
Турските гласоподаватели са разделени на двата полюса от години, но този път изборът им е между две коренно различни визии за бъдещето на страната.
Ердоган управлява Турция от 2003 година, първо като премиер, а после и като президент. След неуспешния опит за преврат през 2016 година значително увеличава правомощията си с промени в конституцията и сега управлява от просторен дворец, а 90% от медиите се контролират от негови поддръжници. Управляващата му Партия на справедливостта и развитието се корени в политическия ислям, но Ердоган успява да скрепи връзките си и с ултра-националистите. Много религиозни консерватори също го подкрепят, защото говори на техния език.
"Президентът ни има силна връзка с народа, връзка, която е повече от харизма. Бих го нарекъл доверие. Народът ни вярва в президента заради това, което е постигнал досега. Хората му имат доверие, че ще изпълни обещанията си."
Ердоган е известен с пламенните си речи, резките си жестове и нападателния си стил, включително по адрес на опонента му.
"Господин Кемал, пийте колкото искате. Изпийте цяло буре с бира, но така няма да станете по-добър. Народът ми няма да даде властта на един алкохолик и пияница."
Кемал Кълъчдароглу е пълната противоположност на Ердоган - с благо излъчване и любезни маниери, говори спокойно, никой не го е виждал разгневен. Но приликата му с Махатма Ганди и харизмата на счетоводител заблуждават. 74-годишният бивш държавен служител е много опитен политик. В тринайсетте години начело на своята Народнорепубликанска партия не успява да спечели избори, но увеличава значително електоралната й база и става представител на "всички различни цветове" в страната, както самият той твърди. Партията му произлиза от бащата на модерната, светска Турция - Кемал Ататюрк.
"Тези избори са много важни за демокрацията ни, за бъдещето на републиката и за децата ни. Не е лесно да се постигне демокрация, виждаме го във всеки исторически период. Платихме и висока цена в името на демокрацията."
Приближените му го описват като изключително целеустремен и спокоен, спечелил си славата на почтен честен човек, на когото може да се разчита, както и на усърден борец срещу корупцията, придобила нови измерения при Ердоган. Освен това е истински ветеран в оцеляването от покушения срещу него, атентати и дори удари в лицето.
"Насилието и репресиите няма да ни спрат. Ние сме от поколение, което не е прекланяло глава пред никого, борило се е с целия свят за целите си. Сега някой идва и ме удря като смята, че ще отстъпя? Никога няма да отстъпим и да се откажем от вярванията си."
След осуетения опит за преврат през 2016 репутацията на Кълъчдароглу излиза извън пределите на Турция. Докато Ердоган се опитва да унищожи всеки, опълчил се на властта му, опозиционният лидер изминава пеша 450 километра от Анкара до Истанбул в т.нар. "Поход на справедливостта". Казвам на младите хора, че могат свободно да ме критикуват и ще се уверя, че ще имат това право, ако стана президент, подчертава Кълъчдароглу.
Именно младите могат да се окажат решаващия фактор в този вот. Около шест милиона турци ще гласуват за първи път и съставляват около 10% от електората, така че гласовете им могат да предопределят дали управлението на Ердоган ще навлезе в трето десетилетие или ще остане в историята.
"Уверена съм, че младите имат възможност да променят нещата. Образованието и икономиката са в много тежко състояние, а младите избиратели могат да спрат влошаването им. Решенията им могат да доведат до промяна."
За много младежи основният проблем е липсата на качествено образование. Те виждат в социалните мрежи с какви възможности разполагат връстниците им в чужбина и искат по-добро бъдеще.
"Те съсипаха страната, по мое лично мнение, и тя е в ужасно състояние в момента. Фактът, че образование се получава само с пари е изцяло по вина на правителството. Икономиката също е в колапс заради тяхната политика. Има кандидат, на когото да повярваме, поне за мен няма друг избор освен Кълъчдароглу."
Има и такива, които не познават друго управление освен това на Ердоган и са уверени, че е най-доброто за страната.
"Предвид представянето й напоследък, не смятам, че опозицията може да направи повече. Мисля, че ако сегашното правителство промени някои свои политики, особено за младите, образованието, бизнеса и кариерните възможности, ще искаме те да продължат да ни управляват."
Все повече турци обвиняват Ердоган и правителството му за галопиращата инфлация, която се дължи на неортодоксалното му решение да не вдига лихвените проценти. По официални данни инфлацията в Турция е малко над 50 на сто, но според икономисти в действителност е надхвърлила сто процента.
"Синът ми живее в чужбина и вече не мога да му ходя на гости. Обменният курс на валутата скочи да небето и нищо не можем да си позволим. Правителството твърдеше, че цените няма да се вдигат повече, но вижте ги сега. Не спазиха нито едно от обещанията си и затова им нямам никакво доверие."
В последен популистки опит да наклони везните в своя полза, Ердоган обяви увеличение на заплатите на държавните служители няколко дни преди изборите.
"Увеличаваме заплатите с 45 процента, включително осигуровките. С този протокол определяме рамката на увеличение за близо 700 хиляди наши братя, които ще получават по-високи заплати."
В югоизточна Турция обаче няма предизборна треска, а само руини и скръб. В районите, засегнати от катастрофалните земетресения през февруари, хората са гневни заради бавната реакция на властите след трусовете, които сравниха със земята цели градове.
"Няма как да сме готови за избори в тази обстановка. Не сме подготвени в никакъв аспект. И хиляди са като нас. Изборите се провеждат твърде рано след бедствието."
Земетресенията разкриха структурни проблеми в дългогодишното управление на Ердоган. Допуснал е няколко амнистии за незаконно строителство, а правителството му не е налагало и съблюдавало стандартите за строеж в сезимично активни райони.
"Да говорим само истината. Цялото ми семейство загина, няма ги. Как да не съм гневен на правителството? Никакви машини не дойдоха, никаква помощ, нищо."
Социологическите проучвания показват само лек спад в подкрепата за Ердоган в районите, опустошени от трусовете. Изборите не са въпрос на представяне, а на личност и авторитет, хората, които го искат, го искат независимо от всичко, подчертава политическият анализатор Кан Селчук. И много от пострадалите от земетресението са уверени, че правителството е направило всичко възможно.
"Дано изборните резултати да са добри и нашият лидер президентът Ердоган да спечели. Докато той е жив, целият свят и всички турски граждани ще го подкрепят."
Който и да спечели вота, ще наследи икономика в колапс и разединена нация, а за тяхното лечение няма вълшебна отвара. Събитията в Турция отекват далеч извън границите й, заради лидерската позиция на страната в региона, така че съседи и съюзници от НАТО следят под лупа изборния резултат.
Неблагоприятни климатични условия са причина за повишаване цената на кафените зърна, вестник "Таймс" прогнозира рязко поскъпване и на продуктите от тях. "Цената на кафето ще скочи до небето, тъй като времето удари световния пазар" е заглавието на публикация на изданието. Увеличението при зърната арабика – най-популярния сорт кафе на зърна..
Асоциацията на идустриалния капитал ще представи данните за това каква част от икономиката ни е "на светло", както и за официалните данни за трудова заетост. Работодателите използват индекса като оценка за напредъка в ограничаването на сенчестия бизнес. Ще бъдат показани и резултати от проучване за влиянието на цифровизацията и зеления..
Ставаме свидетели отново на опит на прокуратурата да участва в политическия живот. Това заяви пред БНР Димитър Марков от правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков Петков е внесъл в деловодството на НС отказ от имунитета си като народен представител Пеевски: Ще повярвам в..
Днес православната църква чества паметта на св. Спиридон, един от най-почитаните светии в християнския свят. Светецът е сред великите чудотворци от четвърти век. Бил е овчар, помагал е на бедни и нуждаещите се, изцерявал е болни, а като епископ е запазил простите си обичаи, далече от разкоша. В народните вярвания се приема за покровител на..
Кипърската столица Никозия е домакин днес и утре на Международна конференция за отбрана и сигурност. В центъра на обсъжданите теми ще е отговорът на сектора на нестабилната геополитическа среда в Източното Средиземноморие и Близкия изток. Най-голямата в Кипър конференция в областта на отбраната и сигурността се организира от Кипърската..
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски написа в профила си във Facebook, че на среща със специалния представител на Европейския съюз за Западните Балкани Мирослав Лайчак е подчертал позицията на страната си по отношение "преодоляване на пречките" с "източната съседка". Мицкоски е разговарял с Лайчак в Скопие вчера. Той..
Новият премиер на Сирия Мохамед ал-Башир заяви, че повечето държавни служители вече са се върнали на работа и обяви, че училищата и университетите ще започнат да отварят врати от следващата седмица. Назначиха нов временен премиер в Сирия Новият сирийски премиер Ал Башир: Именно защото сме ислямисти, ние ще гарантираме правата на всички в..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази..