Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Военното свещенство е било част от българската армия

| обновено на 13.05.23 в 15:52
Гроздан Стоевски
Снимка: Личен архив

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. 

Христос Воскресе! Воистину Воскресе!

Един ден след Гергьовден, в Неделята на разслабления, разговарям с докторантът от Богословския Факултет на СУ, г-н Гроздан Стоевски. Поканих го, защото той е председател на сдружение „Свети Георги Победоносец“, чиято цел е духовната просвета и грижа за военнослужещите и семействата им.

Г-н Стоевски, защо мислите, че нашите военни имат нужда от християнска вяра?

Гроздан Стоевски: Военните ежедневно се изправят пред лицето на смъртта. Провели сме много консултации с български военни, които служат в международни мисии. Преди да тръгнат в изпълнение на военна задача, те не търсят военния психолог, търсят свещеник, който да освети със светена вода, да произнесе молитва, с която да подготви душите им. От друга страна, военното свещенство е част от историческата традиция на българската армия, която започва от славното време на цар Симеон Велики (893-927), възстановена след османското робство и прекратена през 1945 г. Това е неделима част от войсковия живот и призвание на военнослужещия, а именно духовната страна. Според християнската антропология и учението на Свещеното писание, човек се състои от дух, душа и тяло. Докато лекарите лекуват тялото, психолозите помагат на душата, духовниците изграждат и лекуват духа на човека. Затова българският военнослужещ има нужда от духовна и душепастирска грижа. 

Румяна Иванова: Но те могат да отидат на църква като другите граждани, защо е необходимо специално душегрижие от капелани? 

Гроздан Стоевски: Когато военнослужещия изпълнява своите служебни задължения и особено когато е на международна мисия, няма как да отиде на църква като другите граждани. Затова в християнската мисионерска дейност съществува функцията на капелана. Капелани има в затворите, в болниците, където човек също не може да отиде на църква. По същия начин и в казармите или там, където е изпратен контигент. Духовните потребности на човека не се променят с обличането на униформа. Духовната потребност е в душата, която е винаги с човека. Затова трябва да бъде възстановен института на военния свещеник, за да получават духовна грижа и военнослужещите, независимо къде се намират. 

Румяна Иванова: С какво конкретно се занимава вашата организация? Споделете нещо за вашата дейност. 

Гроздан Стоевски: Сдружение „Свети Георги Победоносец“ тази година ще празнува своя 25 годишен юбилей. През скромната ни история от четвърт век ние основно работим за възстановяване на духовната грижа за военнослужещите, просветна и образователна дейност в областта на християнските ценности - вяра, морал, характер, грижа за семействата на военнослужещите. В последните седем-осем години сме организирали четири международни православни конференции. Три от тях бяха проведени в Богословския Факултет на СУ, а една в Троянската света обител.Православни военни свещеници от различни държави обмениха своя пастирски опит и дадоха много примери как се осигурява духовна грижа за военнослужещите в православен контекст, тогава когато те нямат възможност да посетят нормално богослужение. Нашето сдружение „Свети Георги Победоносец“ издаде Нов Завет, Синодален превод с камуфлажна корица, в края на който добавихме Молитва на войника от 1930 г. Това издание беше подарено официално с благослов от Софийска митрополия на Националната гвардейска част, при освещаването на параклиса в поделението. Занимаваме се със семинарна и просветна дейност чрез богословски статии. Например в монографията „Войната и военната служба в светлината на Свещеното писание“ търсим отговори на въпроса „Може ли християнин да бъде военнослужещ във военно време и какво да прави, ако му се налага да отнеме човешки живот?“ Какво учи Свещеното писание? Издали сме академични, богословски статии по тези въпроси, достъпни за нашите военни. 

Румяна Иванова: Какво да прави един християнин във военна ситуация? 

Гроздан Стоевски: Абсолютно вярни са десетте Божии заповеди и шестата Божия заповед, която ни казва „Не убивай!“ Това е записано в 20 глава на книга „Изход“, в Стария Завет. Но контекстът тук е криминално престъпление. В 21 глава на същата книга „Изход“, са посочени случаите, в които трябва да се приложи смъртно наказание, за да се въздаде справедливост и да се ограничи злото. В Новия Завет, също четем за римски войник, който е „Божий служител, който не носи напразно меча.“С меча той възпира злото. Човек не е създаден, за да убива другия човек. Според Свещеното писание, когато първите хора съгрешават,  грехът влиза в живота ни. Заедно с греха, в живота ни влиза и смъртта, и войната като машина за смърт. Възпирането на противниковия войник, запазва живота на невинни деца, жени и възрастни хора. Те са беззащитни спрямо тези, които навлизат на тяхната територия, за да ги убият. Военната професия е благородна, тя има за цел да спира злото, чрез оръжие. Армията възпира злото, което идва отвън в една държава, а полицията възпира злото на територията на самата държава. Полицаят и военният имат духовна власт, дадена им от Бога с моралната отговорност да възпират злото, а не да го създават и предизвикват. 

Румяна Иванова:  Ще прочета евангелското четиво за тази неделя. Евангелие от Йоан, глава 5: "А в Йерусалим, при Овчи порти, се намира къпалня, по еврейски наричана Витезда, която има пет притвора; в тях лежеше голямо множество болни, слепи, хроми, изсъхнали, които очакваха да се раздвижи водата, защото Ангел Господен от време на време слизаше в къпалнята и раздвижваше водата, и който пръв влизаше след раздвижване на водата, оздравяваше, от каквато болест и да бе налегнат. Там имаше един човек, болен от трийсет и осем години. Иисус, като го видя да лежи и като узна, че боледува от дълго време, казва му: искаш ли да оздравееш?  Болният му отговори: да, господине; но си нямам човек, който да ме спусне в къпалнята, кога се раздвижи водата; когато пък аз дойда, друг слиза преди мене.Иисус му казва: стани, вземи одъра си и ходи.И той веднага оздравя, взе си одъра и ходеше."  Свети Георги е контрапункт на разслабления. Той е човек на вяра, победител, пример за смелост и храброст. Разслабления е символ на цялото грехопаднало човечество, на всеки от нас, който се нуждае от Божията милост, изцеление и съживление в дух, душа и тяло. Г-н Стоевски, как да излезем от позицията на разслабления и да застанем в позицията на Свети Георги?

Гроздан Стоевски: Разслаблен човек е този, който няма сила или е болен. Думата „Витезда“ означава Дом на милосърдие. Там имало недъгави и тежко болни хора – слепи, хроми, изсъхнали. Това е картина на нашата действителност, на живота ни. Причина за болесттите са греховете ни. Митрополит Йеротей Влахос в своята книга „Християнска психотерапия“ перифразира известната мисъл на св. Йоан Златоуст „Църквата е Лечебница, която лекува болните от греховете, а епископите и свещениците подобно на апостол Павел са лечители на Божия народ“.Днес, в Неделята на разслабления трябва да си припомним, че грехът е корена и причината за проблемите на обществото ни – домашно насилие, братоубийствена война, дете, което стреля и убива съучениците си – като проявления на злото. Въпросът, който Господ Иисус Христос задал на разслабления е: „Искаш ли да оздравееш?“ И днес Той пита всеки от нас: „Искаш ли да оздравееш от греха си?“  Като отделни личности и като общество ще оздравеем, когато всеки един от нас преживее лична духовна среща с Възкръсналият Господ Иисус Христос.Разслабленият очаквал отнякъде да дойде човек и да го заведе до къпалнята. И ние винаги очакваме отнякъде да дойде някой и да ни помогне, да ни оправи. Всъщност промяната, от която се нуждаем, започва в душата на всеки от нас чрез вяра в Иисус Христос. Въпросът „Искаш ли да оздравееш?“ трябва да ни предизвика към смирение, покаяние и изповед. По думите на Митрополит Йеротей Влахос: „Богословието е учението на Църквата за духовно здраве, но също и за верния път, който ние, болните, трябва да следваме, за да се излекуваме.“Този път е Иисус Христос, който казва:“Аз съм пътят, истината и животът.“ 

Румяна Иванова: Много Ви благодаря за този разговор! 

Да се помолим: „Отче наш. Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“ Желая ви благодатна седмица в Божията милост и любов!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Загинали и ранени при руски артилерийски обстрел по град Мирноград в Донецка област

Двама души загинаха и двама са ранени при руски артилерийски обстрел по град Мирноград в украинската Донецка област, съобщи ръководителят на областната администрация Вадим Филашкин. нанесени са щети на жилищна сграда, предприятие и един автомобил.  През изминалата нощ Украинската противовъздушна отбрана е свалила 88 от 132 дрона, с които Русия..

публикувано на 30.11.24 в 18:58

Солунското метро влезе в експлоатация

Влезе в експлоатация дългоочакваното метро в Солун. Железницата беше официално открита от премиера Кириакос Мицотакис. “Метрото минава през музей.  Това е уникално“. Така коментираха първите пътници на подземната железница в Солун. Проектът премина през много изпитания, като преди всичко трябваше да се запазят артефектите, открити при разкопките..

публикувано на 30.11.24 в 18:55
Знаме на

"Хамас" публикува клип с израелско-американски заложник

Палестинската групировка "Хамас" публикува видеоклип с израелско-американски заложник, в който той моли новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да осигури освобождаването му от плен. Нямаше незабавен коментар нито от семейството на 20-годишния заложник Едан Александър, нито от израелските власти, които са определяли предишни подобни..

публикувано на 30.11.24 в 18:51
Алепо

Бунтовниците в Сирия са превзели гражданското летище в Алепо

Бунтовниците в Сирия са превзели днес гражданското летище в Алепо, в югоизточните покрайнини на града, след като правителствените сили се изтеглиха, съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права.  Сирийските въоръжени сили в Алепо обявиха временно изтегляне на войските Бунтовниците са напреднали и в сирийските провинциите Хама и..

публикувано на 30.11.24 в 18:48

Наводнения в Гърция, засегнати са ключови пътища

Буря предизвика наводнения в Гърция. Властите апелират да се избягва пътуване. Засегнати са част от пътищата. Бурята "Бора" вече създаде проблеми в Гърция. Сериозни са наводненията на остров Лимнос. Засегнати са и Самос и Родос. Обилни снеговалежи има дори в градовете в северозападна Гърция. Властите апелират да се избягват пътуванията...

публикувано на 30.11.24 в 18:01
Иракли Кобахидзе

Грузинският премиер: Държавата няма да допусне революция

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе заяви, че държавата няма да допусне революция след протестите срещу внезапното замразяване на процеса на присъединяване на Грузия към ЕС. Вътрешно министерство съобщи, че 107 души са били арестувани по време на снощната втора нощ на протести. Те са били задържани за "неподчинение на законни полицейски..

публикувано на 30.11.24 в 17:52

Законът за бедствията и аварите, който регулира дейността на доброволците, има нужда от промени

Законът за бедствията и аварите, който регулира дейността на доброволците, има нужда от промени, за да се подобрят условията, при които работят доброволците. Това споделят участници в доброволни формирования, които помагаха при гасенето на пожарите през лятото. "Сам човек не може да направи нищо", признава Владимир Топалов, ръководител..

публикувано на 30.11.24 в 17:18